Search
Close this search box.

Sefer: Zastinje i ptice ‘Babelji’ neraskidiva veza

Podijeli članak:

Kao što svaka država, grad, općina, pa i mjesna zajednica ima nešto “svoje”, ono nešto po čemu ga svi drugi poznaju, tako je i Zastinje poznato po Razinom kamenu, vrhunskim muzičarima, svjetski poznatom slikaru, novinarima, pjesnicima, trgovcima i po svojim boemima o kojima se priča nadaleko, zbog njihovog unikatnog humora.

Mještane ovog živopisnog jajačkog mjesta, koje se nalazi na desnoj obali rijeke Vrbas svi u Jajcu od milja zovu “Babelji”. Babelji su ptice slične lastavicama, koje se kreću uvijek u jatima, odnosno grupama. Pošto su se tako od davnina momci iz Zastinja kretali kroz grad, i držali se skupa u dobru i u zlu, po ovim pticama iz šale simbolično su dobili naziv.

Kada je krenuo ratni vihor početkom devedesetih godina, među prvima su se uključili u odbranu svoje rodne grude od neprijatelja, koji je napadao njihovo voljeno Jajce sa više strana, odnosno dominantnih kota na području naše općine, kao što su Ćusine i Bukovica.

Nakon pada Jajca, mnogi “Babelji” nastavljaju braniti Bosnu i Hercegovinu, priključujući se dobrovoljno u jajačku 305/705 Sbbr i ostale brigade ARBiH. Valja, napomenuti da i u miru nisu zaboravili svoje šehide, koji su dali život za odbranu Bosne i Hercegovine. Naime prije par godina izgradili su šehidsko spomen obilježje na mezarima “Vaganj”, zajedno u suradnji sa Udruženjem Šehida i porodica poginulih boraca općine Jajce.

U februaru 1996. godine, među prvima se vraćaju u svoje voljeno Zastinje, gdje zatiču devastirane kuće, ali želja za životom u svome zavičaju bila je jača od svih prepreka u to vrijeme, pa su tako “Babelji” veoma brzo obnovili svoje kuće, i nastavili se družiti sa svojim komšijama ne gledajuću na vjeru i naciju, kao i prije rata, govoreći da je najslađa kafa, ona koja se pije na svom rodnom pragu.

Devastirane kuće

 

Za ovaj jajački kraj, odnosno Razin kamen, od davnina vežu se dvije legende. Jedna od legendi je ta, da su nekada davno djevojke “Babeljke” sa Razinog kamena natpjevavavale se sa djevojkama iz grada koje su bile na velikoj i maloj Tabiji. Čuvši njihove predivne glasove i vidjevši taj veličanstven prizor, austrougarski oficir je pričao, da je to ljepši događaj od Budima i Pešte, kada se vratio kući u Pećuh. Druga legenda govori o nesretnoj ljubavi.

Naime, izvjesna djevojka Raza voljela je momka druge vjere, a njeni roditelji nisu ni pod koju cijenu bili za to da se vjenča s voljenim mladićem. Nakon čvrste odluke njenih roditelja, i shvativši da će cijeli život patiti zbog nesretne ljubavi, lijepa djevojka oduzela je sebi život skočivši sa visokog kamena, te nam je na ovaj tragičan način ostavila legendu koja i danas živi u srcima svih “Babelja” i prenosi se s koljena na koljeno među zaljubljenim, a sam kamen danas nosi njeno ime

Razin kamen

Malo je poznato, da je Osmo Kavlak iz Zastinja 1888, godine dr. Ćiru Truhelku, tadašnjeg kustosa Zemaljskog muzeja u Sarajevu, odveo i pokazao ploču, odnosno mjesto gdje ukopan posljednji bosanski kralj Stjepan Tomašević. Šta se je desilo sa zemnim ostatcima kralja nakon pronalaska i iskopavanja manje, više poznato je svima.

U razgovoru sa mještanima ovog kraja, saznali smo da ih se vlast sjeti, samo pred izbore. Kako navode, dođu na Mahalu (dio Zastinja), podijele predizborne rekvizite, zatim ispričaju svoje, i vrate se pred naredne, i tako u krug. Ovom prilikom upućuju apel nadležnim, da se izvrši sanacija devastirane regionalne ceste i potpornog zida, o čemu je naš portal ranije pisao.

S ponosom pričaju da su jedna od rijetkih mjesnih zajednica u kojoj trenutno živi znatan broj djece, pa zbog toga mole policijske organe da češće kontrolišu saobraćaj u samom mjestu, jer je jako frekventan iz razloga što put spaja dvije susjedne mjesne zajednice. Isto tako, upućuju i javni prijedlog nadležnim tijelima da se izgradi ležeći policajac, kako bi usporio nesavjesne vozače, da se ne bi dešavale nesreće kao u ranijem periodu, kada su djeca povrjeđivana od strane automobila s kojim su upravljali bahati vozači. Isto tako, nadaju se da će za naše javne apele općinske vlasti imati sluha, te učiniti život u našem Zastinju još boljim i kvalitetnijim.

Sporni dio ceste gdje bi se trebao izgraditi ležeći policajac

 

Na kraju valja napomenuti sljedeće:

Od 1995. godine , pa do danas u ovoj mjesnoj zajednici izgrađen je ulaz sa magistralne ceste M-16 Jajce-Banja Luka i prilazni put, napravljen je rezervoar s novom vodovodnom mrežom, rasvjeta i asfaltiran je dio puta koji prolazi kroz Zastinje.

Malo ili puno, procijenite sami!

 

 

(Jajce Online/ Ado Sefer)

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Prošlo je tačno osam godina otkako je prva generacija nogometaša Bosne i Hercegovine uspjela...

U Cazinu, ljubitelji brze hrane imaju razlog za slavlje!

Stalni komitet Parlamentarne skupštine NATO-a, donio je odluku o novom statusu za zemlje koje...

Nakon godinu medijske šutnje Zdravko Mamić, nekadašnja alfa i omega zagrebačkog Dinama i hrvatskog...

Unatoč napretku BiH u posljednja dva desetljeća, a koji se prepoznaje i kroz smanjenje...

Usljed uistinu neprijatne informacije da su Irfan Peljto i njegova porodica dobili prijetnje, te...