Na dnevnom redu sutrašnje sjednice Gradskog vijeća Grada Mostara nalazi se Ugovor o ortakluku između Monet Group-a i Grada Mostara, kojim se definišu odnosi dvije strane u zajedničkom ulaganju u novoplanirani objekat “Razvitak” u Mostaru
Prijeratni stanari stambene zgrade “Razvitak,” srušene tokom ratnih dejstava, nakon 30 godina dobijaju priliku za povrat svojih stanova. Rješavanje tri decenije starog problema aktuelna vlast je najavljivala u svom mandatu nekoliko puta.
Ruglo i ruševinu u centru grada Mostara su u ovom mandatu ograđivali i čistili jer je lokalitet zbog zanemarivanja prethodnih administracija postao leglo kriminala i zaraze. Nakon prethodnih aktivnosti vezanih za ovaj lokalitet, usvajanja novog regulacionog plana, projekat na sutrašnjoj sjednici treba da uđe u svoju finalnu fazu.
Na dnevnom redu sutrašnje sjednice Gradskog vijeća Grada Mostara nalazi se Ugovor o ortakluku između Monet Group-a i Grada Mostara, kojim se definišu odnosi dvije strane u zajedničkom ulaganju u novoplanirani objekat “Razvitak” u Mostaru. Prema važećem Regulacionom planu, objekat će obuhvatati oko 40.000 m2, uključujući i zamjenske stanove za sve stanare čiji su stanovi uništeni tokom rata.
Pročitajte još
U Ugovoru o ortakluku jasno su navedene obaveze i doprinos Monet Group-a, koji uključuju zemljišne parcele površine 3750m2, sredstva za obeštećenje u slučaju eventualnih tužbi, povrat stanova predviđenih za bivše stanare, kao i cjelokupan kapital za finansiranje izgradnje.
Grad Mostar izgradnju zamjenskih stanova finansira kroz ustupanje dijela zemljišta potrebnog za izgradnju površine 2400m2 te u skladu sa zakonskim propisima visinu iznosa građevinske rente i naknade za uređenje zemljišta. Projekat omogućava trenutni povratak u 43 stana prijeratnim stanarima, što je posebno značajno za obnovu društvene strukture Mostara.
Takođe su osigurana stanovi ili sredstva za rješavanje eventualnih sporova za dodatnih 17 stanova, što Gradu pruža dodatnu fleksibilnost za specifične slučajeve. Sveukupno, projekat “Razvitak” predstavlja primjer saradnje između privatnog i javnog sektora, kroz koji Grad Mostar rješava 30 godina neriješeno pitanje 60 stanara iz “Razvitka.”
Pored rješavanja stambenog pitanja izgradnjom ovog reprezentativnog projekta očekuje se pozitivan uticaj na ekonomsku i društvenu revitalizaciju dijela grada koji je zbog nebrige lokalne vlasti posljednjih 30 godina bio ruševina i izvor zaraze.
(oslobodjenje.ba)