Sat za planetu Zemlju je svjetska kampanja započeta 2007. godine u Sidneju kao lokalna akcija. Vremenom, prerasla je u najveću svjetsku volontersku akciju u kojoj učestvuje više od 190 zemalja. Cilj akcije je podizanje svijesti o klimatskim promjenama i potrebi za očuvanjem prirode. Ove godine, naglasak je na očuvanju voda i kampanja se provodi na Svjetski dan voda.
Kompleksni ekosistemi – šume, koje pokrijavaju 30 posto kopnene površine planete Zemlje, a 50 posto teritorije BiH značajnu ulogu imaju za većinu kopnenih vrsta. Proizvodnja kisika i skladištenje ugljen-dioksida, osnovne su karakteristike šuma, što je dokaz da bez njih nema života. Klimatske promjene su globalni izazov, a šume su ključni faktori u stabilizaciji klime i ublažavanju ekstremnih vremenskih uvjeta, dok u Bosni i Hercegovini ove promjene uzrokuju sve ozbiljnije probleme.
BESIM GURDA, inženjer šumarstva
Pročitajte još
“Vidimo da je sve povezano sa šumama, sa krčenjem šuma, sa prekomjernom i ilegalnom eksploatacijom prirodnih resursa. Činjenica je da šume stabiliziraju zemljište, da usporavaju proticanje tih površinskih voda i da, nažalost, ako uništimo šume, dobijamo ovakve prirodne katastrofe”.
Ovogodišnja kampanja Dana planete Zemlje fokusira se na ugrožene vrste, jer je 73 posto njih globalno ugroženo. U globalnom trendu – izumiranja vrsta, u BiH koja ima jako bogat biodiverzitet, istraživanja su u posljednjih deset godina otkrila deset novih vrsta. Samo neki od primjera su Ozrenski pauk – životinjska vrsta, i endemična biljka – potencijalna takson orhideja.
MARJAN KOMNENOV, speleobiolog – pronalazač Ozrenskog pauka
“Ovaj pauk je jako stara vrsta, to je živi fosil koji živi u pećini Megari prije nego se čovjek rodio, da kažemo kao vrsta”.
ELVEDIN ŠABANOVIĆ, stručnjak iz oblasti biologije
“Samonikle orhideje, zašto bi bile drugačije od drugih. Rijetke su, ugrožene, zaštićene, naročito u ostatku Evrope, gdje imamo nekih 220-250 vrsta, od toga u BiH imamo 80-tak”.
Priroda je ključ za opstanak i dobrobit svih živih bića. Značaj prirode je temelj zdravog planeta i zdravih ljudi.
BESIM GURDA, inženjer šumarstva
“Zaštita prirode polazi od nas samih i od lokalnog nivoa i što prije to shvatimo i što prije se ujedinimo, siguran sam da ćemo se puno lakše izboriti sa svim prijetnjama i pritiscima po našu prirodu”.
Sat za planetu Zemlju je globalni događaj koji organizira Svjetska organizacija za zaštitu prirode, pozivajući ljude širom svijeta da na jedan sat isključe svjetla i električne uređaje kako bi skrenuli pažnju na klimatske promjene i važnost očuvanja okoliša.