Trebaju li Jajčani biti zabrinuti zbog geoloških istraživanja u Jezeru?

Podijeli članak:

jajce-online_

Uprkos četiri sudske odluke koje nalažu dostavu podataka o geološkim istraživanjima na području Jezera, nadležne institucije i kompanije i dalje ne pružaju konkretne informacije o planovima istraživanja i mogućoj eksploataciji. Ovaj netransparentni pristup izazvao je nezadovoljstvo i zabrinutost među građanima i ekološkim organizacijama, koje ističu da je prirodna bogatstva ovog kraja neophodno zaštititi.

Organizacija Centar za životnu sredinu poručila je: “Nećete kopati!”, naglašavajući da Jezero i širi region ne smiju postati rudarska kolonija stranih korporacija.

Posebno se ističe činjenica da je ovo područje jedno od najbogatijih izvorišta pitke vode u regionu, zbog čega se insistira na očuvanju prirode.

Kompanija Lykos, koja se na berzi predstavlja kao vlasnik ključnih istraživačkih projekata u Bosni i Hercegovini, tvrdi da nema ništa sporno u njihovim aktivnostima te da je glavni problem “neinformiranost” građana. Međutim, ekološka udruženja upozoravaju da istraživanja uključuju i kobalt, toksičan metal čije nekontrolisano ispuštanje može izazvati ozbiljne ekološke i zdravstvene posljedice, uključujući povećan rizik od malignih oboljenja.

Posebna zabrinutost vlada zbog mogućeg zagađenja rijeke Plive, jedne od najčišćih i ekološki najvrijednijih rijeka u Evropi. Ekolozi upozoravaju da bi bilo kakva kontaminacija ove rijeke imala nesagledive posljedice po biljni i životinjski svijet, naročito riblji fond.

U međuvremenu, Ministarstvo je donijelo odluku o produženju istražnog roka za geološka istraživanja olova, cinka, bakra, barita i drugih metala na području Jezera. Ovu dozvolu zatražila je firma SNK Metali, a odobrena je 15. januara ove godine. Prema Zakonu o geološkim istraživanjima, dozvola može biti produžena dva puta, ukupno do pet godina, ako nisu promijenjeni početni uslovi pod kojima je izdata.

jajce-online_

Iako je zabrinutost među građanima prisutna, još uvijek nije došlo do šire mobilizacije stanovništva protiv ovih aktivnosti. Ekološke organizacije apeliraju na lokalne zajednice da se informišu, uključe i aktiviraju u zaštiti prirodnih resursa.

Kako će se situacija razvijati i hoće li građani organizovati konkretne akcije protiv planiranih rudarskih aktivnosti, ostaje da se vidi u narednim mjesecima.

Na neformalnoj aktivističkoj stranici “Stop rudnicima u dolini Plive objavljene su lokacije na kojima se već vrše, kao i one na kojima su planirana istraživanja. Svjesni smo da od istraživanja do otvaranja rudnika nije dug put, što potvrđuju brojni primjeri iz našeg okruženja.

Sva istražna polja i buduća nalazišta rude nalaze se u blizini korita Jošavke ili Plive.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Ekonomski analitičar Faruk Hadžić je u objavi na Facebooku analizirao ekonomsku situaciju u Bosni...

Medicinski tim Opće bolnice “Prim. dr. Abdulah Nakaš” Sarajevo uradio je, u toj zdravstvenoj...

Posljednjih nekoliko godina takmičari Karate kluba Okinawa iz Sarajeva bilježe sjajne rezultate na međunarodnoj...

Veterane 63. padobranske brigade, koji su danas krenuli na protest u Beogradu od Hemijskog...

Povodom historijskih protesta u Beogradu danas se oglasio i Novak Đoković, čiju su objavu...

Studenti u blokadi saopćili su da su iz pravca Pionirskog parka u Beogradu bačene...