Bosna i Hercegovina kvalifikacije za naredni Mundijal otvara protiv Rumunije, države koja posljednjih godina bilježi ubrzan ekonomski rast i sve veću prisutnost na investicionoj mapi Evrope. Iako se često percipira kroz prizmu tranzicije, za Rumuniju se kaže da je jedna od najdinamičnijih ekonomija u regiji.
Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo BiH započinje gostovanjem u Bukureštu. Ovo je prvi test za Zmajeve u novom ciklusu, a protivnik je ekipa koju s klupe predvodi legendarni Mircea Lucescu.
Rumuni ne ulaze u meč s mnogo zvučnih imena, posebno jer će biti oslabljeni bez Radua Dragusina, stopera engleskog Tottenhama. Ipak, pred domaćom publikom sigurno je da će nastojati doći do pozitivnog rezultata. Za Nogometnu reprezentaciju BiH ova pobjeda bi bila važna jer bi otvaranje kvalifikacija trijumfom moglo biti motivirajuće za nastavak takmičenja.
Ekonomija u uzletu
Pročitajte još
Rumunija je prevazišla status ekonomije s niskim prihodima i dostigla nivo razvoja uporediv s Poljskom, Slovačkom i Mađarskom. U posljednjih 15 godina imala je najbrži rast BDP-a po stanovniku u Jugoistočnoj Evropi, postavši atraktivna destinacija za strane investitore.

Od ulaska u EU 2007. godine, strane investicije su znatno porasle – sa 42 milijarde eura na 108 milijardi eura do 2022, dok je BDP skočio sa 100 na 350 milijardi eura do 2024. Plate su gotovo utrostručene, a kupovna moć prosječnih građana udvostručena, iako među regijama u državi i dalje postoje ekonomske razlike.
Novac, ulaganja i poslovna klima
Glavni pokretači ekonomije su IT sektor, finansije i nekretnine. Sve više mladih Rumuna, koji su radili u EU i SAD-u, vraća se kako bi pokrenuli vlastite biznise, što dodatno podstiče rast startupa. Tržište nekretnina se značajno razvilo, dok su glavni izazovi i dalje slabo razvijeno tržište kapitala, nepredvidive fiskalne politike i politička nestabilnost.
Upravo zbog velikog napretka zemlja privlači velike strane investitore, posebno u IT sektor i automobilsku industriju. Bukurešt se posljednjih godina pozicionirao kao jedno od tehnoloških čvorišta u Evropi, dok su Dacia i Ford ključni igrači u automobilskoj proizvodnji. Također, zemlja se ubrzano razvija u sektoru obnovljivih izvora energije i logistike.
Ova zemlja trenutno ima 1.200 km autoputeva, s planom da do 2030. dostigne 2.300 km izgradnjom 250 km godišnje. Ipak, izazov ostaje ravnomjerniji razvoj regija i smanjenje siromaštva u manjim općinama.
Koristi nacionalnu valutu leu (RON), a prosječna neto plata iznosi oko 1.100 eura. Poreski sistem je povoljan za investitore, s niskom stopom poreza na dobit od 16 posto, dok IT kompanije uživaju dodatne olakšice.
Uz brzorastuću ekonomiju, povoljnu poslovnu klimu i stratešku poziciju u Evropi, Rumunija se sve više nameće kao ključna investiciona destinacija.
Hoće li se isto pokazati i na fudbalskom terenu, saznat ćemo večeras. Prijenos utakmice je osiguran na kanalu Arena Sport Premium 2.
(bloombergadria.com)