Zbog nesposobnosti političara BiH bi mogla ostati bez dvije milijarde KM

Podijeli članak:

Bosna i Hercegovina jedini je partner EU na Zapadnom Balkanu koji nije finalizirao svoju Reformsku agendu, što je ključni preduslov za učešće u Planu rasta. Ako do kraja aprila ne uradi taj posao, rizikuje da propusti investiciju od preko dvije milijarde maraka, kao i prateće reforme usmjerene na rast.

Izjavio je ovo za Nezavisne novine Ferdinand Koenig, portparol Delegacije EU u Sarajevu. Istovremeno, domaći nosioci vlasti uvjeravaju da će rokovi biti ispoštovani, ne precizirajući kako.

Plan rasta za Zapadni Balkan je prilika da Bosna i Hercegovina dobije više od dvije milijarde maraka u zamjenu za konkretne reforme koje će stvoriti uslove za snažniji ekonomski rast, uključujući funkcionalnije institucije, snažniju vladavinu prava i bolju poslovnu klimu. No, vremena je malo, a domaće institucije sporo rade svoj posao, upozoreno je iz EU.

Upozorenje iz EU

“Pored ulaganja i reformi, Plan rasta otvara mogućnosti za Bosnu i Hercegovinu za veći pristup evropskom jedinstvenom tržištu od preko 450 miliona potrošača, kao i da uspostavi zajedničko regionalno tržište na zapadnom Balkanu”, ističe Koenig.

Ferdinand Koenig

FOTO: D. Begović / Fokus.ba
Ferdinand Koenig

Domaći nosioci vlasti uvjeravaju da će rokovi biti ispoštovani. Odgovornost, prema nepisanom pravilu, prebacuju jedni drugima i trećima.

“Ja se nadam da će svi akteri biti toliko odgovorni i svjesni da samo jedan kad ne sudjeluje da će se to negativno odraziti i na život i na ekonomiju u Bosni i Hercegovini”, smatra Borjana Krišto, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH.

borjana krišto

Foto: Hazim Aljović/FENA

“Mislim da ćemo mi to uspjeti uraditi i dobiti novac. Da će rok biti produžen. Mogli smo biti odlični đaci i na vrijeme predati to, ali eto, sad molimo za dodatni rok”, mišljenja je Predrag Kojović, zastupnik u PD PSBiH.

predrag kojović

FOTO: Fena

Blokade podjele i svađa

Dejan Šajinović, novinar koji godinama prati ovu oblast, nije optimista. Čak ni dodatni rokovi Bosni i Hercegovini, kaže, ne mogu pomoći.

“Nedostaje političke volje, koordinacije, nedostaje stručnosti, imamo višak korupcije u politici, vidimo šta se desilo u Sarajevu i šta se dešava svuda, ja se toga bojim”, govori on za BHRT.

Lista bi, podsjetimo, trebalo da uključuje reforme iz osam ključnih oblasti koje je Bosna i Hercegovina dobila prilikom dodjeljivanja kandidatskog statusa, a dio posla je obavljen kroz usvajanje nekoliko reformskih zakona u institucijama BiH.

Međutim, zbog blokada, podjela, svađa i nemogućnosti postizanja dogovora u BiH još jednom od EU tražimo produžetke.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

U Bosni i Hercegovini danas će preovladavati mala do umjerena oblačnost. Prije podne po...

Nakon što je BHANSA, pod vođstvom Davorina Primorca, zeta Dragana Čovića, raspisala tender za...

Narodna skupština Republike Srpske iduće sedmice trebalo bi da raspravlja o Prijedlogu budžeta RS...

Centar za životnu sredinu (Centar) učestvovao je na 44. sastanku Stalnog komiteta za Bernsku...

Sustav registracije ulazaka i izlazaka iz Europske unije, odnosno Schengena za državljane trećih zemalja, za...

Vjenčanje iz snova jednog para iz Oregona pretvorilo se u srceparajuće iskustvo kada su...