U Berlinu je prošle sedmice, 2. i 3. aprila, održan Globalni samit o invaliditetu koji je okupio više od 50 resornih ministara, zamjenika ministara ili sekretara ministarstava.
Uprkos činjenici da se radilo o izrazito važnom događaju na svjetskom nivou na kojem su govorili njemački kancelar Olaf Scholz, kao i kralj Jordana Abdulah II (kao suorganizatori samita) Bosnu i Hercegovinu iz resornog ministarstva, a to je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, na ovom događaju nije niko zastupao.
Ambasador Arnaut spasio “obraz” BiH
Kako saznajemo, praktično u posljednji čas “uskočio” je ambasador BiH u Njemačkoj Damir Arnaut kako naša država ne bi izostala bez bilo kakvog predstavljanja na ovom globalnom događaju
Portal Fokus.ba je došao do zvanične pisane komunikacije na relaciji ministarstava za ljudska prava i izbjeglice kao i vanjskih poslova BiH u vezi sa navedenim samitom, a tragom toga tražili smo odgovore na pitanja koja se tiču izostanka predstavnika resornog ministarstva.
Pročitajte još
Prema dokumentaciji do koje smo došli, poziv Bosni i Hercegovini na Globalni samit o invaliditetu. odaslan je još 20. decembra 2024. godine i to iz Ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj Njemačke. Istaknuto je da je svoje učešće bilo potrebno potvrditi do 15. februara 2025.
Iz Ministarstva vanjskih poslova je na adresu Ministarstva za ljudska prava i izbjelice 23. januara 2025. otišao akt s pozivom uz napomenu da se “očekuje učešće na ministarskom nivou te da se pozivaju države da u skladu s prioritetima podnesu dobrovoljne obaveze u oblasti zaštite prava osoba s invaliditetom”.
U aktu odaslanom 5. februara MVP-u ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlid Hurtić obavještava da niko iz njegovog ministarstva neće biti u mogućnosti prisustvovati Globalnom samitu koji je, kako smo naveli, održan 2. i 3. aprila, dakle dva mjeseca od momenta slanja ovog Hurtićevog akta.
Hurtić je u navedenom dokumentu predložio da BiH na Globalnom samitu o invaliditetu zastupa službenik ispred diplomatsko-konzularnog predstavništva BiH.
Nakon što je MVP njegov akt proslijedio Ambasadi BiH u Njemačkoj 24. februara se pismeno o svemu očitovao i ambasador Arnaut koji je istaknuo da, imajući u vidu značaj događaja, smatra da učešće BiH na nivou “službenika” ne bi bilo primjereno niti u interesu naše države.
Pokrivanje troškova
Podsjetio je kako su organizatori naveli da bi snosili troškove boravka i putovanja što ne bi proizvelo budžetske troškove BiH, te je predložio da, ukoliko ministar Hurtić nije u mogućnosti prisustvovati, Globalnom samitu, da to onda bude zamjenica ministra Duška Jurišić.
Iz Ministarstva za ljudska prava i izbjeglica odgovorili su na pitanja Fokusa u vezi s izostankom predstavnika ovog ministarstva na Globalnom samitu u Berlinu.
-Ministar dr. Sevlid Hurtić bio je u periodu od 28. marta do 4. aprila privatno odsutan iz Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, odnosno koristio je svoj godišnji odmor, na koji polaže zakonsko pravo – kazali su za Fokus iz ovog ministarstva uz napomenu da su nakon zaprimljenog akta iz MVP pet dana kasnije odgovorili da nisu u mogućnosti poslati predstavnika Ministarstva.
Na naše pitanje kako je moguće dva mjeseca prije događaja utvrditi da niko neće moći prisustovati događaju u Berlinu odgovorili su: Moguće je.
-Jako veliki broj službenika Ministarstva prisustvuje na događajima na međunardnom nivou, a mjesecima unaprijed imaju isplanirane aktivnosti. Sam ministar Hurtić, već u mjesecu martu imao je potvrđene aktivnosti van države, a koje će se realizirati u maju i junu. Prošle godine smo učešće ministra Hurtića na Doha Forumu u Kataru koji se održavao u decembru, potvrdili u julu. Ukoliko šire sagledate sliku možete zaključiti da je moguće da se dva mjeseca prije događaja može utvrditi da li će neki predstavnik Ministarstva moći priustvovati događaju – naveli su iz ovog ministarstva.
Dali su i komentar na prijedlog ambasadora BiH u Njemačkoj da tom događaju prisustvuje zamjenica ministra.
-Obzirom da je ministar Hurtić bio odsutan, a da uvijek postoji mogućnost održvanja redovnih i vanrednih sjednica Vijeća ministara i svim aktivnostima koji istoj prethode, a vodeći se Zakonom o Vijeću ministara BiH, na istim ministra može, prema Članu 7. u skladu sa ovlaštenjem mijenjati samo zamjenik ministra. Cijeneći značaj samita, Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine uputilo je 3. marta 2025. godine dopis Ministarstvu vanjskih poslova BiH i predložilo da se u razmatranje uzme učešće ministra vanjskih poslova BiH, ozbirom da su događaju prisustvovali njemački kancelar Olaf Šolc i kralj Jordana, Abdulah II – istaknuli su iz Ministarstva za ljudska prava.
Stav Fikreta Zuke
Kažu kako se na internetskoj stranci Globalnog samita o invaliditetu 2025, može primijetiti da je i veliki broj ambasadora iz Evrope i svijeta učestvovao na samitu, te vjeruju da se i ambasador BiH u Berlinu mogao ponuditi da učestvuje, obzirom da je raspolagao informacijom da niko on ministara i zamjenika minisitara nije u mogućnosti da učestvuje. Ističu da Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, nakon dopisa od 3. marta, nije informisano o daljnjim aktivnostima po pitanju učešća.
-Kada je riječ o Declaration on Global Disabiliy Inclusion, koja je trebala biti potvrđena na samitu, Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice zajedno sa Vijećem za osobe sa invaliditetom koje je stručno, interesorno i savjetodavno tijelo Vijeća minisara BiH, podržalo Deklaraciju i o tome izvijestili Ministartsvo vanjskih poslova BiH 10. marta 2025. godine – istaknuli su iz Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH.
Vijeće za osobe sa invaliditetom BiH formirano je prošle godine. Tražili smo komentar predsjednika ovog vijeća Fikreta Zuke.
-Šta da Vam kažem. Generalno, odnos institucija vlasti u situaciji kada se politika komplikuje, prema osobama s invaliditetom i njihovim problemima su nekako na marginama. U javnom diskursu se to podržava, ali u praktičnom smislu i na terenu se ne vide neki rezultati – kazao je Zuko.
Ističe da i Vijeće koje je formirano na državnom nivou ima problema s funkcioniranjem.
-Prije svega, na sjednice ne dolaze ljudi iz institucija RS-a. A nešto nas specijalno ne prihvataju ni ostala ministarstva. U odluci po kojoj smo osnovali piše da smo savjetodavno tijelo, stručno tijelo koje daje mišljenje na propise i zakone, a tiče se osoba s invaliditetom. Također, ovo tijelo objektivno nije nezavisno tijelo, već je pri Vijeću ministara. Pokrenuli smo inicijativu da se pri Parlamentu BiH osnuje nezavisno tijelo osoba s invaliditetom – kazao je Zuko.
(Fokus.ba)