“Svesrpska deklaracija”, bjegunci i nemoć institucija: Kako se urušava sigurnosni sistem BiH?

Podijeli članak:

jajce-online_“Svesrpska deklaracija”, bjegunci i nemoć institucija: Kako se urušava sigurnosni sistem BiH?

Dok bh. intelektualci i političari uz međunarodnu zajednicu upozoravaju na opasnosti secesionističkih politika predstavnici vlasti Srbije i bh. entiteta Republika Srpska obilježavaju dosadašnju i najavljuju jačanje saradnje. Bez obzira i na činjenicu da su čelnici RS-a bjegunci od bh. pravosuđa. Sve se dešava dok je SIPA obezglavljena, a poziciju ministra sigurnosti obnaša zamjenik. Odgovor na sigurnosne izazove nude u Krugu 99, no iz institucija reakcije na njihove prijedloge izostaju.

Godišnjica od usvajanja Deklaracije “Svesrpskog sabora”, okarakterisane od bh. intelektualaca i brojnih političara kao opasni velikodržavni dokument, obilježena je svečano u Višegradu, gdje su na mostu Mehmed-paše Sokolovića premijer Srbije i predsjednik eniteta Republika Srpska uvezali zastave. Naglašen je značaj provođenja stavaka iz Deklaracije, zajedničkog obilježavanja datuma, ali i najavljena kulturna i obrazovna saradnja. Sve bez jednog od ključnih inicijatora- predsjednika Srbije.

“Veliki srpski narod treba da bude zajedno i jeste uvijek bio i da su te veze trajne i sveprisutne”, rekao je Đuro Macut, premijer Srbije.

“I tada smo konstatovali, a danas i praktički ćemo pokazati da Drina nije granica”, istakao je Radovan Višković, premijer Republike Srpske.

“Mi nismo podijeljeni ni administrativnim ni prirodnim preprekama. Mi nismo bosanski Srbi mi smo Srbi”, tvrdi Milorad Dodik, predsjednik RS-a.

A upravo kao najveća opasnost po sigurnost u BiH naglašavaju se secesionističke tendencije vlasti iz Republike Srpske. Usvajanjem zakona pred entitetskom skupštinom, koje je Ustavni sud stavio van snage, politička i ustavnopravna kriza je eskalirala, a ona izaziva i proizvodi sigurnosnu krizu. Poručeno je ovo na sesiji Kruga 99.

“Mi se moramo suočiti sa realpolitičkim projektima koji predugo generiraju opasnosti i sigurnosne krize u Bosni i Hercegovini i kojima je posotjeći politički poredak medij za ostvarivanje velikosrpske i velikohrvatske ekspanzionističke politike u Bosni i Hercegovini”, istakao je Adil Kulenović, predsjednik Kruga 99.

Upozoravaju da je neophodan institucionalni odgovor. No, dok Dodik čeka drugostepenu presudu zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika, da bi se kako kaže mogao dalje žaliti Evropskom sudu, ne odaziva se Sudu BiH zbog sumnji na napad na ustavni poredak.

“Ako on nije odgovarao za ona prva krivična djela, teško da ćete ga moći utjerati nekim novim optužbama ili pokretanjem eventualno nekih novih postupaka”, mišljenja je novinar i analitičar Almir Terzić.

A Dodika umjesto vlastitih postupaka, brine eventualni premještaj migranata iz Velike Britanije u BiH. Za navodnu složnost sa britanskim vlastima krivi bošnjačke političare, ali i opoziciju, te tvrdi da do potpisivanja neće doći. BiH problem sa migrantima svakako ima, nedavno ponovo dva sukoba. No, ilegalne migracije trebale bi, barem djelimično, biti riješene nakon, za ovu sedmicu najavljenog, potpisivanja sporazuma sa Frontexom.

No, da li bi tako bili spriječeni i prelasci granice bjegunaca od bh. pravosuđa, koji uskoro najavljuju ponovni odlazak u Beograd? Jedino što iz Granične policije BiH za ove dosadašnje prelaske zvanično znamo jeste da se provode interne istrage o tome kako su prešli granicu, dok zvanične evidencije o prelascima nema. Neuspjeli pokušaj inspektora SIPA-e da Dodika uhapsi dodatno je unio sumnju u rad domaćih agencija.

“Ovo što mi imamo na sceni trenutno je poraz pravne države, koja ne može da isporuči pravdu jednako prema svim građanima Bosne i Hercegovine i razlog tome je nefunkcionalnost države, a nefunkcionalnost proizilazi iz blokada. Niti jedan sigurnosni sektor u Bosni i Hercegovini, nijedna sigurnosna agencija za zaštitu zakonitosti nije sada u stanju da proivede osumnjičene za rušenje ustavnog poretka”, pojasnio je vojnopolitički analitičar Nedžad Ahatović.

Zato u Krugu 99 predlažu da se formira Civilna garda Federacije BiH, a rade i na bijeloj knjizi o sigurnosti i pripravnosti na krize. Navode i bojazan da bi se u slučaju krize pripadnici Oružanih snaga povukli etničkim jedinicama. Blokade je, spominju, mogla riješiti međunarodna zajednica, u prvom redu visoki predstavnik, no u to sada sumnjaju. Kao što se niko više i ne nada da će EUFOR pomoći u hapšenju čelnika RS-a.

Ipak ovih dana održavaju zajedničku vježbu Kombinovani odgovor 25 sa pripadnicima Oružanih snaga BiH. Dok, prema pisanju medija, ministru odbrane BiH, ali i našoj državi Sjedinjene Američke Države prijete sankcijama zbog najava o jačanju saradnje s Iranom nakon sastanka sa vojnim izaslanikom te države.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Prijave za Adriatic Film Awards (AFA) 2025, nove godišnje filmske i TV nagrade Jadranske...

Poslije “teškog sukoba sa zakonom”, jedna mačka sa Tajlanda se srećno i bezbjedno vratila...

Njemački influenser poznat na TikToku pod korisničkim imenom Moe.Ha objavio je snimak u kojem...

Proslavljeni srbijanski košarkaš Vlade Divac, bivši NBA as i legenda reprezentacije Jugoslavije, doživio je...

Kapiten fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine, Edin Džeko, novi je fudbaler Fiorentine.

Povodom najnovijih ratnih sukoba između Izraela i Irana, Nacionalna asocijacija turističkih agencija Srbije (YUTA/JUTA)...