Građani u BiH ogorčeni: “Zatekli smo ekološku katastrofu, institucije moraju reagovati”

Podijeli članak:

jajce-online_Građani u BiH ogorčeni: “Zatekli smo ekološku katastrofu, institucije moraju reagovati”

Neformalna grupa građana Badanj oglasila se danas, 11. oktobra, povodom alarmantnog stanja na lokaciji divljih deponija koje se nalaze u blizini naselja, rijeke Bregave i plodnih poljoprivrednih površina.

Prema njihovim riječima, ono što su zatekli na terenu predstavlja pravu ekološku katastrofu i jasan pokazatelj dugogodišnjeg nemara nadležnih institucija.

“Danas smo snimali lokaciju divljih deponija koje se nalaze u neposrednoj blizini rijeke i naselja. Slika koju smo zatekli je porazna, tone otpada nagomilane su na prostoru koji bi trebao biti zaštićen i čist. NGG Badanj neće odustati dok se ovaj lokalitet ne sanira, adekvatno zaštiti i dok se ne zabrani svako daljnje odlaganje otpada”, poručili su iz ove grupe.

Građani očekuju konačnu i odlučnu reakciju institucija koje su, kako navode, “dužne da se ovim pitanjem bave, a ne da ga ignorišu ili rješavaju samo kroz formalna saopštenja”.

“Naša borba se nastavlja, odlučni smo da istrajemo sve dok se ne poduzmu konkretni koraci. Vrijeme je da institucije na lokalnom, kantonalnom i federalnom nivou odrade svoj posao”, dodali su.

Iz grupe Badanj najavili su da će javnost uskoro biti informisana o pravnim koracima i eventualnim protestima koji bi mogli uslijediti ako se stanje na terenu ne promijeni.

“Pozivamo nadležne institucije da konačno počnu raditi svoj posao na terenu, umjesto da se sve svodi na prazne izjave i dopise bez stvarnih rezultata”, zaključuju.

Radiosarajevo.ba

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

U sabornoj crkvi Svete Trojice u Mostaru svečano su otvorene 106. “Šantićeve večeri poezije”,...

Parfem nije samo miris – to je lična aura, nevidljivi potpis koji nas prati...

Novo istraživanje pokazuje da je nered jedan od glavnih razloga zašto ljubavni žar može...

Neformalna grupa građana Badanj oglasila se danas, 11. oktobra, povodom alarmantnog stanja na lokaciji...

U naselju Javor kod Gračanice danas je napadnuta ekipa Profesionalne vatrogasne jedinice Gračanice, a...

Ovih dana zvanično se završava era poslovanja indijske porodice Mittal, koja je vodila glavnu...