Sladić otkriva očekuje li nas sunce u narednim danima

Podijeli članak:

Promjenjivo vrijeme u pogledu padavina nastavlja se tokom cijele sedmice. Osim što stalne vremenske promjene utječu na naš organizam i raspoloženje veliki su udarac i za naše poljoprivrednike, koji već osjete nesagledive gubitke.

Padavine uzrokuju  “infekcije” i u poljoprivredi. Obilne kiše koje svakodnevno padaju zadaju im ogroman udarac, jer voćari ne mogu adekvatno zaštiti svoje zasade, i štetočine su veliki problem.

“Štete su već evidentne i velike su štete, dosta onoga što je zasađeno je dosta propalo, a dosta su i poplave odnijele. Sad treba presijavati, a onda je i višak vlage u zemlji, pa je slabo klijanje, truhne. Ono što je jesenas zasađeno, napadaju bolesti generalno nimalo nije dobro stanje, katastrofalno je u poljoprivredi”, kaže Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Federacije Bosne i Hercegovine.

No, uprkos nepovoljnim uslovima, slaboj prozvodnji, uvoznom lobiju te nezainteresiranosti nadležnih da se preventivno pomogne poljoprivrednicima – jer iste scene gledamo svake godine, proizvođači se trude da ostvare što bolji kvalitet proizvoda, jer samo takav kažu – može lako da pronađe kupca na tržištu. Zabrinjavajući je i podatak – da se u BiH milion hektara zemlje koja se obrađivala prije rata, više ne obrađuje. U BiH lagano gasimo proizvodnju po proizvodnju.

U međuvremenu se nastavljaju vremenske oscilacije. Najmanje narednih sedam dana nestabilno i promjenjivo vrijeme, s pljuskovima.

“To ne znači da neće biti sunca, ali ne u onolikoj mjeri u kojoj bi sada svi priželjkivali. Ne govorimo o trajanju sunca preko deset sati tokom dana jer će tokom dana zahvaljujući energiji ali i vlažnom tlu kao i povećanoj tački rosišta biti definitvno jačih razmjera oblaka sa lokalnim pljuskovima i grmljavinom tokom narednih, pa najmanje sedam, dana”, kaže meteorolog Nedim Sladić.

Organizam reaguje na nagle promjene, pa ovakvo vrijeme ozbiljno utječe i na zdravlje.

“U protekla 24 sata, mi smo imali negdje oko 360 pacijenata. Najčešće su to naši hronični pacijenti – pacijenti koji imaju odavno problem, najčešće kardiovaskularni, pacijenti sa respiratornim tegobama, jer ova visoka vlažnost i vremenska osilacija temperatura, najčešće na njih utjrču. Najviše i najčešće jer nisu isti krvni sudovi njihovi i momka pacijenta od 20 godina”, kaže dr. Mirsad  Hošić, specijalista urgentne medicine.

Doktor Hošić pacijentima preporučuje svakako da redovno piju svoju terapiju, umjerenu šetnju, ali i svakodnevan rad na imunitetu.

 

 

(N1)

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Tamara Lapadatović (35) iz Srbije izgubila je život u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila...

Finski hokejaš Janne Puhakka je pronađen mrtav u svom domu u Henttaa Espoou, a...

U složenom svijetu poreskih propisa, pitanje povrata poreza često izaziva nedoumice među građanima Bosne...

Da građani u BiH loše žive i da im je sve teže preživjeti mjesec, nije novost jer to pokazuje...

Temu je kineska kompanija koja je osvojila online tržišni prostor. Temu je, podsjetimo, najpopularnija...

Bend ZAR objavio je svoj novi album “Žurim” sa deset novih pjesama, sa kojima...