U videu se govori o turbetu Ilijas-babe na Komotinu kod Jajca. Ilijas-baba bio je dizdar (kapetan) srednjovjekovnog dvorca Komotina kojeg je dao sagraditi Hrvoje Vukčić poslije gradnje Jajca.
Ilijas-baba umro je 1539. godine, a na dužnosti dizdara naslijedio ga je njegov sin Timur. Prof. dr. Ismet Bušatlić smatra da je njegov sin napravio turbe iznad očevog mezara prije nego što je osmanska vojska napustila Komotin 1540. godine.
Usamljeno turbe u šumi vremenom je postalo mjesto okupljanja Bošnjaka muslimana koji su tu dolazili učiti kišne dove. Vrelo koje je provrelo na mjestu gdje je prema narodnoj legendi Ilijas-baba ubijen narod do današnjih dana koristi za liječenje kožnih bolesti, slično kao na dovištu Dobre Vode kod Foče.
Do Agresije na Bosnu i Hercegovinu na Komotinu se prve nedjelje u maju okupljao veliki broj Bošnjaka. U današnje vrijeme broj je znatno skromniji, ali tradicija se ne prekida već čeka bolja vremena i ljude koji će znati cijeniti njenu vrijednost.