Učenici SSŠ ‘Jajce’ jednoglasno ‘odbijeni’ i ostali bez nagrade 22. februara

Podijeli članak:

jajce-online_Učenici SSŠ ‘Jajce’ jednoglsno ‘odbijeni’ i ostali bez nagrade 22. februara

Komisija za odlikovanja i druga javna priznanja Općine Jajce u četvrtak je održala sastanak na kojem su doneseni prijedlozi dobitnika ovogodišnjih nagrada i priznanja. Na sjednici su prisustvovali članovi Komisije Fikret Čančar, Anto Lukić, Asima Agić i Elvedin Imamović, dok je izostao Stipan Jezerčić, prenosi Jajce Online.

Jedan od prijedloga koji su se našli na dnevnom redu bila je nominacija učenika Srednje strukovne škole „Jajce“ za nagradu 22. februara, koju je podnijela Akademska grupa građana. Ovaj prijedlog temeljio se na značajnom društvenom angažmanu učenika, posebno u borbi protiv segregacije u obrazovanju, što je izazvalo veliku pažnju i podršku kako u Bosni i Hercegovini, tako i u inozemstvu. Učenici SSŠ „Jajce“ su ranije za svoje zalaganje dobili prestižnu nagradu „Max van der Stoel“ Kraljevine Nizozemske, koja se dodjeljuje za izuzetan doprinos zaštiti manjinskih prava i promociji jednakosti u društvu.

jajce-online_Učenici SSŠ ‘Jajce’ jednoglasno ‘odbijeni’ i ostali bez nagrade 22. februara

Unatoč brojnim priznanjima i međunarodnom ugledu koji su stekli svojim djelovanjem, Komisija nije prihvatila prijedlog da im se dodijeli nagrada Općine Jajce. Odluka je izazvala negodovanje među pojedinim članovima akademske i građanske zajednice, koji smatraju da su učenici SSŠ „Jajce“ svojim primjerom pokazali hrabrost i građansku odgovornost, vrijednosti koje bi lokalna zajednica trebala prepoznati i nagraditi.

jajce-online_Učenici SSŠ ‘Jajce’ ostali bez nagrade 22. februara

jajce-online_Učenici SSŠ ‘Jajce’ ostali bez nagrade 22. februara

S druge strane, Komisija je donijela odluku da se nagrada 22. februara ove godine dodijeli Marceli Bojčetić, dok će Plaketu Općine Jajce dobiti Bruno Ljubez, Enes Ribić, Hasija Borić Stojić, kompanija Alloy Wheels Jajce i Marko Panić. Zahvalnica Općine Jajce bit će uručena Sebastijanu Sklenaru.

Zanimljivo je da je Komisija odbila sve prijedloge za Počasnog građanina Općine Jajce, uz obrazloženje da predloženi kandidati Arijana Saračević i Dino Filipović, iako zaslužni pojedinci, ne ispunjavaju kriterije jer su rođeni u Jajcu. Također, iako je predloženo da se dodijeli posebno priznanje sugrađanima koji su spasili utopljenika – Fahrudinu Ademoviću, Halidu Mecavici, Kenanu Mušanoviću i Merimu Zejnilagiću – Komisija nije donijela konačnu odluku zbog nedostatka argumenata.

Ovi prijedlozi bit će upućeni na konačno razmatranje i usvajanje na sjednici Općinskog vijeća Jajce, zakazanoj za 13. februar/veljače u 11 sati.

Odluka o uskraćivanju priznanja učenicima SSŠ „Jajce“ otvara pitanje koliko lokalna zajednica prepoznaje i vrednuje aktivizam mladih te hoće li njihova borba za jednakost i dalje ostati više cijenjena izvan granica Bosne i Hercegovine nego u njihovom rodnom Jajcu.

Borba protiv podjela

Uspjeh učenika iz Jajca u borbi protiv etničkih podjela u obrazovanju bio je moguć zahvaljujući značajnoj podršci njihovih profesora, među kojima se posebno ističu Amela Kavazabašić, Josipa Bogić, Josipa Kuleonović, Subha Crnkić, Mirko Ljubez, Zoran Ljubičić i Emina Žuna, kao i brojnih drugih prosvjetnih radnika. Njihova borba dodatno je osnažena angažmanom aktiviste i doktoranta Samira Beharića, ali i podrškom medija poput portala Jajce Online te mnogih drugih koji su izvještavali o ovom značajnom pokretu.

Podsjećamo, učenici iz Jajca su još 2016. godine organizovali proteste protiv modela “dvije škole pod jednim krovom”, prema kojem su djeca unutar jedne obrazovne ustanove razdvojena na temelju nacionalne pripadnosti i pohađaju različite nastavne planove i programe. Ova segregacija u obrazovnom sistemu bila je posljedica odluke Vlade Srednjobosanskog kantona da formira novu, treću srednju školu u Jajcu, čime bi se dodatno podijelila djeca prema etničkoj pripadnosti.

