– Saudijska Arabija će do 2026. godine dozvoliti alkohol u 600 turističkih zona, što predstavlja značajnu promjenu u politici ove zemlje.
Ova odluka omogućiće prodaju i konzumaciju vina i piva u petozvjezdanim hotelima, luksuznim resortima i licenciranim turističkim objektima, dok će na javnim površinama, u privatnim domovima i maloprodaji i dalje biti zabrana.
Ovaj selektivni pristup odražava nastojanje Saudijske Arabije da privuče međunarodne turiste, a istovremeno sačuva islamski kulturni identitet. Dozvoljeni su samo vino i pivo, dok su žestoka alkoholna pića i dalje zabranjena.
Ova promjena dio je šire strategije “Vizija 2030.” koja ima za cilj diversifikaciju ekonomije i smanjenje zavisnosti od nafte, jačajući turizam, zabavu i međunarodne investicije.
Pročitajte još
Posebno je povezana sa pripremama za Svjetsko prvenstvo FIFA 2034, čiji je domaćin Saudijska Arabija, kada se očekuje dolazak velikog broja stranih gostiju naviknutih na pristup alkoholu u turističkim zonama.
Saudijska vlada je već u kontaktu s međunarodnim hotelskim lancima i organizatorima događaja, prilagođavajući ponudu turistima. Zemlja je u posljednjih nekoliko godina pokazala želju za otvaranjem prema svijetu kroz turističke kampanje, olakšane vize i organizaciju velikih događaja poput revije kupaćih kostima.
Očekuje se da će implementacija ove politike do 2026. godine biti pažljivo praćena, jer Saudijska Arabija balansira između modernizacije turističkog sektora i očuvanja svojih kulturnih vrijednosti, prenijeli su brojni mediji.
Nakon špekulacija u medijima oglasili su se i zvaničnici Saudijske Arabije:
Izvještaj, koje su preuzeli neki međunarodni mediji nakon što se prošle sedmice pojavio na blogu o vinu, navodi da saudijske vlasti planiraju dopustiti kontroliranu prodaju alkohola dok se zemlja priprema za domaćinstvo Svjetskog nogometnog prvenstva 2034. Nije naveden izvor informacije.
Izvještaj je izazvao žustru online raspravu u konzervativnom kraljevstvu, čiji kralj također nosi titulu Čuvara Dvije svete džamije – najpoštovanijih islamskih mjesta u Meki i Medini.
Saudijski de facto vođa, prijestolonasljednik Mohammed bin Salman, poznat kao MBS, potiče niz reformi kako bi otvorio zemlju za turizam i poslovanje, kao dio napora za jačanje sektora ekonomije koji nisu vezani uz naftu.
Vlada je 2017. ukinula zabranu vožnje ženama te je ublažila neka pravila o spolnoj segregaciji u javnim prostorima i smanjila moć vjerske policije.
Manji korak prema dopuštanju konzumacije alkoholnih pića u kraljevstvu bilo je otvaranje prve trgovine alkoholom u glavnom gradu Rijadu, koja je prošle godine služila isključivo nemuslimanskim diplomatima.
Prije toga, alkohol je bio dostupan samo putem diplomatske pošte ili na crnom tržištu.
Saudijska Arabija ima stroge zakone protiv pijenja alkohola, što se može kazniti deportacijom, novčanim kaznama ili zatvorom. Zatvorske kazne uglavnom su zamijenile moguće kažnjavanje stotinama udaraca bičem.
NAPOMENA: Nakon što smo prenijeli vijest da će se točiti alkohol tokom Svjetskog prvenstva, u medijima su se pojavile spekulacije o suprotnim stavovima najviših dužnosnika zemlje koja je ključna za islam. Nakon njihovog nastupa u medijima, ispravili smo netačne navode u našoj prvobitnoj vijesti.