Nakon Sarajeva i Doboja ubistvo i u Banjaluci. 53-godišnjeg Zvonimira Stefanovića ubila je partnerka u stanu u centru grada. Uzrok smrti bio je ubod noža u srce. Ponovno se javnost pita trebamo li strahovati za sigurnost?
“Stravičan prizor u Sarajevu, mrtva osoba ležala na raskrsnici na Otoci”, “Policija objavila detalje svirepog ubistva u Doboju: Mužu sipala lijekove u limunadu da ga omami” i posljednje “Banjaluka: Muškarac nađen mrtav u stanu”. Tri teška ubistva u manje od sedam dana u istoj zemlji navode na pitanje – imaju li građani razloga za strah?
Nadležni o posljednjem slučaju ubistva, onom u Banjaluci, koje se desilo na osmom spratu stambene zgrade – kažu:
“Osumnjičena je 31-godišnja partnerka ubijenog Stefanovića i nad njom se trenutno vrši kriminalistička obrada. To je jutros saopštila policijska uprava u Banjaluci. Ona se sumnjiči da je ubola u grudni koš ubijenog Stefanovića i mediji pišu da je uklonila tragove krvi prije nego što je pozvala svog poznanika iz obližnje zgrade žaleći se da njenom partneru nije dobro”.
Pročitajte još
Nakon kriminalističke obrade poznanik je pušten, a optužena za ubistvo će, nakon obrade, biti predata Okružnom tužilaštvu.
“Informacije koje su se pojavile da se u stvari radilo na zataškavanju ubistva. Uhapšena je osumnjičena žena, 31 godinu iz Banjaluke. Vjerovatno to sve ide po automatizmu, pritvor i dalje rasvjetljavanje svih okolnosti šta je dovelo do toga da se ubije 53-godišnji Banjalučanin”, kaže novinar Nikola Morača.
Morača, inače novinar crne hronike sa dugogodišnjim iskustvom, kaže kako sistem koji nije riješio više od 25 ubistava samo na širem području Banjaluke nema pravo da se krije iza konstrukcije o “povoljnoj bezbjednosnoj situaciji”.
“Kada sistem nije dobar onda su ovakve stvari neminovnost. Tragedije, brutalna ubistva, zločini od kakvih ti se želudac zavrće, jednostavno bezbjednosti nije nikako zadovoljavajuća nego je jako, jako loša”, dodaje.
O tome govori i nemoć sistema da stane u kraj nelegalnom posjedovanju oružja koje je, procjene su, jedan od ključnih bezbjednosnih problema u zemlji. Ne postoje zvanične procjene o količinama naoružanja koje građani kriju u slamaricama, ali je poznato da je više od polovine ubistava u zemlji izvršeno vatrenim oružjem koje je u više od 95% slučajeva nelegalno.
“Mi očekujemo od policijskih organizacija i bezbjednosnih agencija da imaju proaktivniji odnos prema svim kategorijama oružja. Govorim sada o legalno nabavljenom oružju od strane određenih policijskih organizacija. Međutim, nisu dovoljne policijske organizacije i bezbjednosne agencije. Treba preventivno djelovati, a preventivno djelovanje čine svi segmenti društva”, smatra Duško Vejnović, Fakultet bezbjednosnih nauka Univerziteta u Banjaluci.
Uprkos ocjenama o nepovoljnoj bezbjednosnoj situaciji u zemlji – policijske agencije kao da glavu guraju pod tepih, pa čak ni na upit o bezbjednosnoj procjeni ne odgovaraju – niti entitetska, niti Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo.
(N1)