U nedjelju, 1. juna 2025. godine, u Jezeru kod Jajca, u organizaciji MIZ Jajce i Udruženja “3. juni” iz Jezera održat će se manifestacija „Spomen njima, po(r)uka nama“, kojom se obilježava 33. godišnjica stradanja 34 Bošnjaka u zločinu počinjenom 2. i 3. juna 1992. godine. , piše Jajce Online.
Ova manifestacija povezuje se s drugim zločinom koji se dogodio 10. septembra 1992. godine u obližnjim selima Čerkazovići i Ljoljići, gdje je ubijeno 23 civila, a za koji su nedavno izrečene presude.
Događaj uključuje simbolično bacanje cvijeća u rijeku Plivu u 12 sati, učenje fatihe i prigodni program u Carskoj ili Sultan Bajazidovoj džamiji poslije podne-namaza, s ciljem očuvanja sjećanja na žrtve i podizanja svijesti o potrebi za pravdom.
Tragedija iz juna 1992.
Početkom juna 1992. godine, pripadnici Prve partizanske pešadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), pod komandom potpukovnika Milorada Vukaševića, izvršili su napad na civilno stanovništvo Jezera. Tokom artiljerijskog i pešadijskog napada, korišteni su minobacači i protivtenkovske rakete. Većina mještana, suočena s blokiranim putnim pravcima, pobjegla je čamcima preko Plivskog jezera prema Jajcu. U Jezeru su ostali uglavnom stariji stanovnici i oni koji nisu htjeli napustiti svoje domove.
Pročitajte još
Tokom i nakon napada, pripadnici brigade zarobili su i ubili 34 civila, uključujući troje djece, deset žena i deset osoba starijih od 70 godina. Među 57 jezeračkih žrtava, sedmero su bila djeca, a jedan dječak preživio je strijeljanje. Pored ubistava, imovina Bošnjaka, uključujući džamiju, potpuno je razorena. Za 18 žrtava još uvijek traje potraga za posmrtnim ostacima, dok su posmrtni ostaci 15 žrtava ekshumirani 2002. i 2003. godine iz masovnih grobnica u blizini Jezera.
Fond za humanitarno pravo (FHP) podnio je 25. februara 2025. godine krivičnu prijavu protiv Milorada Vukaševića i drugih pripadnika brigade Javnom tužilaštvu za ratne zločine Republike Srbije, uz priložene dokaze, uključujući iskaze svjedoka i vojne dokumente. Međutim, do danas niko nije odgovarao za ovaj zločin pred međunarodnim ili domaćim sudovima.
Pravda djelimično dostignuta
Samo nekoliko mjeseci kasnije, 10. septembra 1992. godine, u selima Čerkazovići i Ljoljići, u blizini Jezera, dogodio se još jedan stravičan zločin. Pripadnici VRS, uključujući Jovu Jandrića i Slobodana Pekeza, nasilno su izveli 23 civila iz njihovih domova i odveli ih na lokalitet Tisovac. Tamo su civili postrojeni uz ivicu provalije i ubijeni rafalnom paljbom. Pet osoba je preživjelo strijeljanje, dok su žrtve bile komšije, rođaci i članovi porodica stradalih u junu u Jezeru.
Sud Bosne i Hercegovine ranije je osudio Mirka (Mile) Pekeza na 20 godina zatvora, Milorada Savića na 15 godina i Mirka (Špire) Pekeza na 10 godina za ovaj zločin. Nedavno, u decembru 2024. godine, Viši sud u Beogradu izrekao je prvostepenu presudu Jovi Jandriću (13 godina zatvora) i Slobodanu Pekezu (10 godina zatvora). Iako ove presude predstavljaju korak ka pravdi, Jovo Jandrić, jedan od organizatora zločina u Jezeru, ostaje nedostupan pravosudnim organima BiH zbog zaštite srbijanskog državljanstva.
Borba za pravdu i sjećanje
Manifestacija „Spomen njima, po(r)uka nama“ okuplja porodice žrtava, predstavnike civilnog društva, vjerske lidere, političare i aktiviste kako bi se održalo sjećanje na žrtve i zatražila pravda. Porodice i dalje traže posmrtne ostatke svojih najmilijih i procesuiranje svih odgovornih, uključujući one koji su djelovali po komandnoj odgovornosti. Iako su za zločine u Čerkazovićima i Ljoljićima izrečene presude, zločin u Jezeru ostaje nerazjašnjen, a pravda nedostižna.
Ovi događaji podsjećaju na važnost zajedničke borbe za istinu i pravdu. Manifestacija u Jezeru pruža prostor za razmjenu iskustava i solidarnost, naglašavajući potrebu za izgradnjom društva temeljenog na pravdi i poštovanju. Uporedo s tim, Fond za humanitarno pravo nastavlja pritisak na pravosudne institucije kako bi se procesuirali odgovorni i osigurala pravda za žrtve i njihove porodice.
Cvijet sjećanja

Niz manifestacija
U okviru ove manifestacije, pored Jezera, proučene su dove šehidima u Cvitoviću, Pšeniku i Kokićima tokom džuma-namaza. Takođe, održana je radionica u BKC Šipovo s mekteblijama o zločinima u Jezeru .
Večeras s početkom u 19 sati, u Islamskom edukativno-kulturnom centru “Hadadan”, bit će upriličeno predavanje pod nazivom „Palestina i svijet nakon Gaze“, koje će održati prof. dr. Ahmet Alibašić. Nakon predavanja, organizira se humanitarni bazar posvećen prikupljanju pomoći za djecu Palestine.
Tokom godine, Medžlis Islamske zajednice Jajce organizuje 13 šehidskih mevluda, koji služe za obnavljanje sjećanja na najhrabrije sinove Bosne i Hercegovine i civilne žrtve rata. Ovim aktivnostima MIZ Jajce nastoji oživjeti kulturu sjećanja, podići kolektivnu svijest i očuvati memoriju kulture.
Pored toga, MIZ Jajce je objavio dvije knjige o ratnim događajima: „Zločini nad Bošnjacima Jajca, Jezera i Šipova, 1992-1995“ i „Vječna pouka – monografija šehida i poginulih boraca Jajce 1992-1995“.
(Jajce Online/ Edvin Crnkić)