U parlamentarnu proceduru mnogo puta upućivane su inicijative za donošenje zakona o PDV-u kojim se snižava, odnosno ukida PDV na osnovne životne namirnice. Stopa PDV-a trenutno je jedinstvena za svu robu i usluge i iznosi 17 posto. Predlaganim dopunama zakona bilo je predviđano da se građanima ukidanjem PDV-a olakša barem kada je u pitanju kupovina onog najpotrebnijeg. No, ove inicijative nikada nisu prošle sve stepenice vlasti – tako da nisu ugledali ni svjetlo dana, kao ni građani olakšice.
Inicijative u našoj zemlji lako se predlažu, još lakše odbijaju – ona koja se tiče ukidanja PDV-a na osnovne namirnice je predlagana mnogo puta, a isto toliko puta i odbijena. Razlog – podjela nadležnosti i interesi države koji su iznad onih građanskih.
„Ta inicijativa je dobila saglasnost parlamenta, ali je oborena na Domu naroda. Ako se dobro sjećam, to su uradili HDZ i SNSD smatrajući da će time biti ozbiljno narušen ukupan nivo prihoda Uprave za indirektno oporezivanje BiH, iz čega se u značajnoj mjeri finansiraju, skoro 80 posto, entitetski budžeti“, navodi ekonomski analitičar Zoran Pavlović.
Apsurd – u kojem građani koji žive na ivici siromaštva finansiraju državu – u BiH je dugogodišnja praksa. U teoriji to možda ima smisla, ali praksa nešto drugačija jer se novac građana ne troši racionalno.
Pročitajte još
„U teoriji poreza manje-više stoji da se stanovništvo odriče jednog dijela svojih prihoda da ih da na državni nivo jer se smatra da određeni dijelom prihoda će optimalnije da raspolaže država. Kod nas se to veoma često ne događa – nažalost. Vidimo da se budžet troši na razne načine. Ovaj put se ja ne bih složio. Ja mislim da ljudi na minimalnim platama i penzioneri će puno bolje raspolagati svojim sredstvima ako se ukine PDV na životne namirnice“, objašnjava Muharem Karamujić, profesor na Ekonomskom fakultetu UNSA.
Pavlović podsjeća da smo u situaciji da se građani bore da prežive, a da se javni sektor bahati kupovinom novih limuzina i helikoptera: „To je stvarno nemoralno. I taj smanjeni priliv koji će se odraziti na neki način i u nekoj mjeri na entitete – i entiteti moraju stezati kaiš kao i građani. Vlast mora da služi građanima, a ne građani da svojim uplatama PDV-a finansiraju bahaćenje vlasti“.
No, vlast očigledno ne zabrinjavaju sve tanji novčanici građana. Balansa između potrošačke korpe i primanja u našoj zemlji dugo već nema. PDV koji daju na osnovne namirnice dodatno im prazni novčanike, ali naviknuti su na to da balansiraju između želja i mogućnosti.
Inicijativa za uvođenje nulte stope ili bar smanjenje PDV-a na osnovne životne namirnice, lijekove, obrazovanje, zdravstvena pomagala, kao i povećanje PDV-a na luksuzne proizvode, uvođenje PDV-a na kladionice i igre na sreću – sve su ovo primjeri reformi koje su u BiH predlagane i propale. Za propast svake jedan uzrok – nesposobnost vlasti da postigne dogovor. Naravno, najveću štetu u igri politike imaju građani. Osim kada se politika složi i zato ima interes, kao u slučaju ukidanja PDV-a na kupovinu prve nekretnine – gle čuda, u jeku izborne kampanje.
federalna.ba