Stečaj u gipsari „Volari“ iz Šipova otvoren je prije tri godine, a prva prodaja imovine ove propale firme zakazana je tek sada.
Na licitaciji koja je zakazana za 22. septembar ove godine, na prodaju će biti ponuđena pokretna imovina vrijedna svega oko 180.000 KM, dok je kompletnu imovinu koja vrijedi oko šest miliona maraka, zbog imovinsko pravnih sporova, za sada nemoguće prodati.
Na prodaju oglašene pokretne stvari vrijedne oko 25.000 KM, gipsane ploče vrijedne 39.406 KM, ali i konstrukciju dva objekta odnosno sušar za pijesak i proizvodnju sredstava za pranje koji su procijenjeni na 111.000 maraka.
Stečajni upravnik gipsare „Volari“ Vladan Ristić za CAPITAL ističe da je ovo tek prva tranša prodaje imovine.
Pročitajte još
„Ne prodaje se pokretna imovina fabrike gdje su postrojenja zbog postupaka koji se vode pred Republičkom upravom za geodetske i imovinsko pravne poslove. Još ništa nije prodato od imovine, ovo je tek prva prodaja, a najvrijednija imovina sigurno neće biti prodavana u ovoj godini. Ta prodaja se možda može očekivati u sljedećoj godini, ako ovi postupci budu okončani“, istakao je Ristić.
Istkao je da je nemoguće govoriti o tome da li će i u kojoj mjeri povjerioci biti namireni.
Inače, najveći povjerioci gipsare su Uprava za indirektno oporezivanje BiH (UIO), Poreska uprava RS, te firme povezane sa bivšim vlasnikom ove firme Radojicom Ratkovcem.
Ristić je pojasnio da se sporovi vode jer u Šipovu nije bio uveden registar nepokretnosti.
„Sporovi se vode između gipsare i Pravobranilaštva RS, odnosno države. Potrebno je upisati sve nekretnine, da budu jedan kroz jedan na gipsari, a oni imaju politiku da se stalno žale. Mi smo do sada sve to odbili, ali to traje“, objašnjava Ristić.
Proizvodnja u gipsari Volari ugašena je 2018. godine, da bi 2020. godine bio pokrenut stečaj koji traje i danas.
Stečajni upravnik je u izvještaju tada naveo da obaveze Gipsare iznose oko četiri miliona maraka i da ne može da ih izmiruje.
Podsjetimo, CAPITAL je ranije objavio i da je ulazak Radojice Ratkovca u ovo preduzeće ujedno bio i početak kraja gipsare.
Tada su počeli da se sklapaju štetni ugovori i fiktivne fakture sa povezanim preduzećima preko kojih se gipsara svjesno uništavala.
Zbog nezakonitog izvlačenja sredstava iz preduzeća direktor Nebojša Ćurko je 2018. godine proglašen krivim i osuđen na kaznu od 5.000 maraka, što je izazvalo ogorčenje kod radnika koji su smatrali da je na taj način nagrađen za sve nezakonitosti koje je radio.
(CAPITAL: Bojana Ninković)