Slovenačke firme traže 19.000 radnika u BiH – ovo su plate za pekare, vozače, pomoćne radnike…

Podijeli članak:

prefix_Slovenačke firme traže 19.000 radnika u BiH – ovo su plate za pekare, vozače, pomoćne radnike…

U Banjaluci je danas održan događaj koji je privukao pažnju mnogih – poslodavci iz Slovenije došli su da traže radnike iz Bosne i Hercegovine. U organizaciji Zavoda za zapošljavanje Republike Slovenije, u saradnji s Ambasadom Republike Slovenije, poslodavci iz 56 slovenskih kompanija imali su priliku da se povežu sa onima koji traže posao u BiH. A potrebe su ogromne – čak 19.000 radnih mesta širom Slovenije čeka svoje kandidate!

Među traženim oblastima su zdravstvo, socijalna zaštita, transport, skladištenje, građevinarstvo, ugostiteljstvo, hotelijerstvo…

“Obećana zemlja” za mnoge

Dragana iz Banjaluke, koja je već radila u Mariboru, došla je da provjeri da li postoji nova ponuda u ugostiteljstvu. “Radila sam u Sloveniji i to je bilo odlično iskustvo. Radila sam i u Hrvatskoj, ali ne i u Banjaluci jer je ovdje plata mnogo niža,” kaže Dragana nakon razgovara sa predstavnicima slovenskih firmi. Nije jedina – mnogi, kao i ona, traže bolje uslove.

Miro Miladinović, vozač sa 25 godina iskustva u BiH, kaže da trenutno radi u Hrvatskoj, ali da je došao da se raspita o poslovima u Sloveniji. “U Hrvatskoj sam već devet meseci, ali ako budu bolji uslovi i plata, prihvatio bih posao u Sloveniji.”

Veće plate i bolji uslovi

Jedan od poslodavaca, Dragan Blagojević iz slovenačke kompanije Eurotek, bio je oduševljen kvalitetom vozača koji su se pojavili. “ranije su se javljali vouzači bez iskustva, a sada nam se javljaju vozači sa iskustvom. Plata je 40% veća nego u BiH, a vozači u međunarodnom transportu mogu zaraditi čak 2.000 eura, pa nadalje” kaže Blagojević, ističući kako su zainteresovani radnici iz BiH zaista dobri.

Dominik, koji predstavlja Mini pekarnu i trgovinu Brumat d.o.o. takođe je došao sa dobrim vestima. Oni traže pekare, slastičare i pomoćne radnike, a plata je solidna. “Pekari sa iskustvom mogu da počnu sa 1.800 eura, a pomoćni radnici sa 1.400 eura. Uz to, imamo 13. platu, božićnicu i regres,” objašnjava Dominik, koji već ima nekoliko pekara iz BiH u svom timu. “Radnici su sjajni, odgovorni, vredni. Sretni smo što imamo radnu snagu iz BiH.”

Ipak, Dominik priznaje da je pronalazak radnika uopšte postao pravi izazov. “Nema dovoljno radnika, tržište rada je prazno. U Sloveniji je isto kao i kod vas, teško je pronaći kvalifikovane ljude,” kaže Dominik, naglašavajući problem s kojim se suočavaju mnogi poslodavci.

Zdravstvo – prilika za stručnjake

Za medicinske radnike, Slovenija nudi još jednu šansu. Maja Robič, direktorka Doma zdravlja Jesenice, ističe da trenutno traže ljekare iz raznih oblasti- porodične medicine, opšte prakse, pedijatrije, ginekologije, radiologije, ali i medicinske sestre. “Zdravstveni sistem u Sloveniji funkcioniše jako dobro, imamo dobar balans između posla i života. Nije to posao za one koji žele brzu i veliku zaradu, jer nećete se obogatiti i imati jahtu, ali svakako za one koji traže mirno i kulturno okruženje,” kaže Robič, naglašavajući da u Sloveniji nisu samo plate motivacija za dolazak, već i visok kvalitet života i stabilnost u zdravstvu.

Zainteresovanost na visokom nivou

Iako mnogi poslodavci iz Slovenije ističu da se tržište rada u njihovoj zemlji polako prazni, činjenica je da je interes za radnicima iz BiH još uvek velik. Domaći radnici često biraju Sloveniju zbog veće plate i boljih uslova života, što je i bio glavni motiv posetiocima ovog događaja. S obzirom na to da su radne dozvole za BiH građane gotovo redovne, a minimalna plata iznad 900 eura, čini se da Slovenija ostaje i dalje vrlo privlačna destinacija za zaposlene iz BiH.

Skoro 10.000 bh. građana našlo posao u Sloveniji

Samo tokom prvih devet meseci ove godine, preko Agencije za zapošljavanje BiH, gotovo 10.000 građana BiH pronašlo je posao u Sloveniji. To je broj koji je gotovo identičan veličini male opštine, a spisak kandidata za posao u Sloveniji samo raste.

(Buka)

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Opsada Sarajeva nije bila samo borba za fizičko preživljavanje već i za očuvanje duha...

Centralni registar hartija od vrijednosti (CRHOV) Republike Srpske pokrenuo je prinudnu naplatu u Garantnom...

Ministarstvo finansija Republike Srpske objavilo je prijedlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o...

Dionica Buna – Počitelj duga 7,2 km u potpunosti je izgrađena još prije tri...

Ukoliko Vlada Federacije BiH ne izmijeni Zakon o doprinosima, obrtnici će se u 2025....

Na zelenim pijacama u Federaciji BiH u oktobru je prodato poljoprivrednih proizvoda u vrijednosti...