Piše: Tarik Šatara
Bosanskohercegovački fudbal u dva dana dotakao je neku vrstu blata. Ne dna, jer smo, valjda, naučili da naš fudbal uvijek može gore. A kroz blato noga dodatno može propasti. U razmaku od 48 sati, svjedočili smo prvo debaklu reprezentacija od Portugala (0:5), a onda i novoj sudijskoj lakrdiji na utakmici Borac – Sarajevo.
Fudbal u BiH u mnogome je vezanza političko uređenje naše države i ne može se racionalno posmatrati izvan tih dimenzija. A, opet, takvi okviri donose i neke ne baš najpravednije principe. Tako je, primjerice, vrlo upitno koliko onaj dio javnosti koji u posljednje vrijeme riga vatru (da se ne lažemo, riječ o bošnjačkoj javnosti) ka Vici Zeljkoviću uopšte ima bilo kakvu realnu šansu da utječe na njegov (ne)izbor sa predsjedničke funkcije u Nogometnom savezu. Koliko god bila nezdrava paralela, vjerovatno je najslikovitija: Kao što stanovnici Sarajeva ne mogu utjecati na to da li će u državno predsjedništvo ući Mirko Šarović ili Dodikova Željka Cvijanović, također teško mogu utjecati i na Zeljkovićev status.
No, politički principi bosanskohercegovačke države koji kažu da se ništa važno ne može odlučiti dok se ne složi barem neko iz sve tri nacionalne kvote, vrijede i u Nogometnom savezu. Dakle, Vico Zeljković nije sam u tom savezu i prosto mu statut ne dozvoljava da sam donosi odluke, već to čine savezova tijela, na čelu sa Izvršnim odborom.
Pročitajte još
U dotičnom Izvršnom odboru – u kojem se odluke ne mogu donositi bez barem jednog glasa iz sve tri nacionalne skupine – sjede i, pored ostalih: Irfan Durić (NS USK), Azmir Husić (NS TK), Muriz Jabandžić (NS ZDK), Muhidin Raščić (NS BPK), Midhat Sarajčić (NS SBK), Fuad Čolpa (FS KS). Oni su – koliko god ti izrazi bili nepoželjni – bošnjački predstavnici.
I sada se vratimo na rane koje peku ljubitelje bh. fudbala. Loše stanje u reprezentaciji? Selektori od dvije utakmice? Pa, Izvršni odbor je jednoglasno (sic!) imenovao i otpuštao selektore. Nerazumno pravilo o broju stranaca koje je jasno išlo u korist Borcu? Izvršni odbor ga je jednoglasno izglasao. Sudije, krađe, lakrdije? Pa, o suđenju se brine Komitet za sudije i suđenje, a imenuje ga niko drugi do Izvršni odbor.
Dakle: Čije i kakve interese u Izvršnom odboru predstavljaju „bošnjački“ članovi?
SUDIJSKA KOMISIJA
Kako rekosmo, o poslovima sudija u bh. fudbalskim takmičenjima brine se Komitet za sudije i suđenje. Na njegovom čelu je predsjednik Robert Zrilić, zajedno sa potpredsjednicima Hrvojem Turudićem i Elmirom Pilavom. Članovi su još Duško Vujičić, Adnan Alispahić i Miro Hrkać.
Imena jasno govore – i ovaj komitet je raspoređen po sistemu 2-2-2. U ovom tijelu je moguće preglasavanje, tj. moguće je donijeti odluku bez da bude prisutan po jedan glas iz sve tri nacionalne komponente. Ipak, valja znati da ovaj komitet većinu svojih odluka donosi jednoglasno! Stoga, razumno je još jednom upitati se: Čije i kakve interese u Komitetu za sudije predstavljaju „bošnjački“ članovi?
Put za promjene u ovoj komisiji također je Izvršni odbor koji imenuje članove stalnih Komiteta Nogometnog saveza.
NAREDNA GODINA – PRILIKA ZA KRETANJE NA PUT OZDRAVLJENJA
Sredine poput Sarajeva, Zenice ili Tuzle rekosmo da ne mogu utjecati na Zeljkovića, ali zato mogu na one koji će predstavljati njih kao Bošnjake, kantonalne saveze, probosanske klubove (nazovite kako hoćete, zvuči jednako ružno). A priliku za to će imati ubrzo!
Naredne godine održavaju se kantonalni izbori u domaćoj fudbalskoj vladi. A svaki kanton daje svog predstavnika u Izvršni odbor Nogometnog saveza BiH.
Procedura je nešto kompleksnija, no može se sažeti u sljedećem: Skupštine kantonalnih saveza biraju svoja dva kandidata za Izvršni odbor državnog saveza. Jedan od njih ulazi u Izvršni odbor, a tu odluku donosi Skupština Nogometnog saveza BiH. Ova skupština je, opet, sastavljena od 40 članova iz Federacije BiH, a 20 dolazi iz Republike Srpske, pri čemu kantonalni savezi daju po svoja četiri delegata u ovaj organ.
Dakle, naredna godina je prilika da Bošnjaci u Izvršni odbor pošalju ljude koji će doista zastupati interese klubova i domaćeg fudbala i koji se – samo za primjer – neće zadovoljiti time što im je sin postavljen na selektorsku poziciju. Jer članstvo u Izvršnom odboru daje priliku za mnogo veći utjecaj na probleme od onog koji je demonstrirao Azmir Husić kada je otkrio da je na sjednici kazao da „sudijska lakrdija mora prestati“ – u stilu Zeke iz Nadrealista koji je Platiniju zaprijetio da će se izgalamit’ na njega, ak’ to još jednom uradi.
“NIČIJA NIJE DO ZORE”
Na drugoj strani, oni za koje rekosmo da na njih bošnjačka strana i ne može previše utjecati – a i kad već navedosmo da je politika u BiH neodvojiva od fudbala – mogli bi baš iz političkih prilika u Federaciji BiH naučiti da svačijoj vladavini nekad dođe kraj, pa čak i vladi one stranke koja je, slobodno ocijenjeno, napravila državu. A šta će ostati iza njih kada jednom SNSD izgubi poluge moći?
Kako će se to odraziti na Borac koji je postao vjerovatno najomraženiji tim u državi i koji se dočekuje na nož bez razlike da li gostovao u Posušju, Mostaru, Sarajevu ili Prijedoru?
(sportsle.ba)