Vojnu bazu Vrajt-Peterson (Wright-Patterson) posjetile su delegacije iz BiH, Hrvatske i Srbije, zajedno s ostalim učesnicima NATO-ove Parlamentarne skupštine. To je mjesto gdje je prije trideset godina sklopljen Dejtonski mirovni sporazum.
Prilikom obilaska, delegacije su se zadržale u hotelu i konferencijskom centru Richard Holbrooke Hope, koji se nalazi unutar baze, u istoj prostoriji u kojoj je 1995. godine, nakon tromjesečnih pregovora, postignut dogovor o okončanju rata u Bosni i Hercegovini, odnosno agresije na našu državu.
Priprema dolaska
Vojni inženjeri su, uprkos kratkom roku od svega 13 dana za pripremu dolaska međunarodnih delegacija, uspjeli za samo četiri dana, postaviti više od kilometar ograde, te izgraditi luksuzne apartmane za visoke zvanice i formirati operativni centar unutar same baze.
Pročitajte još
Tehničku podršku činili su stotine telefonskih linija, faks uređaji, fotokopir aparati, te ono što je tada bilo prava rijetkost – mobilni telefoni i računari.
Prema riječima Toma Šupa (Shoupa), zamjenika direktora građevinskog sektora 88. krila, posao koji bi inače trajao dva mjeseca, izveden je za manje od 14 dana, što je istaknuto i u službenom osvrtu AFMC-a.
Vrhunac svečanosti
Američki kongresmen Majk Tarner (Mike Turner), bivši predsjedavajući NATO Parlamentarne skupštine, a sada potpredsjednik njenog odbora za odbranu i sigurnost, izjavio je da ova posjeta predstavlja vrhunac svečanosti posvećenih mirovnim pregovorima. Obraćajući se delegatima u hotelu Hope, naglasio je važnost očuvanja mira, ali i nastavka borbe za demokratske vrijednosti.
– Odlazimo s obnovljenom sviješću o važnosti borbe protiv autoritarizma i korupcije, te posvećenošću izgradnji demokratskih institucija – poručio je Tarner, koji je tokom potpisivanja sporazuma obavljao funkciju gradonačelnika Dejtona.
General-pukovnica Linda Hari (Hurry), zamjenica komandanta Zapovjedništva za materijal Američkog ratnog zrakoplovstva, istakla je da su Dejtonski pregovori bili presudni trenutak u savremenoj historiji. Pohvalila je kako su baza i lokalna zajednica omogućile prostor za dijalog i postizanje mira, realizujući viziju tadašnjeg predsjednika Billa Clintona.
Nacrt dokumenta
Rej Ortensi (Ray Ortensie), arhivista u AFMC-u, prisjetio se kako je početni dokument američkog State Departmenta, prvobitno sastavljen na desetak stranica, ubrzo prerastao u obimniji nacrt od pedeset strana.
Bivši komandant 88. krila, penzionisani pukovnik Robi Robinson (Robbie), prisjetio se intenziteta tih dana: “Tada smo pokazali šta znači raditi danonoćno, svih sedam dana u sedmici”, prenosi Dayton Daily News.
Program posjete nastavljen je planiranom večernjom posjetom Nacionalnom muzeju Ratnog zrakoplovstva SAD-a, gdje je bio predviđen koncert sarajevskog orkestra.