U Bosni i Hercegovini strani državljani su potrošili više od 95 miliona KM što ukazuje na blagi rast koji se nastavlja od 2020. godine.
Iz Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovini (UIO BiH) kazali su za Euronews BiH da su strani državljani prošle godine kupili u Bosni i Hercegovini robu u vrijednosti od 95,2 miliona KM, te su po tom osnovu zatražili povrat PDV-a u iznosu od 13,8 miliona KM.
U Bosni i Hercegovini su najviše kupovali građani susjednih zemalja Srbije, Hrvatske i Crne Gore. Najčešće se radi o robi široke potrošnje: osnovnim životnim namirnicima, stvarima za kućanstvo i tekstilnim proizvodima koju stranci kupuju u BiH i iznose van carinskog područja, te imaju pravo da zatraže povrat PDV-a.
Iz UIO BiH pojasnili da instrukcijom o povratu PDV-a stranim državljanima propisani su uslovi i način povrata poreza na dodatu vrijednost stranim državljanima koji iznose dobra kupljena u Bosni i Hercegovini, na koja je plaćen PDV, izvan carinskog područja Bosne i Hercegovine.
Pročitajte još
Strani državljani, koji ostvaruju pravo na povrat PDV-a u smislu ovog propisa, su fizička lica koja nemaju prebivalište u Bosni i Hercegovini. Ta lica imaju pravo na povrat PDV-a na dobra koja kupe u Bosni i Hercegovini i ta ista dobra iznesu u prtljagu sa sobom izvan carinskog područja Bosne i Hercegovine.
“Važno je napomenuti da se pravo na povrat PDV-a ne odnosi na iznesena mineralna ulja (petrolej, dizel-gorivo, ulje za loženje, ekstra lako i lako specijalno, motorni benzin bezolovni, motorni benzin), alkohol i alkoholna pića, te duhan i duhanske prerađevine”, naglasili su iz UIO BiH za Euronews. BiH.
Nagli pad kupovine 2020. godine
U tablici ispod nalazi se pregled po godinima broja zahtjeva stranih državljana koji su zahtijevali povrat PDV-a na robu kupljenu u Bosni i Hercegovini koja se nakon kupovine iznosila van carinskog područja BiH. Iz tablice je vidljivo da je broj zahtjeva rastao od 2015. godine, kao i iznos zahtijevanog povrata PDV-a.
Broj zahtjeva stranih državljana koji su zahtijevali povrat PDV-a na robu kupljenu u BiH (Izvor: UIO BiH)
Tako je vrijednost kupljene robe od strane stranih državljana u toku 2019. godine iznosila više od 135 miliona KM, a da je iznos zahtijevanog povrata PDV-a bila skoro 20 miliona KM. Ovakvu statistiku prekida pandemija uzrokovana virosom Covid 19, te se u 2020. i 2021. godini iznos zahtijevanog povrata PDV-a od strane stranih državljana spustio ispod 10 miliona KM. Značajan pad zabilježen je i 2012. godine kada je vrijednost sa PDV-om pala sa skoro 85 miliona na 34 miliona KM.
U posljednje dvije godine dolazi do postupnog oporavka, iako će vjerovatno još trebati vremena da bi se vratili na vrijednost kupovine robe stranih državljana kakva je bila prije pandemije virusa Covid 19, koji je otežao putovanja i zaustavio poslovnu aktivnost u mnogim zemljama.
Postupak i uslovi za povrat PDV-a
Ukoliko strani državljani žele vratiti PDV koji je uplaćen prilikom kupovine, taj postupak pokreće podnošenjem zahtjeva za povrat. Zahtjev za povrat PDV-a podnosi se na klasičnom obrascu “PDV-SL-2”, ili na obrascu posrednika za povrat PDV-a u BiH, a to je obrazac kompanije “U Shop Tax Free”. Ove obrasce popunjava i ovjerava trgovac u BiH na zahtjev kupca-stranog državljanina u 3 primjerka, od kojih original i jednu kopiju trgovac daje kupcu, a drugu kopiju zadržava u svojoj dokumentaciji.
Kupac – strani državljanin, koji ostvaruje pravo na povrat poreza na dodatu vrijednost, obavezan je pri napuštanju carinskog područja BiH, dati carinskoj službi na uvid kupljena dobra, originalne račune i popunjen i ovjeren obrazac za povrat PDV-a.
Carinska služba, prije ovjere obrasca za povrat PDV-a, dužna je utvrditi da li su ispunjeni slijedeći uslovi:
1. da su podaci iz putne isprave istovjetni s podacima iz obrasca za povrat PDV-a
2. da je roba data na uvid, istovjetna sa robom navedenom u računu koji je označen u obrascu za povrat PDV-a, kao i da ta roba nije korištena,
3. da je ukupna vrijednost robe sa PDV-om iskazana na obrascu za povrat PDV-a veća od 100 KM,
4. da se roba iznosi prije isteka roka od tri mjeseca od dana kupovine u BiH i
5. da je originalni obrazac za povrat PDV-a uredno ovjeren.
Ako su ispunjeni svi ovi uslovi, carinska služba ovjerava obrazac za povrat PDV-a potpisom i pečatom, te unosi datum izlaska dobara iz carinskog područja BiH. Orginalne račune i ovjeren obrazac za povrat PDV-a carinska služba vraća kupcu-stranom državljaninu.
U Bosni i Hercegovini postoji klasični PDV SL 2 obrazac koji kod trgovaca najčešće zahtijevaju strani državljani koji često dolaze u BiH, a povrat PDV-a mogu ostvariti prilikom narednog dolaska u istu trgovinu, što mora biti u roku od tri mjeseca od dana izdavanja računa. Međutim, ukoliko se strani državljani u tom periodu ne planiraju vratiti u BiH povrat PDV-a može se zatražiti i na obrascu kompanije – posrednika za povrat PDV-a, a u Bosni i Hercegovini to je kompanija “U Shop Tax Free”. Tada strani državljani mogu dobiti povrat PDV-a direktno na svoje račune, bez obaveze da se ponovo vraćaju u BiH.
Da bi se ovo moglo ostvariti trgovci u BiH moraju imati potpisan ugovor sa kompanijom posrednikom, što bi bilo dobro da ima svaka trgovačka radnja u BiH, jer bi na takav način mogla kupcima stranim državljanima ponuditi sve načine povrata PDV-a što bi definitivno uticalo i na povećanje ukupnog prometa svakog obveznika.