Njihova hrabra i uporna borba protiv ove odluke, uz snažan pritisak javnosti, međunarodnih organizacija poput OEBS-a te stranih ambasada, dovela je do toga da Ministarstvo obrazovanja Srednjobosanskog kantona sredinom 2017. godine povuče spornu odluku. Time je spriječena dalja segregacija učenika, što je predstavljalo veliki korak ka inkluzivnijem i pravednijem obrazovnom sistemu u Bosni i Hercegovini.

Za svoju borbu za jedinstvo, toleranciju, slobodu i bolju edukaciju, srednjoškolci iz Jajca su 2018. godine dobili prestižnu nagradu “Max van der Stoel”, koju dodjeljuje visoki komesar OSCE-a za nacionalne manjine sa sjedištem u Hagu. Ova nagrada dodjeljuje se pojedincima, grupama ili institucijama koje su se posebno istaknule u promovisanju prava nacionalnih manjina i međunacionalnog dijaloga. Uz priznanje, učenici su dobili i novčanu nagradu u iznosu od 50.000 eura, što je dodatno potvrdilo značaj njihovog aktivizma.

jajce-online_Učenici SSŠ ‘Jajce’ jednoglsno ‘odbijeni’ i ostali bez nagrade 22. februara

Iako je bilo planirano da se njihova nagrada dodijeli za izgradnju kino sale u Domu kulture, a u Općini Jajce je održana i radni sastanak, sredstva su iskorištena za kupovinu četiri pametne klupe koje su postavljene kod škola i na različitim lokacijama u gradu, kao i za druge aktivnosti.

Njihova borba, koju je podržala i međunarodna zajednica, rezultirala je time da su vlasti Srednjobosanskog kantona odustale od osnivanja treće srednje škole, čime je spriječena dodatna etnička segregacija među učenicima. Kao kompromisno rješenje, u jajačkim školama, gdje se nastava izvodi prema hrvatskom nastavnom planu i programu, uvedena je nacionalna grupa predmeta za učenike koji su prvi razred upisali 2017. godine. Također, omogućeno im je da biraju obilježja na svojim svjedodžbama, što je bio važan korak ka većoj inkluzivnosti u obrazovanju.

O hrabrosti i uspjehu ovih učenika pisali su brojni mediji širom Evrope, a njihov podvig privukao je pažnju i britanske medijske kuće BBC, koja je o njima snimila dokumentarni film. Ovaj film svjedoči o njihovoj borbi, izazovima s kojima su se suočavali i odlučnosti da se suprotstave nepravdi, uprkos pritiscima i političkim preprekama.

Na nedavnoj predstavi u Jajcu uručena je nagrada “Enisov Najsmijeh”, koju dodjeljuje proslavljeni bosanskohercegovački glumac Enis Bešlagić. Ovo priznanje, koje simbolizira hrabrost, pravednost i doprinos pozitivnim društvenim promjenama, dodijeljeno je u znak zahvalnosti za njihov trud i nesebičnu borbu za jednakost.

Iako su postigli značajan uspjeh, vodeće politike u SBK-u nisu prihvatile model “Naše škole”, prema kojem bi djeca u Jajcu pohađala nastavu prema jedinstvenom federalnom programu. Ovaj model mogao je postati pilot projekat za druge škole u Bosni i Hercegovini, ali nije dobio podršku vlasti, budući da takav obrazovni sistem nije bio u skladu s njihovim političkim interesima.

Uprkos svemu, borba ovih srednjoškolaca ostaje svijetli primjer građanske hrabrosti i odlučnosti mladih ljudi da mijenjaju društvo na bolje. Njihova priča pokazuje kako mladi mogu biti pokretači promjena i inspiracija za buduće generacije koje će se boriti za pravednije i tolerantnije društvo.

 

 

 

 

(Jajce Online)

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Ekonomski analitičar Faruk Hadžić je u objavi na Facebooku analizirao ekonomsku situaciju u Bosni...

Medicinski tim Opće bolnice “Prim. dr. Abdulah Nakaš” Sarajevo uradio je, u toj zdravstvenoj...

Posljednjih nekoliko godina takmičari Karate kluba Okinawa iz Sarajeva bilježe sjajne rezultate na međunarodnoj...

Veterane 63. padobranske brigade, koji su danas krenuli na protest u Beogradu od Hemijskog...

Povodom historijskih protesta u Beogradu danas se oglasio i Novak Đoković, čiju su objavu...

Studenti u blokadi saopćili su da su iz pravca Pionirskog parka u Beogradu bačene...