I danas je nastavljen bojkot trgovina. Ipak, čini se, i ovaj dan će proći bez značajnijeg odziva. Nakon prvih dana bojkota, kada su i građani i trgovci vidjeli razliku u prometu, ovog puta bojkot trgovina je izgledao kao sasvim uobičajen dan.
Bez organiziranog vodstva, bez jasnih predstavnika koji bi glasno govorili u njihovo ime i samo uz objave na društvenim mrežama, te raskol koji je čini se na pomolu upravo unutar neformalnih grupa, na ozbiljniji bojkot kupovine, za razliku od dobro organizovanog u susjednoj Hrvatskoj, u našoj zemlji, čini se još ćemo čekati. Upravo to je epilog situacije na terenu: mnogi nisu ni znali da je i danas dan bojkota.
Očekivano tvrdi, sociolog Sead Pašić. Naše društvo koje je po mnogim pitanjima razjedinjeno ostaje i u vezi ovog pitanja. Naviknuti na neispunjenje obećanja i orijentirani za zaštitu nacionalnog interesa, a ne osobne egzistencije.
Pročitajte još
“Dakle vi morate biti motivirani. Glavnizirani, očeličeni, da bi ste vjerovali u svoj cilj. Naš narod ovdje ne vjeruje ni uš ta. Bombardirani od ‘92. o zlatnim kašikama, o ulasku u Evropu 2002., 2003., 2010. Na kraju vi potonete”, pojašnjava Pašić.
S obzirom na to da imamo desetine udruženja za zaštitu prava potrošača, ostaje nejasno da baš nijedno nije pokrenulo bojkot. Iz Udruženja potrošača Kakanj kažu da niko ne želi preuzeti odgovornost na sebe. Podržavaju bojkot, ali treba ističu bojkotirati vlasti. Tome u prilog govori i sam odgovor vlasti. U Federaciji samo nastavak akcije zaključanih cijena za 65 proizvoda, dok je u Republici Srpskoj kontrola marži.
“Udruženje bi preuzelo na sebe, a hoće li neko raditi džaba, jel’ premijer Vlade radi džaba, koji je donosio odluke. Ne. Naknadu finu dobije. A neko udruženje da to preuzme, ja lično ne bih. Što stopa PDV-a nije ukinuta na osnovne životne namirnice. Što je 17 posto na hljeb, što nije nula. Pekaru tjerate da uzima maržu 10 posto, a ona državi daje 17 posto, koja je to pravda”, kaže Ferida Kulović, predsjednica Udruženja potrošača “Potrošač” iz Kaknja.
“Ovo je sve do velike vlasti, oni to sve mogu zaustaviti. Na granici nule u prodavnici. Ako kupim luk od seljaka marku, ja ga moram prodati za marku i po. 50 posto marže. Inače ja džaba radim. Ja danas platim 13-14 KM samo dva stola. Plus kesa, plus ovo. 40 KM rashoda”, ističe trgovac na zeničkoj pijaci Fuad Huskanović.
Ipak zaključak je, dok je više građana koji će komentirati sve na društvenim mrežama, pa i bojkot, umjesto stvarnog bojkotiranja trgovina, ništa se neće promijeniti.