Teško je povjerovati da postoje dijelovi Europe koji se još uvijek smatraju neotkrivenima, ali nazubljene planine koje se protežu cijelom dužinom Bosne i Hercegovine ostaju uglavnom nepoznate prosječnom britanskom turistu, piše britanski Daily Express u uvodu teksta u kojem u superlativima opisuje prirodne ljepote i bogatu historiju naše zemlje.
BiH ima puno više za ponuditi od planina – izvrsno vrijeme u ljetnim mjesecima, prekrasna priroda, slatka obala i nevjerovatna gradska kultura, a da ne spominjemo cijene zbog kojih njeni blještavi europski susjedi izgledaju kao pljačka, navodi tekst autorice Karen Rockett.
Inače, ovo nije prvi put da britanski mediji i influenseri na društvenim mrežama nižu hvalospjeve na račun putovanja u BiH, a primjetan rast britanskih turista u našoj zemlji nastupio je uvođenjem niskobudžetnih letova iz Londona u Sarajevo.
Bosna i Hercegovina je zapravo jedna država, ponekad poznata pod punim imenom Bosna i Hercegovina, a neformalno kao Bosna. Nalazi se u jugoistočnoj Europi, a nalazi se na Balkanskom poluotoku. Mnogi dolaze u Sarajevo kako bi vidjeli fascinantno spajanje Istoka i Zapada u glavnom gradu. Ovdje su muslimani, židovi, pravoslavci i katolici nekada živjeli u harmoniji i možete vidjeti sve njihove otiske na horizontu – minarete, kupole i zvonike.
Pročitajte još
“Ova mala zemlja jedva da ima obalu, ali ima ljetovalište Neum koji zapravo dodiruje Jadransko more. Malo je poznata činjenica, ali usred čuvenih 1.800 kilometara hrvatske obale možete pronaći i malu bosansku rivijeru (duga oko 22 kilometra, druga najkraća obala zemlje u svijetu iza Monaka) oko grada Neuma, oko sat vremena sjeverno od Dubrovnika, ako putujete automobilom iz bosanske glamurozne velike sestre Hrvatske”, navodi autorica u pomalo šaljivom tonu, aludirajući na rast cijena duž jadranske obale kojem svjedočimo proteklih godina.

Ovo maleno odmaralište može biti prepuno u ljetnim mjesecima, posebno u području oko hotela, ali odmah preko zaljeva oko poluotoka Klek, postoje neka mirnija mjesta, ističe, dodavši kako je alternativa skretanje ka vrhovima Dinarskih Alpa “gdje postoji velika mogućnost da ste jedan od rijetkih stranaca u blizini”.
BiH je također glavna destinacija za aktivne turiste koji bi se mogli okušati u vožnji brdskim biciklom niz vapnenačke vrhove i raftingu kroz stjenovite kanjone. Sarajevo je bilo domaćin Zimskih olimpijskih igara 1984., tako da staza ima praktično u svim smjerovima. Ili se možete uputiti malo u unutrašnjost do srednjovjekovnog Mostara, poznatog po velikom kamenom mostu, tvrđavama na vrhu brda poput dvorca Ostrožac i slapovima koji se nižu jedan za drugim. Ili šta kažete na šetnju spektakularnim Nacionalnim parkom Sutjeska?, predlaže autorica teksta, očito upoznata s većinom turističkih atrakcija u našoj zemlji.

“A u prekrasnom drugom gradu Mostaru, prošećite legendarnim mostom na početku ili na kraju dana, kada izletnici odu, i možete se zamisliti u Osmanskom dobu. Ali da biste doživjeli pravi okus Europe kakva je nekad bila, uputite se u sela Bosne i Hercegovine gdje u malim, izoliranim selima poput Lukomira, pastiri još uvijek čuvaju svoja stada. Na selu ćete također pronaći nevjerovatno obilje slatke vode: tirkizne vodopade, jezera i rijeke poput burne Une. Sa šumama koje još uvijek pokrivaju 50% zemlje i nacionalnim parkovima kao što je rezervat ptica Hutovo Blato koji je na popisu UNESCO-a, Bosna i Hercegovina je također raj za planinare i ljubitelje prirode”, navodi se u osvrtu na samo neke od prirodnih ljepota BiH, uz savjet da se turisti nakon posjete nekom od ovih mjesta uvijek mogu opustiti uz čašu vina neke od vrhunskih domaćih vinarija.

Uprkos svim atrakcijama, zaključak je, BiH je i dalje malo posjećena i ozbiljno potcijenjena.
Tekst završava riječima autorice drugog teksta o BiH, Emme Heywood, koja ističe da u BiH vlada manje užurban način života, te predlaže turistima da nauče “prigrliti ‘ćejf’ – trenutke malih zadovoljstava”.