Val otpuštanja u najavi: Administracija, poštanski službenici i grafički dizajneri među najugroženijima

Podijeli članak:

prefix_Val otpuštanja u najavi: Administracija, poštanski službenici i grafički dizajneri među najugroženijima

Tehnološki napredak, u prvom redu umjetne inteligencije, polako na djelu počinje pokazivati kako će utjecati na tradicionalna zanimanja. Prema najnovijem Izvještaju o radnim mjestima Svjetskog ekonomskog foruma (WEF), čak 41 posto kompanija globalno razmatra otpuštanja zaposlenih zbog automatizacije radnih procesa pomoću AI tehnologija.

Istraživanje, koje je obuhvatilo stotine velikih kompanija, također otkriva da 77 posto ispitanih firmi planira prekvalifikaciju svojih radnika u periodu od 2025. do 2030. kako bi se prilagodili radu uz umjetnu inteligenciju.

Preoblikuje se tržište rada

“Napredak u umjetnoj inteligenciji i obnovljivim izvorima energije preoblikuje tržište (radne) snage – povećava potražnju za mnogim tehnologijama ili specijalističkim poslovima, dok uzrokuje pad za druge, kao što su grafički dizajneri”, navode iz Svjetskog ekonomskog foruma, prenosi CNN.

Direktorica Foruma Saadia Zahidi naglasila je kako tehnologija može stvoriti izvorni tekst, slike i drugi sadržaj kao odgovor na upite korisnika.

Među najugroženijim zanimanjima su poštanski službenici, administrativni radnici kao i grafički dizajneri.

Grafički dizajneri i administrativn radnici nisu profesije među prvih 10 zanimanja koja će se najbrže smanjivati, ali su blizu te liste i ovo je prvi put da su uključeni u analize o smanjivanju radnih mjesta u ovakvom kontekstu. Prethodna izdanja “Izvještaja o budućnosti radnih mjesta” nisu predviđala da će ovi poslovi biti ozbiljnije ugroženi.

Za razliku od njih, poslodavci, pokazuje Izvještaj, sve više traže vještine umjetne inteligencije, pa tako blizu 70 posto firmi planira zaposliti nove radnike koji su eksperti u dizajniranju određenih alata umjetne inteligencije, dok ih 62 posto namjerava zaposliti radnike koji posjeduju vještine rada uz AI čime unapređuju vlastite radne učinke.

Kako su se ponašali Dropbox i Duolingo?

Izvještaj nudi i dozu optimizma, i ističe da tehnologije poput generativne AI imaju potencijal ne samo za zamjenu ljudskog rada već i za “povećanje” vještina kroz saradnju između čovjeka i stroja. Ključna ostaje važnost vještina usmjerenih na ljude, poput kreativnosti i međuljudske komunikacije.

Sjenu na ovaj optimizam ipak baca praksa u dvije tehnološke firme; za pohranu datoteka Dropbox i aplikaciju za učenje jezika Duolingo, koje su navele umjetnu inteligenciju kao razlog otpuštanja svojih radnika.

 

 

(Forbes BiH)

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Medicinska sestra ispričala je slučaj 90-godišnjaka koji je bolovao od raka i iščekivao svoj...

Portal Crna Hronika donosi vijest o smrti Senada Smajića, 66-godišnjaka koji je prema pisanju...

Rukometaši Katara uspjeli su savladati Kuvajt u meču 3. kola Svjetskog prvenstva, koji je...

Jedan Hrvat je na Reditu opisao kakav je život u Danskoj i zašto je...

Zima u Sloveniji nudi mnogo više od skijanja. Zamislite da zamijenite uobičajene staze nečim...

Živinička firma za proizvodnju vatrogasnih vozila i opreme polagano ali sigurno osvaja sve veći...