Sudski vještaci tvrde: U kamenolom u Jablanici dovlačili stijene na obradu

Podijeli članak:

jajce-online_Sudski vještaci tvrde: U kamenolom u Jablanici dovlačili stijene na obradu

Četiri mjeseca od smrtonosnih poplava i odrona u Jablanici kada je poginulo 19 osoba, 18 u Donjoj Jablanici i jedna u selu Zlate, gotovo nikakvog pomaka nema u predmetu formiranom nakon tragedije, za koji je zadužen tužilački tim Tužilaštva Hercegovačko-neretvanskog kantona, Područnog ureda u Konjicu.

Štaviše, i dalje su u toku predistražne radnje i provjere, a prema navodima iz Tužilaštva HNK, sve će zavisiti od rezultata odnosno nalaza silnih naloženih vještačenja, od geodetskih do geoloških, prenosi Avaz.

Kako navode, iz Tužilaštva HNK podsjetili su da su zaprimili nalaz i mišljenje sudskog vještaka geodetske struke, dok je stalnom sudskom vještaku geološke struke izdata naredba da preduzme neophodne radnje iz okvira svoje struke, s posebnim naglaskom na ulogu postojećeg kamenoloma u Donjoj Jablanici.

Tim Federalnog zavoda za geologiju sačinio je preliminarni izvještaj o inžinjersko-geološkim istraživanjima na tom području i predao ga nadležnim institucijama.

U tom izvještaju, u koji je Avaz imao uvid, dat je detaljan opis događaja, od mjesta inicijacije na vrhovima padina, preko razvoja debritnog toka i njegovog kretanja prirodnim geomorfološkim formama do posebnog opisa događanja u zoni kamenoloma.

Između ostalog je navedeno da je, tokom istraživanja, evidentiran značajan broj tehnogenih blokova dolomita s jasnim tragovima obrade, poput rezanja i bušenja. Pored dolomita, stoji u izvještaju, prisutni su i blokovi gabra, stijene koja prirodno nije prisutna u zoni kamenoloma, koja je tu dovezena vjerovatno radi obrade, prenosi Avaz.

Ti blokovi su precizno snimljeni GPS uređajem na više od 500 tačaka. U taj izvještaj je inkorporirana i analiza koju je sačinila licencirana geodetska firma nakon detaljnih istraživanja, a s ciljem kvantifikacije zapremina mobilisanog materijala.

Za stanje terena korišten je topografski model iz 2012. godine, izrađen tokom aerofotogrametrijskog snimanja FBiH. Tako je analizom utvrđeno da je ukupna zapremina mobilisanog materijala iznosila 171.261,81 kubnih metara, od čega 18.697,16 kubika potiče iz zone kamenoloma, što čini 10,92 posto ukupne mobilisane mase.

Međutim, u komentaru Zavoda na tu analizu navedeno je da se ti podaci mogu smatrati tek osnovnim uvidom u odnos prirodnog i tehnogenog materijala u ukupnoj količini mobiliziranog materijala debritnim tokom. Posebnu pažnju, navedeno je, treba posvetiti analizi u zoni kamenoloma, jer referentni model iz 2012. godine ne uzima u obzir promjene nastale usljed rudarskih aktivnosti tokom posljednjih 12 godina, prenosi Avaz.

Na mjestu događaja je obavljen uviđaj, a nakon obavljenih obdukcija tijela smrtno stradalih osoba, utvrđeno je da je smrt kod većine smrtno stradalih nastupila usljed gušenja zemljom i sličnim sadržajem, kao i od mehaničkih povreda.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Medicinski tim Opće bolnice “Prim. dr. Abdulah Nakaš” Sarajevo uradio je, u toj zdravstvenoj...

Posljednjih nekoliko godina takmičari Karate kluba Okinawa iz Sarajeva bilježe sjajne rezultate na međunarodnoj...

Veterane 63. padobranske brigade, koji su danas krenuli na protest u Beogradu od Hemijskog...

Povodom historijskih protesta u Beogradu danas se oglasio i Novak Đoković, čiju su objavu...

Studenti u blokadi saopćili su da su iz pravca Pionirskog parka u Beogradu bačene...

Šta fine linije, odnosno bore, na vašem licu govore o zdravlju? Pa, zapravo veoma...