Iznošenje neprovjerenih informacija i stavova, pojedinih medija, eksperata, javnih ličnosti, linč na društvenim mrežama majke koja je u drugom stanju i suočila se sa nestankom djeteta, ugrožavanje istrage ili ne, stvaranje neke nove, tragičan epilog na kraju, znak pitanja u kakvom društvu živimo, te šta dalje – o ovome su za Novi dan govorili prof. dr. Valida Repovac Nikšić – sociologinja, Brankica Raković – vlasnica agencije za digitalni marketing “Dot Media”, i doc. dr. Sandi Dizdarević, profesor kriminalističke psihologije, bivši istražitelj.
Komentirajući izvještavanje medija o slučaju djevojčiceDanke Ilić, gosti Novog dana izrazili su veliku zabrinutost zbog rekacija na društvenim mrežama kojima smo svjedočili prethodnih dana.
Vlasnica agencije za digitalni marketing “Dot Media”, Brankica Raković, kazala je kako je činjenica da su ljudi izgubili osnovni momenat empatije prema ženi koja je u drugom stanju, aludirajući na Ivanu – majku djevojčice Danke, koja u tom trenutku ne zna gdje je njeno drugo dijete.
“Postali smo sudije i kadije i više nije stvar toga ko će prvi baciti kamen, sad je pitanje ko neće baciti kamen. Mene je zaista zabrinulo to što se to ne zaustavlja. Mi nažalost još nemamo epilog tog događaja, jer tijelo male Danke još uvijek nije pronađeno, ali i sama činjenica da mi kao obični, prosječni građani toliko znamo o tom slučaju je zastrašujuća”, ističe Raković.
Pročitajte još
Dodaje kako je primarni problem nedostatak sistemskog izvještavanja u situacijama poput slučaja Danke Ilić.
“Mi moramo imati centrlno informisanje; jednostavno se ostavlja mnogo, mnogo prostora za spekulacije iz razloga što ne postoji usmjereno informisanje. Da ne pričamo o tome da ne postoje kazne, odnosno bilo kakve posljedice toga ako vi lažno optužite nekoga za nešto, ako navodite ljude da misle na neki drugi način, bukvalno nema nikakve odgovornosti i sutra će ostati svi ti tekstovi koji su pisani o gospođi Ivani, Dankinoj mami. Ona vjerovatno pored svega kroz šta prolazi još mora da čita gnusne stvari o sebi. Da ne pričamo i o tome da je ovo možda krajnja tačka u kojoj mi moramo da se dogovorimo, da li sami sa sobom, da li zakonski, da se ispod ovakvih tekstova moraju gasiti komentare”, kaže Raković.
Sandi Dizdarević, profesor kriminalističke psihologije i bivši istražitelj ističe kako je svaki slučaj nestanka osobe složen i vrlo specifičan. Kaže da u slučaju nestanka male Danke ne bi rekao da je finalizacija tog slučaja tragična, jer se i dalje traga za tijelom djevojčice.
“Ono što je interesantno, ne samo u ovom slučaju nego i drugim sličnim i specifičnim slučajevima, jeste presuda od strane pojedinih medijskih kuća i presuda građana na temelju određenih, neprovjerenih, nevjerodostojnih informacija, odnosno dezinformacija. S druge starne nisam pristalica ni da se rade ovakve konferencije kao što je radio ministar – iznio je nekoliko vrlo bitnih detalja zbog čega se ponovno formiraju nove teorije”, kazao je Dizdarević zaključivši da će posljedice svih tih negativnosti koje smo vidjeli u ovom slučaju ostaviti ogromne psiho-socijalne posljedice na majku i oca male Danke, ali i na ostatak njihove porodice.
Kada su u pitanju komentari na društvenim mrežama, sociologinja ističe kako se uopće ne razmišlja o posljedicama tih komentara.