I nebo iznad nas je u krizi. Zbog duga prema kompaniji Viaduct, sigurnost zračnog saobraćaja u Bosni i Hercegovini ozbiljno je ugrožena, upozorili su gosti emisije Novi dan. Za N1 govorili su Vinko Malnar, predsjednik Sindikata kontrolora letenja u Bosni i Hercegovini, i Zoran Mikulić, predsjednik Sindikata Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi.
Podsjetimo, Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) suočava se s ozbiljnom finansijskom krizom, nakon što je Eurocontrol, po nalogu belgijskog suda, blokirao sredstva koja je BHANSA trebala primiti za upravljanje zračnim prostorom, navedeno je u saopćenju za javnost.
Šta se desilo?
Ova blokada rezultat je arbitražne presude iz 2022. godine u korist slovenske firme Viaduct, koja nije direktno povezana s poslovanjem BHANSA-e, ali ima duboke posljedice po njeno poslovanje.
Dug svakodnevno raste zbog kamata, a Vijeće ministara BiH ne uspijeva pronaći rješenje “zbog višemjesečnih opstrukcija iz Republike Srpske.”
Pročitajte još
Vinko Malnar upozorava da je sigurnost ugrožena, kao i osnovna radnička prava.
“Sigurnost je ugrožena jer su osnovna radnička prava ugrožena. Svi uposlenici, posebno kontrolori letenja, moraju raditi maksimalno koncentrisani. Ali, kada imate nesigurnost, neizvjesnost i prijetnju smanjenja plaće, koncentracija opada. Preko nas se prelamaju političke kalkulacije, i to uopšte nije u redu,” kazao je Malnar.
Zoran Mikulić pojašnjava da imaju dobru saradnju s upravom BHANSA-e.
“Odmah nas je kontaktirala uprava i upoznala nas sa mogućim scenarijima. Rade sve kako bi prebrodili ovu krizu. Predloženo je da se dug riješi direktno, zatim da se podigne kredit, a treće rješenje je smanjenje plaća. Nažalost, upravo se to i dešava,” istaknuo je Mikulić.
Dodaje da su tokom marta primili 20% manju platu.
“Dobili smo e-mail u kojem je obavještenje da nam je plata smanjena za 20%. BHANSA nema prihoda, to je neprofitna, samofinansirajuća agencija. Prema zakonu, u slučaju nemogućnosti finansiranja, institucije bi trebale pokriti troškove. Mi, radnici, trpimo posljedice, a političari koji su plaćeni iz budžeta ne osjete nikakve rezove,” poručio je Malnar.
Zaposleni strahuju i od mogućih otkaza
Mikulić ističe da je pandemija bila globalna kriza, ali da je sadašnja situacija specifična.
“Sada imamo povećanje prometa, a istovremeno smanjenje plata. Svi – i kontrolori letenja i tehničko osoblje – primaju manje. Smatramo da bi BHANSA trebala podići kredit, ali s trenutnim finansijskim stanjem to nije moguće. Smanjenje osnovice plata nećemo prihvatiti. Razmatra se i mogućnost štrajka. BiH duguje preko dvije milijarde na različitim arbitražnim sudovima. Viaduct štiti svoja prava, a čak i ako riješimo ovaj slučaj, može se pojaviti nova tužba. Zaposleni strahuju i od mogućih otkaza,” pojasnili su Mikulić i Malnar.

Mikulić je najavio sastanak sa zamjenikom ministra finansija:
“Želimo pronaći najbrži i najefikasniji način da se riješi ovaj problem. Svi sada peru ruke i tvrde da nisu odgovorni. Novac postoji na računima, ali se ne raspodjeljuje, i ne znamo zašto,” rekao je Mikulić.
Malnar je dodao da se razmatra i štrajk:
“Razmatramo mogućnost štrajka, u zavisnosti od pravne izvedivosti. Ako se osnovica smanji, nikada više nećemo vidjeti taj novac. Tražimo da se rješenje donese odmah. Neka političari rade svoj posao, neka utvrde ko je odgovoran. U našem poslu greške nisu dozvoljene. Svi zavisimo jedni od drugih, lanac mora funkcionisati besprijekorno. Koliko god profesionalni bili, nismo roboti – postoji rizik da misli odlutaju. Tražimo samo da zadržimo svoja stečena, zakonom zagarantovana prava. Političari neka riješe problem koji mi nismo stvorili, neka izmire dug i dogovore se ko je kome dužan,” poručio je Malnar.
Potom je dodao:
“Prijeti kolaps sistema koji mora funkcionisati 24 sata sedam dana u sedmici. Tražimo samo da svi krenu u rješavanje problema, a ne svako od njih ništa ne radi. Riješite problem, jer ga mi nismo ni stvorili. Ovo je idealna priča za neku seriju. Ukoliko sve stane, to je problem i za Evropu. Napravit će se velika kašnjenja.”
Opširnije u video snimku.