Search
Close this search box.

Varšava – poljski “Grad feniks”

Podijeli članak:

Varšava, glavni grad Poljske, poznata i kao “Grad Feniks” nakon što je u Drugom svjetskom ratu uništeno oko 80 posto njene infrastrukture, u centru je pažnje turista zbog historijskih ulica, zgrada i gradskog života, javlja Anadolu.

Varšava, najveći grad u zemlji sa oko 1,8 miliona stanovnika, kroz historiju je prošla kroz razne dramatične trenutke i grad je nekoliko puta rušen od raznih osvajača.

Zbog toga je često zovu “Gradom feniksom”.

Septembra 1939. godine počele su da se uspostavljaju antiokupacione strukture u Poljskoj, koju su tokom Drugog svjetskog rata okupirali nacistička Njemačka i Sovjetski Savez.

Samo u Varšavi je do kraja 1939. osnovano 40 različitih tajnih organizacija otpora, od kojih je većina bila mješavina vojske ili oružanih snaga i političkih ideja. Do 1940. ovaj broj je dostigao 140, a u tom periodu počeli su se osnivati ​​zajednički podzemni pokreti spajanjem organizacija.

Ulice Varšave, na kojima se odvijala radnja filma “Pijanista” iz 2002. godine, svjedočile su akcijama nacističke Njemačke u Poljskoj tokom Drugog svjetskog rata i Varšavskog ustanka, baš kao što je prikazano u filmu.

Varšava, koja je bila domaćin mnogih događaja i sporazuma kroz historiju, zauzela je svoje mjesto na mnogim stranicama historije ustankom, paktovima i sporazumima.

Grad koji se nalazi na rijeci Visli i čije ulice vode do ove rijeke, ističe poznata i turistička područja kao i njegov historijski značaj.

Podijeljen je na dva: Stari grad (Stare Miasto) i Novi grad (Nowe Miasto).

U Starom gradu se nalaze historijske građevine koje su obnovljene i očuvane, poput “Feniksa” nakon Drugog svjetskog rata. Uske ulice i kaldrma koje vode do velikih trgova vode turiste u prošlost Varšave i fasciniraju ih ljepotom.

U Starom gradu, gdje se nalaze brojni restorani, kafići i suvenirnice, nalaze se i srednjovjekovna arhitektonska djela kao što su Barbikan i katedrala Sv. Stari grad, koji ima mnogo crkava, palača, vila i trgovačkih centara.

Ističe se kao izvanredan primjer rekonstrukcije u svojoj historiji koja se proteže od 13. do 20. stoljeća.

Historijski centar Varšave, koji je oko 85 posto uništen od strane nacističkih trupa tokom Varšavskih ustanaka u augustu 1944. godine, poprimio je svoj sadašnji pedantno obnovljeni oblik petogodišnjom kampanjom obnove nakon Drugog svjetskog rata.

Starogradska pijaca (Rynek Starego Miasta) osnovana je u 13. vijeku, a od 1855. godine na trgu se nalazi bronzana statua sirene, koja je i simbol Varšave. Oko trga se nalaze zgrade i kuće koje se koriste u raznim prilikama, od kojih neke pripadaju poznatim ličnostima, te brojni restorani i kafići.

Trg na kojem se nalazi Kraljevski dvorac u Starom gradu poznat je i kao Dvorski trg.

Na sredini trga nalazi se bronzani kip podignut 1644. godine. Kip Zigmunta (Sigismunda) predstavlja kralja Zigmunta III.

Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO) dodala je Stari grad Varšave na listu svjetske baštine 1980. godine.

Barbikan, koji se nalazi na mjestu spajanja Starog i Novog grada, izgrađen je 1548. godine kao ulazna tačka u Stari grad.

Sagrađena u 15. vijeku, crkva Sv. Jovanova katedrala je u potpunosti obnovljena nakon Drugog svjetskog rata.

Katedrala sadrži grobnice mnogih istaknutih Poljaka, uključujući biskupe, posljednjeg poljskog kralja Stanislawa Augusta Poniatowskog, nobelovca Henryka Sienkiewicza i poljskih predsjednika Gabriela Narutowicza i Ignacyja Moscickog.

U Novom gradu, koji je direktno povezan sa Starim gradom i izgrađen u 14. vijeku, većina zgrada je obnovljena nakon Drugog svjetskog rata.

Na ovom području postoji nekoliko crkava, a glavna ulica ovog kraja poznata je kao ulica Freta (Ulica Freta), a sa ove ceste se može doći do Barbikana.

Novi gradski trg (Rynek Nowego Miasta) čini centar Novog grada, a gradska vijećnica se nalazi u centru trga. Jedno od mjesta koje morate posjetiti je St. Kazimirova crkva sagrađena je 1688-1689, a obnovljena 1949-1955.

“Park Lazienki” je jedna od najpopularnijih atrakcija, posebno u zemlji gdje su zaštićeni veliki parkovi i šume. Park, koji uključuje i palatu u kojoj je kralj Stanislaw August provodio ljetne sezone, privlači i stanovnike Varšave i turiste.

U ovom parku se nalazi “Palata na ostrvu”, jedna od najvrednijih historijskih građevina Poljske, u kojoj se nalazi Kraljevska slikarska galerija. Dizajniran od strane holandskog arhitekte Tylmana van Gamerena, barokna palata je izgrađena da obezbijedi mirno okruženje za kraljevsku porodicu.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Studio Warner Bros radi na još jednom nastavku popularne kriminalističke franšize “Igraj svoju igru”,...

Posljednjih nekoliko godina, osobito od pojave pandemije koronavirusa, kada su cijene nekretnina i građevnog...

U većini kantona u Federaciji Bosne i Hercegovine, evidentan je nedostatak policijskih službenika. Konkursne...

Da li ste u skorije vrijeme čuli neku uvjerljivu izjavu bilo kojeg bh. političara...

Sjajni 14-godišnji Ismail Barlov i reprezentativci BiH u sjedećoj odbojci, danas će se vratiti...

Tokom Olimpijskih igara u Parizu, na Eiffelovom tornju stajali su olimpijski krugovi, a sada...