Bajramska čestitka

U BiH se proizvode dijelovi za auta svjetskih brendova, evo i za koja

Podijeli članak:

jajce-online_U BiH se proizvode dijelovi za auta svjetskih brendova, evo i za koja

“Mercedes”, “Audi”, BMW, “Volkswagen”, “Toyota”, “Mazda”, “Opel”, “Ford” i “Ferrari” samo su neki od svjetskih brendova za koje se auto-dijelovi proizvode u firmama u Bosni i Hercegovini, a samo tokom protekle godine iz BiH je izvezeno auto-dijelova vrijednih 678,5 miliona KM.

Glavni izvozni proizvodi, prema podacima Spoljnotrgovinske komore BiH, uključuju dijelove široke primjene u različitim tipovima vozila, aluminijumske felge, izduvne sisteme i metalne i električne komponente, dok iz Agencije za unapređenje stranih investicija Bosne i Hercegovine za “Nezavisne novine” dodaju da bh. preduzeća iz automobilskog sektora proizvode širok spektar dijelova i komponenti, kao što su motori i zupčanici i njihovi dijelovi, pogon-osovine, kočioni sistemi, spojnice, upravljački sistemi, pumpe, filteri, proizvodi od tekstila i kože, akumulatori i različiti sitni dijelovi kao što su opruge, vijci, cijevi i komponente od metala, gume ili plastike.

Ova industrija, kada je u pitanju izvoz, nastavila je i ove godine pozitivan trend, a poredeći sa 2019. godinom kada je izvoz bio vrijedan 410,7 miliona KM, ove godine je zabilježen značajan skok.

“Najznačajnije tržište za bh. auto-industriju ostaje Njemačka, a slijede Austrija i Italija. Ovaj rast je ostvaren uprkos izazovima u njemačkoj auto-industriji, što ukazuje na otpornost i prilagodljivost bh. kompanija u globalnom lancu snabdijevanja. Kriza u njemačkoj auto-industriji najviše je pogodila proizvođače s unutrašnjim sagorijevanjem zbog prelaska na električna vozila. Bh. izvoznici nisu značajno pogođeni jer je u strukturi izvoza najviše proizvoda koji su univerzalni ili prilagođeni i za električna vozila”, navodi se u izvještaju Spoljnotrgovinske komore BiH.

Pero Ćorić, predsjednik Privredne komore Republike Srpske, ističe da ovi podaci mogu biti pozitivan i dobar signal s obzirom na to da je auto-industrija u posljednjih nekoliko godina imala određene probleme.

“Dosta je smanjena proizvodnja, proizvodnja električnih automobila na neki način je umanjila proizvodnju ostalih. Generalno, auto-industrija u Evropi je još u krizi. Ali, ako su takvi rezultati evidentni onda to daje nadu. Ova industrija je izuzetno značajna i, na primjer, u Njemačkoj je motor industrije. Ako bi se ta industrija pokrenula to bi bilo izuzetno dobro za privredne subjekte iz Republike Srpske i BiH koji rade za auto-industriju”, kaže Ćorić za “Nezavisne novine” i dodaje da se privredna društva koja se bave proizvodnjom za auto-industriju nadaju oporavku ove industrije u Evropi.

Mirsad Jašarspahić, predsjednik Privredne komore FBiH, ističe da je auto-industrija u BiH značajna iz više razloga.

“Na taj način su kompanije sa visokim stepenom tehničke i kadrovske opremljenosti u to uključene. Kao što smo ranije govorili, ne postoji evropski brend bez bar nekog dijela iz Bosne i Hercegovine. Te kompanije stalno prate tržište, tehnologije, prilagođavaju se i pokazale su se time kao ozbiljan partner u ozbiljnim lancima snabdijevanja”, kaže Jašarspahić za “Nezavisne novine”.

Kako dodaje, uprkos krizi koja govori o manjoj prodaji novih automobila u Evropskoj uniji i očekivanjima manjeg broja narudžbi – do toga ipak nije došlo.

Jašarspahić ističe da je potrebno uvijek tražiti nova tržišta.

Ekonomista Igor Gavran u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da su ovi podaci značajni, ali dodaje da bi naši proizvođači auto-dijelova trebalo da traže i kupce van evropskog kontinenta.

“Ovo je jako značajno i jedna je od naših tradicionalnih vodećih izvoznih industrijskih grana, koja osim velikog izvoza generira i veliku zaposlenost, ali ova lista kupaca i dominantno učešće težišta Evropske unije, posebno Njemačke, predstavlja i veliki rizik. Naime, evropska auto-industrija i njemačka ekonomija u cjelini su u krizi i tehnološki zaostaju za konkurencijom iz NR Kine, pa mislim da bi naši izvoznici trebalo da traže i kupce izvan ove grupe kompanija i tržišta. Inače bismo uskoro mogli doći do pada izvoza i obrnutog trenda”, kaže Gavran.

On dodaje da naši proizvođači imaju znanje i sposobnost te vjeruje da se mogu prilagoditi globalnim promjenama ako na vrijeme počnu s diversifikacijom i usmjere se na nove tehnologije, proizvođače i električna vozila.

 

(Nezavisne)

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Dug prema „Vijaductu“ svakim danom je sve veći. Još nema rješenja kako će biti...

Veliko finale ABA lige Bosna će igrati protiv slovenske Ilirije, koja je u drugom...

Sve veći broj kompanija u Bosni i Hercegovini odlučuje se na halal certificiranje kako...

Bosna i Hercegovina bi uskoro trebala dobiti najbitniji zakon iz energetskog sektora – Zakon o električnoj...

Da bi dijeta bila učinkovita, važno je da konzumaciju svake namirnice pažljivo isplanirate. Ali...

Popularna knjiga “Pisma snova” bosanskohercegovačkog autora i režisera Harisa Dubice, koja je za samo...