Nermina Dervišević (23) iz Bihaća, ističe se kao strastvena zaljubljenica u sport. Njen profesionalni put je bio obilježen radom kao fitness instruktorica, a trenutno se nalazi u procesu daljeg usavršavanja. Kada nije posvećena svojoj karijeri, Nermina s oduševljenjem trči i uživa u vremenima provedenim u prirodnom okruženju, piše Jajce Online.
Osim što je aktivna u svijetu sporta, Nermina također ima duboku povezanost s prirodom kroz svoje članstvo u uglednom udruženju “Lovačka Organizacija Bihać”. Za nju, lov predstavlja mnogo više od pukog hobija – to je prava strast koju s velikim entuzijazmom prakticira i koja joj donosi zadovoljstvo i ispunjenje u slobodnom vremenu.
– Rekla bih, da je lov nekako porodična tradicija, obzirom da smo svi lovci, s tim da sam ja prva žena lovac u porodici. Na našim prostorima žena lovaca nema mnogo, ali mi to nije predstavljalo problem da se priključim i postanem lovac. Sve to naravno ne bi bilo potpuno bez velike podrške porodice i ostalih kolega lovaca. Posebnu vrstu poštovanja pruža baš lov, kako jedni prema drugima tako prema životinjama i prirodi. Pripreme, neizvjesnost, iščekivanje, uzbuđenje pri odstrelu divljači je nešto najljepše za svakog lovca. Lov je odličan način da se povežemo s prirodom, životinjama i ostalim ljudima koji vole isto što i mi i to je jedan od glavnih razloga zbog čega se bavim lovom, kazuje Nermina Dervišević za Jajce Online.
Pročitajte još
Nermina Dervišević ističe da je očuvanje prirode i životinjskog svijeta ne samo njihova dužnost, već i svakog pojedinca. Lovci su od davnina bili čuvari prirode i ključni akteri u očuvanju divljih životinja.
– Priroda je za sve nas jako bitna pa tako radimo na očuvanju i nje i životinja jer je to zadatak ne samo lovaca, nego svakog čovjeka. Lovci su uvijek bili u posebnoj vezi s prirodom i životinjama. Zajedno sa ostalim lovcima radim sve kako bi uzgoj i zaštita bili što bolji, a tu je i kontrolisani odstrel kako ne bismo nanijeli štetu i kvarili ravnotežu prirode. Neki lovci više vole pojedinačni lov, a neki skupni i pogonski, a svaki od njih ima posebne lovačke čari. Također, za lovce, loše vrijeme ne postoji. Kada je prisutan umor, vrućine ili kada je snijeg i kiša i ostali provode vrijeme u toplom, mi to vrijeme rado iskoristimo da budemo mokri, promrzli, hodajući kroz planine, šume, noseći rančeve i poprilično teške puške… Prelazimo sve to kroz šalu i smijeh jer znamo da nas na kraju čeka druženje uz vatru, gdje počinju prave lovačke priče, prića nam Nermina.
Mali broj žena
U dosadašnjoj lovačkoj karijeri ova mlada Bišćanka je uspjela odstrijeliti tri divlje životinje.
– Budući da sam u svijetu lova tek dvije godine i još uvijek spadam u mlađe lovce, suočavam se s izazovima biti u neposrednoj blizini divljih životinja koje su iznimno osjetljive na svaki zvuk i pokret. Većinom se bavim lovljenjem krupne divljači i do sada sam uspješno ostvarila odstrel divlje svinje i srndaća, što me izuzetno usrećuje i ispunjava, istakla je.
S obzirom na činjenicu da su u Bosni i Hercegovini žene i dalje rijetko prisutne u lovačkim aktivnostima, Nermina se suočavala s predrasudama i mnogim postavljenim pitanjima na samom početku svog lovačkog puta.
– Jako je mali broj aktivnih žena lovaca na našim prostorima, vjerovatno zbog toga što mnogi smatraju da je lov više sport za muškarce ili zbog neke nesigurnosti za žene, s čim se ja baš i ne slažem. Smatram da svaka žena, koja se zanima za lov, treba pokušati, a ja sam sigurna da neće odustati jer svako od nas ima svoje kvalitete, bez obzira da li je to muškarac ili žena, kategorično je rekla mlada Nermina.
Nermina ističe da su psi jako bitni u lovu, zavisno od toga koja vrsta divljači se lovi i naravno na koji način. Svi moraju poznavati vrstu i ostale osobine pasa, kako bi se kvalitetno izvršila obuka pasa za lov.
– U pogonskom i skupnom lovu, posebna pažnja se mora posvetiti pri odstrelu divljači zbog pasa koji se nalaze oko nje kako ne bi došlo do njihovog ranjavanja ili onog najgoreg. Zbog toga je znanje o oružju jako bitno i istim se mora rukovati odgovorno i oprezno. Da bismo mogli rukovati s njim, svi prolazimo kroz određenu proceduru i ispite kao i za polaganje lovačkog ispita. Svaki lovac mora dobro poznavati oružje kojim rukuje, poznavati njegove karakteristike, kako se održava te sve o municiji kako bi sigurno rukovao s njim. Pored toga važnu ulogu ima i lovačka etika. Oružje mi je oduvijek bilo nešto što sam voljela i što me interesovalo, tako da sam imala tzv. malo predznanje i nije mi bio problem to predznanje pretvoriti u praksu, navela je ona.
U njenom lovnom iskustvu, poseban mentor i vođa njihove lovačke grupe je njen otac. Prije svakog lova, on podsjeća sve učesnike na osnovna pravila sigurnosti u lovu. Lov nije samo o pronalaženju plijena i pucanju, već i o sposobnosti da se pričeka pravi trenutak i da se osigura preciznost u svakom potezu.
– Lovim s lovačkim karabinom i nemam problem kao žena lovac što se tiče rukovanja. Po meni najbitnije pravilo jeste da se svako vatreno oružje smatra uvijek napunjenim pa samim tim trebamo sebi stvoriti sliku šta to zapravo znači i kako treba postupati kada uzmemo oružje u svoje ruke. Naravno, tu je i moj otac, vođa naše grupe, koji prije svakog lova sve učesnike podsjeti pravilima sigurnosti u lovu te o tome kako se u prirodi nalaze i drugi ljudi koje možda teže uočavamo jer nisu označeni markerima. Pored svega toga, najbitnije vještine u lovu su brzina, preciznost i strpljenje naravno, kazala nam je Nermina Dervišević za kraj našeg razgovora za nezavisni portal Jajce Online.
Lov nije samo ubijanje
Iako mnogi smatraju da je lov samo akt ubijanja životinja, on zapravo ima i drugu stranu koju često zanemarujemo, a posebno oni koji se ne bave ovom aktivnošću. Mnogi lovci prate određene principe održivog lova kako bi doprinijeli čuvanju ekosistema. Jedna od tih praksi je selektivni lov, gdje se lovci usredotočuju na populaciju divljači i odabiru mete koje nisu pogodne za razmnožavanje ili su starije, čime se pomaže održavanju zdrave i ravnotežne populacije životinja.
Pored toga, u zimskom periodu kada su hladnoće posebno izazovne za divlje životinje, mnogi lovci poduzimaju akcije kako bi im pomogli da prežive. Posjete terenima gdje životinje borave i pružaju im hranu i podršku. Ovaj humani gest pomaže divljim životinjama da se izbore s teškim uslovima zime i ostanu zdrave.
(Jajce Online/E.Crnkić)