Uvećao komšijinu ušteđevinu sa 67.000 na 25 miliona dolara

Podijeli članak:

Godine 1965., sredovječni par iz Omahe u Nebraski suočio se sa uobičajnom nevoljom – kako pametno isplanirati odlazak u penziju. Doroti i Majer Kripke su marljivo štedjeli i dobili skromno naslijedstvo, pa im je ušteđevina iznosila približno 67.000 dolara. Tada nisu mogli ni sanjati da će cifra narasti na 25 miliona.

Poslije mjeseci razmišljenja i stresa, Doroti je svom mužu pružila jednostavno rješenje: “Majer, uloži novac sa svojim prijateljem Vorenom”.

Ovaj poznanik nije bio niko drugi do 35-godišnji Voren Bafet. Bio je komšija koji je već stekao pozitivnu reputaciju na lokalnom nivou kao vješt menadžer novca.

Doroti i Majer Kripke nisu znali da su naletjeli na čovjeka koji će kasnije biti slavljen kao jedan od najvećih finansijskih investitora u istoriji. Kripkeovi su se upoznali sa njim kroz neobavezne bridž igre i praznična druženja.

Majer je u početku imao rezervu u pogledu povjeravanja svoje životne ušteđevine mladom menadžeru novca u usponu. Plašio se da bi to moglo opteretiti njihovo prijateljstvo i dovodio je u pitanje mudrost miješanja posla i ličnih odnosa. Bafetova minimalna investicija u to vrijeme bila je 150.000 dolara, zbog čega je naizgled bilo nepraktično pristupiti mu sa manje od polovine toga.

Dorotina odlučnost je prevladala, i uprkos Majerovom trogodišnjem otporu, on je na kraju došao do Bafeta. Bafet je pristao da upravlja njihovim sredstvima bez oklijevanja, naglašavajući svoju želju da održi njihovo prijateljstvo čak i kada su u pitanju potencijalni gubici.

“Sviđao mi se Majer i želio sam da budemo prijatelji ako krene loše” rekao je Bafet.

Njihova saradnja je napredovala, a tokom naredne tri decenije Bafetov posao se eksponencijalno proširio. Paralelno sa tim, početna investicija porodice Kripke od 67.000 dolara brzo se umnožavala.

“Ušli smo sa skromnom sumom novca. Onda je to eksplodiralo kao pečurke atomske bombe” rekao je Majer o njihovom finansijskom putu.

Njihovo bogatstvo je raslo, a Kripkeovi su od milionera prešli u multimilionere. Do sredine 1990-ih, njihovih 67.000 dolara je naglo poraslo na preko 25 miliona dolara.

Tokom tog perioda, cijena akcija kompanije “Berkshire Hathavay” fluktuirala je između 20.000 i 40.000 dolara. Pod pretpostavkom da su posjedovali približno 833 dionice po procjenjenoj cijeni od 30.000 dolara po akciji, njihova neto vrijednost je sredinom 1990-ih dostigla 25 miliona dolara. Da su zadržali ove akcije do Dorotine smrti u septembru 2000. godine, njihova vrijednost bi se udvostručila na 50 miliona dolara, prenosi “Telegraf”. Do trenutka kada je Majer umro, u maju 2014., sa Berkširovom berzanskom trgovinom od 215.000 dolara po akciji, njihove 833 akcije bi vrijedile 180 miliona dolara.

Danas, neko ko posjeduje 833 akcije “Berkshire Hathavaia” imao bi bogatstvo od približno 394.222.356 dolara, skoro 400 miliona dolara, sve za ulaganje od 67.000 dolara.

 

 

(nezavisne)

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Banjalučki vatrogasci jutros su intervenisali zbog teške saobraćajne nezgode u naselju Lazarevo.

Bosanska kuhinja prepoznatljiva je po svojoj jedinstvenosti i bogatstvu okusa, no kada su 2015....

Bosnu i Hercegovinu su sinoć i jutros pogodile milenijske poplave. Najteže je stradala Donja...

Udruženje Pomozi.ba pokrenulo je apel za liječenje Enijada Kovača iz Kaknja koji ima 33...

I dalje se istražuju uzroci stravičnih poplava koje su zadesile Bosnu i Hercegovinu. Osim...

Horor film “Terrifier 3” Damiena Leonea nedavno je premijerno prikazan u Londonu te je...