Najnovija odluka Donalda Trumpa o uvođenju sveobuhvatnih carina, uključujući i namet od 35 posto na robu iz Bosne i Hercegovine, otvara novo poglavlje u globalnoj trgovinskoj politici. Iako, BiH nema značajniju trgovinsku razmjenu sa SAD-om, ipak može osjetiti ozbiljne ekonomske posljedice kroz svoje ključne partnere, prije svega Evropsku uniju, koja je pogođena dodatnim carinama od 20 posto, smatra ekonomista Faruk Hadžić.
Dodaje da iako BiH nema značajnu direktnu robnu razmjenu sa SAD-om, indirektne posljedice mogu biti dalekosežnije.
”Naš ključni trgovinski partner, Evropska unija, pogođena je dodatnim carinama od 20 posto što će u srednjem roku usporiti industrijsku aktivnost i smanjiti potražnju za robom koju BiH plasira u evropske proizvodne lance. BiH je već sada ranjiva zbog pada izvoza i robnog deficita od više od 12,5 milijardi KM u 2024. godini, a ove mjere će dodatno pojačati negativne trendove”, pojasnio je Hadžić.
Fragmentacija globalne ekonomije
Pročitajte još
Ono što zabrinjava, prema njegovim riječima, jeste što ove mjere dolaze u trenutku kada globalna ekonomija traži stabilnost, a umjesto toga dobija signal fragmentacije. BiH, kao mala i otvorena ekonomija, bez domaćih kompenzacijskih instrumenata i jasne strategije diverzifikacije tržišta, može osjetiti dvostruki udar: gubitak tržišta kroz EU i pad investicione sigurnosti.
”Trgovinski ratovi, ako eskaliraju, mogu ugroziti i finansijske tokove, logistiku i cijene sirovina, što će se kroz inflatorne kanale preliti i na naše tržište. Ukratko – iako nismo bili meta, možemo lako postati kolateralna šteta”, zaključuje Hadžić.
Mihael Blažeković, voditelj analiza Bloomberg Adrije također je stava da će negativne posljedice Trumpovih odluka osjetiti kompanije iz Adria regiona koje su dio evropskog lanca snabdijevanja za auto-industriju. Oko dva odsto ukupnog izvoza iz regiona odnosi se na dijelove za motorna vozila, a Sjeverna Makedonija ima najveću izloženost s 2,4 odsto izvoza u ovom sektoru.
”Što se tiče pozitivnih outlook za kompanije iz regiona, ostajemo pri svom posljednjem outlooku. Osim građevine i odbrane koje će imati koristi od obnova ratom razrušenih područja i dobre makroekonomske slike u samom Adria regionu, sektori elektrike, farmaceutske industrije, hrane, cyber-bezbjednosti i banke imaće vrlo vjerovatno dobru godinu”, naveo je Blažeković.
Recipročne carine
Podsjetimo, Trump je jučer objavio uvođenje recipročnih carina kojima će biti nametnute dodatne tarife državama koje izvoze robu u Sjedinjene Američke Države, između ostalog od 34 posto za Kinu, a 20 posto za Evropsku uniju.
Američki predsjednik opisuje naredbu: “Za nekoliko trenutaka potpisat ću historijsku izvršnu naredbu, recipročne carine za zemlje diljem svijeta. Recipročne. To znači da oni to rade nama i mi to radimo njima. Vrlo jednostavno. Ne može biti jednostavnije od toga.
Kaže da će recipročne carine donijeti “jaču konkurenciju i niže cijene za potrošače” u SAD-u. To je zapravo upravo suprotno od onoga što automobilski direktori misle da će se dogoditi. Ne samo da se boje viših cijena, već i manje konkurentnosti na globalnom nivou.
(bloombergadria.com)