Smajić: Ukidanjem PDV na doniranu hranu smanjenjit ćemo socijalne nejednakosti

Podijeli članak:

U Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine jednoglasno usvojene izmjene i dopune Zakona o porezu na dodanu vrijednost (PDV), kojima se ukida PDV na doniranu hranu. Ova odluka ima za cilj da poveća količinu hrane koja će stići do onih kojima je najpotrebnija, kao što su javne kuhinje, dok će istovremeno privrednici ostvariti značajne uštede doniranjem hrane umjesto njenog uništavanja, piše Jajce Online.

Tokom rasprave u Parlamentu, istaknuto je da će ove izmjene zakona omogućiti da veće količine hrane budu dostavljene u javne kuhinje, koje pružaju obroke onima koji se nalaze u teškoj socijalnoj situaciji. Ova mjera će također rezultirati velikim uštedama za privrednike koji će sada imati podsticaj da doniraju hranu umjesto da je uništavaju, što je do sada bio jeftiniji način rješavanja viškova hrane.

Također je naglašeno da će nakon stupanja izmjena zakona na snagu, što će se desiti u roku od 60 dana, biti poduzete mjere kako bi se spriječile zloupotrebe. U tom smislu, Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) će prilagoditi svoje interne akte novonastalim okolnostima.

Ova inicijativa nije novina, jer je već ranije Predstavnički dom Bosne i Hercegovine jednoglasno usvojio slične izmjene Zakona o PDV-u. Tada su poslanici istakli da se procjenjuje kako se u Bosni i Hercegovini svake godine baci hrana u vrijednosti od 130 miliona KM, jer je za privrednike jeftinije da je odbace nego da je doniraju.

Sinanudin Smajić, predsjednik Osnovnog odbora MMD “Merhamet Jajce”, izrazio je zadovoljstvo što su izmjene Zakona o PDV-u usvojene u ovako teškim vremenima kada je teško pronaći donatore. U merhamtskoj Javnoj kuhinji priprema se preko 114 obroka svakodnevno.

– Uvođenje ove zakonske izmjene predstavlja korak naprijed u rješavanju problema viška hrane i smanjenju socijalne nejednakosti. Ove izmjene zakona predstavljaju koristan korak ka uspostavljanju efikasnog sistema doniranja hrane u Bosni i Hercegovini. Očekuje se da će se povećati broj privrednika koji će biti motivisani da doniraju hranu, znajući da neće biti opterećeni PDV-om. Također, se očekuje da će se povećati količina hrane koja stiže do javnih kuhinja i onima kojima je najpotrebnija, rekao je Smajić.

Prema nekim procjenama Ujedinjenih nacija, godišnje se BiH uništi 140.000 tona hrane, ali kod nas nema jođ uvijek zvaničnih i preciznih podataka.Kroz saradnju između javnih institucija, humanitarnih organizacija i privrednika, očekuje se da će ove izmjene zakona imati pozitivan i dugotrajan uticaj na smanjenje siromaštva i glad u Bosni i Hercegovini.

 

 

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Banjalučki vatrogasci jutros su intervenisali zbog teške saobraćajne nezgode u naselju Lazarevo.

Bosanska kuhinja prepoznatljiva je po svojoj jedinstvenosti i bogatstvu okusa, no kada su 2015....

Bosnu i Hercegovinu su sinoć i jutros pogodile milenijske poplave. Najteže je stradala Donja...

Udruženje Pomozi.ba pokrenulo je apel za liječenje Enijada Kovača iz Kaknja koji ima 33...

I dalje se istražuju uzroci stravičnih poplava koje su zadesile Bosnu i Hercegovinu. Osim...

Horor film “Terrifier 3” Damiena Leonea nedavno je premijerno prikazan u Londonu te je...