Travnik kao prva srednjobosanska općina organizira prihvatnu stanicu za žrtve nasilja

Podijeli članak:

Travnik će kao prva srednjobosanska općina uspostaviti prihvatnu stanicu za žrtve nasilja kroz izmještanje i opremanje dosadašnje prostorije koja je u tu svrhu funkcionisala pri Centru za socijalni rad općine Travnik.
Inicijativa osposobljavanja funkcionalne stambene jedinice za potrebe žrtava nasilja predviđena je akcionim planom 2022-2024 Multidisciplinarnog tima za zaštitu prava djece u kontaktu sa zakonom općine Travnik, koji je formirao načelnik Općine Travnik Kenan Dautović.

Dautović je istaknuo da je Općina Travnik opredijeljena za osiguravanje zdravog i sigurnog okruženja, te da Akcioni plan predstavlja nastavak provođenja lokalne javne politike u oblasti zaštite žrtava nasilja.

-“Tim koji čine nadležna služba i općinske institucije, te nevladine organizacije, formiran je s ciljem unapređenja saradnje nadležnih institucija i organa na području općine Travnik, a u svrhu koordiniranog djelovanja u unapređenju sistema zaštite prava djece i mladih općine Travnik”,kazao je Dautović.

Socijalni radnik Centra za socijalni rad općine Travnik Emir Šakić je istaknuo da se uslijed sve učestalije pojave nasilja u porodici i trgovine ljudima, ukazala potreba da se oformi prihvatna stanica u punom kapacitetu, s obzirom da dosadašnja nije adekvatno odgovarala današnjim potrebama.

Šakić je također naglasio da je Travnik jedina lokalna zajednica na području Srednje Bosne koja je organizirana i kroz dežurstvo od 24 sata, pri čemu su konstantno na usluzi građanima u potrebi.

Dodao je i da nasilje širok pojam, te da nije rasprostranjenije nego što je to bilo ranije, ali da se o nasilju danas više priča u medijima i na društvenim mrežama, ali se rjeđe prijavljuje nadležnim institucijama.

– “Zanimljivo je da u Travniku ali i u cijeloj Bosni i Hercegovini o nasilju zapravo najviše pričamo kada ono izađe iz okvira zgrade i postane vidljivo svakome. Svaki građanin ima, ne pravo, nego obavezu da prijavi svaki oblik nasilja ili eksploatacije”, kazao je Šakić, te pozvao građane da prijavljuju nasilje nadležnim institucijama.

U proteklom periodu, Tim je u saradnji sa različitim institucijama i udruženjima sa područja BiH, realizirao niz aktivnosti, radionica i predavanja koje izravno pomažu uposlenicima u odgojno-obrazovnim ustanovama u svakodnevnom radu sa djecom i žrtvama nasilja.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Na FIFA Svjetskom klupskom prvenstvo 2025. učestvovat će 32 tima koji će se bore...

Urednik portala Istraga.ba Avdo Avdić objavio je večeras da je Dino Muzaferović zvani Cezar...

Dugogodišnju pauzu Amela Osmanović Amelli prekinula je singlom “Hej mladosti”.

U danima kada je BiH pred historijskom šansom da otvori pregovore o članstvu u...

Radi se odluci koju su mještani i aktivisti dočekali kao značajnu pobjedu u borbi...

Mjesec decembar je nastupio te sa sobom donio posebne zimske radosti i čarolije