Sarajevo je prije 40 godina bilo centar svijeta. Naime, na današnji dan su u glavnom gradu BiH otvorene 14. Zimske olimpijske igre.
Organizaciju 14. po redu Zimskih olimpijskih igara Sarajevo je dobilo 8. maja 1978. na sjednici Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) u Atini kada je grad podno Trebevića šokantno pobijedio u konkurenciji japanskog Sapporoa i švedskog Göteborga.
Cijela bivša Jugoslavija učestvovala je u organizaciji Olimpijade, a ubrzo su se ukazala i sportska borilišta poput Zetre, Skenderije, stadiona Koševo, te je sagrađeno Olimpijsko selo na Mojmilu.
Sarajevo je tada proživljavalo razvoj u svim sferama i stvorena je pozitivna društvena klima.
Pročitajte još
Ono po čemu će sarajevske Olimpijske igre ostati zapamćene je snijeg koji je pao noć pred svečano otvaranje igara.
Zimske olimpijske igre održane u Sarajevu ukupno su koštale 141.647.000 dolara, a završene su sa suficitom od 12.000.000 dolara, te su bile prve Olimpijske igre završene sa suficitom. Sve prethodne su imale dugove i mnogi gradovi su imali poteškoće da pokriju troškove.
Legendarna maskota Vučko je i danas jedan od simbola Sarajeva, a njeno legendarno i svugdje prepoznatljivo “Sarajevooooo…” otpjevao je Zdravko Čolić.
Tačno 1.600 ljudi je nosilo olimpijsku baklju, a čast da zapali olimpijski plamen pripala je Sandri Dubravčić.
Na Igrama je učestvovalo 1.272 sportista iz 49 zemalja, a prvi put se u historiji olimpijskih igara na njima pojavio i jedan afrički skijaš, Lamine Gueye iz Senegala.
Najuspješnije države bile su tadašnje Istočna Njemačka (devet zlatnih, devet srebrenih i šest bronzanih medalja) i SSSR (šest zlatnih, 10 srebrenih i devet bronzanih medalja).
U programu Olimpijskih igara tada su bili alpsko skijanje, bob i sankanje, hokej i umjetničko klizanje, biatlon, nordijsko skijanje i ski-skokovi.
Vjerovatno najveći heroj kod svih Jugoslavone bio je Jure Franko, koji je osvojio srebro u veleslalomu i na taj način Jugoslaviji donio prvu medalju na zimskim olimpijskim igrama u historiji, te je u njegovu čast i nastala krilatica “Volimo Jureka više od bureka”.