U BiH još uvijek ne postoji groblje za kućne ljubimce, vlasnici primorani da se snalaze

Podijeli članak:

jajce-online_U BiH još uvijek ne postoji groblje za kućne ljubimce, vlasnici primorani da se snalaze
U Bosni i Hercegovini još uvijek ne postoji groblje za kućne ljubimce, iako je veliki broj udruženja za zaštitu životinja godinama upućivao inicijative prema nadležnima.

Prije tri godine i u Tuzli je pokrenuta inicijativa za formiranje prvog groblja za kućne ljubimce, ali rezultata ni u ovom slučaju nije bilo.

Poznato je da većina građana koji posjeduju kućne ljubimce na njih gleda kao na ravnopravne članove porodice, zbog čega i godinama traže dostojne načine, ali i legalna rješenja, kako bi se zauvijek oprostili od njih.

Zbog nepostojanja groblja za kućne ljubimce, većina građana je primorana da se snalazi. Vlasnici, kako bi ispoštovali zakonske odredbe, u trenutku kada im ugine ljubimac pozovu KJKP Rad kako bi preuzeli leš životinje. Nakon toga, kako govore iz udruženja, ljubimci završe u jamama koje su u sastavu deponija.

Na deponiji Smiljevići u Sarajevu nedavno su završeni radovi na izgradnji dvije jame grobnice namijenjene za zbrinjavanje otpada životinjskog porijekla, a vrijednost ovog projekta je 722.736 KM.

Kada je riječ o izgradnji groblja za kućne ljubimce, razgovarali smo s Andom Sandal predsjednicom Udruženja “Prijatelji životinja” koja nam je kazala kako se prije nekoliko godina pregovaralo o pojedinim lokacijama, ali od toga nije bilo ništa.

Sandal je mišljenja da većina vlasnika ne želi da njihovi ljubimci završe u jamama namijenjenim za zbrinjavanje otpada životinjskog porijekla.

“Svi vlasnici kućnih ljubimaca sa kojima su živjeli po 12 godina, naravno da to neće uraditi. To su masovne grobnice na deponijama. Stoga su građani primorani da nelegalno ukopovaju leševe životinja na nepropisnim mjestima. Godinama se zalažemo, imali smo nekih naznaka, ali još uvijek ništa konkretno nije realizovano. Koliko god se mi zalagali na nadležnima je odluka”, kazala nam je.

Istaknula je da je najviše apela za rješavanje ovog problema upućeno putem društvenih mreža, a kontaktirali su i općinske službe, međutim nikada nije bilo rezultata.

“Kada pominjemo problem životinja, nadležni se ograđuju da postoji problem ljudi. Mi smo odgovorni za životinje. Moramo preuzeti teret obaveza i moramo riješiti probleme koje imamo s napuštenim životinjama. Sve dok ne konkretizujemo, problem nikada neće biti riješen”, istaknula je.

Zagreb je 2019. godine izgradio savremeno gradsko groblje za kućne ljubimce u vrijednosti od 385.000 KM, a u BiH ne postoji ni kafilerija, odnosno spalionica, kao ni posebno modificirano groblje na kojem bi se vršio ukop životinja. Stoga se mnogi vlasnici u BiH odluče na potez da svoje ljubimce ukopaju u dvorištima, parkovima ili okolnim šumama, što sa sobom nosi i ekološki rizik kao i potencijalni izvor zaraze.

(Klix)

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Pripadnici njemačke carine, Odjeljenje u Regensburgu predstavili su danas rezultate akcije sprovedene u maju,...

Suprotno popularnom uvjerenju, uspješni ljudi ne rade neprestano. Psihološka istraživanja pokazuju da način na...

Svađe su sastavni dio svake veze. Nesuglasice su prirodne, a čak mogu biti i...

U moru ne tako lijepih događaja i vijesti, jedna iskrena i ljudska scena iz...

Manchester Cityja je trijumfom otvorio nastup na klupskom Svjetskom prvenstvu budući da je engleski...

Govor mržnje nije nešto novo, ali, zbog anonimnosti i viralne prirode digitalnih platformi, sada...