Nakon što su krajem septembra stupile na snagu izmjene zakona da se na doniranu hranu ne plaća PDV stigla je samo jedna značajnija donacija, što znači da velike količine namirnica i dalje završavaju u otpadu dok je stanovništvo sve gladnije. U javnim kuhinjama nisu zadovoljni primjenom novog zakona.
Svakog dana sa posudom u ruci u javnu kuhinju “Obrok ljubavi” odlazi banjalučka penzionerka Stoja. I tako već pet godina. Ovo joj je jedini obrok koji u redu čeka bez obzira kakvo je vrijeme.
„Imam 271 marku sada penzije, imala sam 210 prije godinu i nešto. Savim malo mi je to, ja puno dam za lijekove i za račune i malo mi ostane za hranu i tako da nije ovdje dodatno ne bih mogla da izađem na kraj“, priča Stoja.
Korisnika javne kuhinje “Obrok ljubavi” sve je više, pripremaju između 600 i 800 obroka, vikendom i više od 1.200. Teško je, ocjenjuju, pripremiti sve te obroke ako nemate od čega.
„Što se tiče PDV ja sam bio pobornik toga i kad se usvojio zakon bio sam jako srećan. Danas sam tužan zato što se taj zakon ne implementira onako kako sam ja zamišljao. Ja sam ovdje rekao ljudima da će ubrzo krenuti kamioni, šleperi hrane jer sam siguran da toliko toga ima ali moram da se razočaram jer oni ljudi koji su i prije pomagali to rade i sada a mnoge druge nikako“, izjavio je Miroslav Subašić iz Humanitarnog udruženja “Mozaik prijateljstva”.
Svaka pomoć je dobrodošla, teško je organizovati poslovanje u javnim kuhinjama, kažu u Crvenom krstu Srpske.
Ističu da je ova organizacija poslala dopis svim proizvođačima, distributerima i trgovačkim kućama radi potpisivanja memoranduma o saradnji. Sprovođenjem zakona nisu zadovoljni.
„U ovom trenutku ne daje dobre rezultate i trebalo bi da se razmišlja i gleda na druge zemlje koje su postigle bolje rezultate, organizovanjem banaka hrane gdje bi Crveni krst Srpske bio lider zajedno sa drugim organizacijama koje imaju javne kuhinje da idemo tu ideju da se udruže oni koji organizuju ishranu sa onim sto proizvode i na taj način da dođe do boljeg kontinuiteta“, rekao je Rajko Lazić, Generalni sekretar Crvenog krsta Republike Srpske.
Prema posljednjim podacima Ujedinjenih nacija, u BiH se godišnje uništava i baca oko 400.000 tona hrane. Kompanije koje se bave prodajom i distribucijom hrane unište jednu trećinu pomenute hrane, odnosno 140.000 tona, a preostale dvije trećine bačene hrane predstavlja otpad od domaćinstava i pojedinaca.
(BN) Foto:BN