U Jajcu upriličena izložba i promocija edicije ‘Bošnjačka književnost u 100 knjiga’

Podijeli članak:

U okviru Festivala duhovne poezije i muzike “Plivske omahe 2022” upriličena je izložba i promocija edicije “Bošnjačka književnost u 100 knjiga”. Promotori su bili prof. dr. Sanjin Kodrić, predsjednik BZK Preporod BiH i profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu i doc. dr. Dženan Kos, direktor Gradske biblioteke u Travniku i profesor na Filozofskom fakultetu u Zenici.

Govorilo se o značaju kulture uopće, djelovanju nacionalnih društava u periodu Kraljevine Jugoslavije i nastanku Preporoda koji je izdavač ove edicije.
Značaj ove edicije je velik jer je ona projekat koji će dati doprinos bosanskohercegovačkoj kulturi a kultura je temeljna odrednica identiteta svakog naroda.
Edicija Bošnjačka književnost u 100 knjiga književno-naučni je projekt s ciljem književnohistorijske sistematizacije, valorizacije i afirmacije povijesti bošnjačke književnosti u njezinoj sveukupnosti, odnosno počev od srednjeg vijeka i početaka bošnjačkog književnog stvaranja, pa sve do savremenosti i recentnog književnog trenutka. Riječ je o kapitalnom projektu koji obuhvata cjelinu bošnjačke književne prakse i koji, prvi put u dugom povijesnom postojanju Bošnjaka kao naroda, na naučan način, odnosno na način savremene književne historiografije, predstavlja fenomen bošnjačke književnosti kao takve u njezinoj sveukupnosti. Izdavač edicije je Bošnjačka zajednice kulture „Preporod“, odnosno Institut za bošnjačke studije kao naučnoistraživačka organizacijska jedinica Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“, a sama edicija slovi kao najznačajniji projekt u oblasti nauke o književnosti i kulturi Bošnjaka i Bosne i Hercegovine, kako je svojevremeno zvanično ocijenjena.
Edicija se kontinuirano objavljuje počev od 1995. godine, a čini je planiranih 20 kola od po pet knjiga, tj. sveukupno 100 knjiga, pri čemu je dosad objavljeno 13 kola (65 knjiga). Sva djela objavljena u ediciji priređena su u skladu s najvišim naučnim, odnosno književnohistorijskim i tekstološkim standardima te opremljena pratećom književnohistorijskom studijom i drugom propisanom književnohistorijskom aparaturom (biografija, bibliografija i literatura), kao i podvrgnuta naučnoj provjeri kako sa strane recenzenata svake knjige objavljene u Ediciji, tako i sa strane Redakcionog odbora i uredništva Edicije. Začetnici edicije bili su prof. dr. Muhsin Rizvić, Alija Isaković i prof. dr. Enes Duraković, koji je bio i prvi glavni urednik edicije, a prvi Redakcioni odbor sačinjavali su prof. dr. Đenana Buturović, prof. dr. Enes Duraković, Hadžem Hajdarević, prof. dr. Munib Maglajlić, prof. dr. Emina Memija, Jasmina Musabegović i prof. dr. Fahrudin Rizvanbegović. Tokom godina mijenjali su se glavni urednici edicije i članovi Redakcionog odbora, a među njima bili su i prof. dr. Fehim Nametak, mr. Džafer Obradović i Irfan Horozović, uz veći broj priređivača i recenzenata pojedinačnih knjiga. Aktuelni glavni urednik edicije je prof. dr. Sanjin Kodrić, urednik Edin Mulać, a Redakcioni odbor čine prof. dr. Alena Ćatović, prof. dr. Muhidin Džanko, prof. dr. Dijana Hadžizukić, Hadžem Hajdarević, prof. ddr. Adnan Kadrić, prof. dr. Sanjin Kodrić, prof. dr. Mirsad Kunić i prof. em. dr. Elbisa Ustamujić.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Sindikalna potrošačka korpa koju je Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine izračunao za novembar...

Toni Krtina polako gradi karijeru na muzičkoj sceni, a sigurno da će i sa...

Dalibor Vrdoljak vratio se u Livno nakon što je veći dio mladosti proveo u...

Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, usvojio je u četvrtak Zakon o Južnoj...

Posao u Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske svojom voljom je tokom ove godine napustilo...

Predsjednik Ruande Paul Kagame službeno je potvrdio kandidaturu ove zemlje za domaćinstvo utrke Formule...