Imenovanja, sukob interesa i nespojive funkcije, nisu rijetkost u našoj zemlji.
Zakon postoji u Federaciji BiH, no nema nadležnog tijela za njegovo provođenje. Da li vlasti koriste tu priliku? Je li Vlada Federacije, imenovanje Alena Zulića za vršitelja dužnosti direktora Javnog preduzeća Nacionalni park Una, provela uz otvoreno kršenje zakona, kako navode iz Transparency Internationala u BiH.
Navedeno, Zulić demantuje. Iz Vlade Federacije bez odgovora.
Alen Zulić je prije preuzimanja nove funkcije u javnom preduzeću bio izabrani zvaničnik, tačnije vijećnik u Gradskom vijeću Bihaća. Dvije funkcije koje su prema Zakonu o sukobu interesa u organima vlasti nespojive.
Pročitajte još
Nakon navoda da je uz otvoreno kršenje zakona izabran na poziciju vršioca dužnosti direktora javnog preduzeća Nacionalni park Una, Zulić tvrdi da je ispoštovao sve tražene uvjete za imenovanje.
„V.d. imenuje se na osnovu pravno-formalnih uvjeta, dakle, da li je ta osoba visoko obrazovana, da li ima određene rezultate, da li ima rukovodećeg staža, što je u mom konkretnom slučaju bilo ispoštovano i na osnovu toga sam dobio povjerenje da budem vršioc dužnosti, dakle ne radi se o poziciji direktora. Nakon imenovanja na poziciju v.d. JP NP ja sam podnio ostavku, uredno predao CIK-u, CIK me razriješio dodijelio mandat drugoplasiranom, odnosno onom koji je po broju glasova ulazio u Gradsko vijeće“, navodi Alen Zulić, v.d. direktora JP Nacionalni park Una.
Problem je, međutim, tvrdi Transparency International Bosna i Hercegovina, što prije njegovog imenovanja nije ispoštovan zakonski rok, koji postoji da bi se izbjeglo direktno uplitanje politike u rad javnih preduzeća.
„V.d. direktora je u smislu ovog Zakona isto što i direktor u punom kapacitetu. On ne bi mogao ni 6 mjeseci nakon isteka mandata kako stoji u Zakonu biti imenovan na jednu ovakvu poziciju, na poziciju rukovodioca javnog preduzeća iz pozicije izabranog zvaničnika“, objasnio je Srđan Traljić, menadžer za odnose s javnošću u Transparency Internationalu.
U Federaciji Bosne i Hercegovine ne postoji nadležno tijelo kojem se može prijaviti sukob interesa. Rezultat – institucije u ovom entitetu nerijetko se odnose kao da Zakon o sukobu interesa u organima vlasti više nije ni na snazi.
federalna.ba