Do kraja zvanične izborne kampanje ostalo je još 11 dana, i dok se politički subjekti polako spremaju za centralne tribine, kandidati i kandidatkinje ne biraju mjesta na kojima će se reklamirati. Iako je to zakonom zabranjeno brojni politički subjekti plakate, panove i slične materijale na kojima se reklamiraju lijepe na objektima u kojima su smještene institucije, na stubove javne rasvjete, ali i na stabla pored javnih puteva.
Sve to je godinama zabranjeno, ali i višegodišnja praksa jer politički subjekti ili ne budu kažnjenici ili smatraju da je korist od kršenja zakona veća od štete nastale novčanom sankcijom.
Hasan Kamenjaković iz Koalicije pod lupom za Buku kaže kako je Izborni zakon BiH jasan u pogledu pravila o vođenju kampanje, a to se odnosi i na plakatiranje.
“Naime, ovakav način promocije stranke i kandidata je dozvoljen samo na za to predviđenim mjestima”, kaže Kamenjaković.
Pročitajte još
Damjan Ožegović iz Transparency International kaže kako je zakonom propisano da
nadležni organi neće dozvoliti političkim partijama, koalicijama, listama nezavisnih
kandidata i nezavisnim kandidatima da postavljaju oglase, plakate, postere, odnosno da pišu svoja imena ili slogane koji su u vezi sa izbornom kampanjom, unutar ili na zgradama u
kojima su smješteni organi vlasti na svim nivoima.
„Te na zgradama u kojima su smještena javna preduzeća, javne ustanove i mjesne zajednice, na vjerskim objektima, na javnim putevima i javnim površinama, osim na mjestima predviđenim za plakatiranje i oglašavanje“, kaže Ožegović.
Pojašnjava da su predviđene sankcije za kršenje ovih odredaba zakona od 3.000KM do 30.000KM.
„Kada znamo da gradske odnosno opštinske izborne komisije ne rade na suzbijanju ove pojave, da je birači i politički subjekti ne prijavljuju, a da je s druge strane to najjednostavniji vid reklamiranja, jasno je da je politička korist velika i da se ovo u dogledno vrijeme neće iskorijeniti iz naše svakodnevnice u oficijelnim izbornim kampanjama“, dodaje Ožegović.
Stranke dužne ukloniti reklamni materijal 15 dana nakon izbora
Politički subjekti dužni su biti upoznati sa zakonskim odredbama o pravilima oglašavanja pa stanje na terenu ide u prilog tezi da politički subjekti svjesno krše zakon i ne vode računa o fer i poštenoj kampanji.
“Za svake izbore se javaljaju primjeri nepropisnog plakatiranja i to je pokazatelj političke kulture i visine standarda kojih se politički subjekti drže u vođenju kampanje”, naglašava Kamenjaković.
Posljednjim izmjenama Izbornog zakona uvedena je jedna novina koja se tiče oglašavanja putem bilborda. Moraćemo sačekati još 30 dana da vidimo hoće li stranke prekršiti i ovu zakonsku odredbu.
“Bitno je istaknuti, i da posljednjim izmjenama i dopunama Izbornog zakona, postoji obaveza da se plakati i nakon izbora uklone u određenom vremenskom roku. Ostaje da vidimo hoće li se ispoštovati nove zakonske odrebe ili ćemo ponovno mjesecima biti okruženi stranačkim propagandnim materijalima”, poručuje Kamenjaković.
Nepropisno plakatiranje u nadležnosti i komunalnih službi
Dok se najviše novčane sankcije za nepropisno plakatiranje izriču na osnovu odredaba Izbornog zakona i lokalne zajednice imaju mogućnost kažnjavanja političkih subjekata. Naime, komunalne službe mogu da sankcionišu svako nedozvljeno oglašavanje stranaka. U Kantonu Sarajevo inspekcija je čak oformila poseban tim za praćenje oglašavanja političkih subjekata.
Komunalni inspektori će u svih devet opština u Kantonu Sarajevo nadzirati način na koji se stranke oglašavaju, odnosno mjesta na kojima lijepe predizborne plakate.
„Uzevši u obzir dosadašnju praksu, tokom perioda predizborne kampanje očekuje se nepropisno postavljanje plakata, banera, slobodnostojećih konstrukcija i panoa sa predizbornim porukama stranaka i kandidata, što će uzrokovati dodatno masovno onečišćenje prostora i narušiti urbani izgled grada“, navodi se u saopštenju Kantonalne uprave za inspekcijske poslove.
Službe komunalnih redara KJKP “Rad” i KJKP “Park” će vršiti neposrednu kontrolu komunalne čistoće na terenu, tokom predizborne kampanje i do okončanja izbornog procesa uz pojačanu kontrolu. Sve se radi na osnovu pravila predviđenih Zakonom o komunalnoj čistoći Kantona Sarajevo.
„Predviđene novčane kazne za pravne subjekte iznose od 1.000 do 6.000 KM, a za odgovornu osobu u pravnom subjektu od 500 do 2.000 KM. Naglašavamo da je postavljanje plakata zabranjeno izvan mjesta određenog za tu svrhu, a zabrana se odnosi na stubove javne rasvjete, kontaktne mreže trolejbusa i tramvaja, stabla, trafo-stanice, nadvožnjake, podvožnjake, pasaže, fasade zgrada“, dodali su iz kantonalne inspekcije.
Pozvali su političke subjekte da se suzdrže od nezakonitih radnji uz opasku da se poštivanjem propisa na najbolji način pokazuje ozbiljnost namjera, društveno-politička osviještenost, briga za zajednicu i dobrobit svih stanovnika Kantona Sarajevo.
(Buka)