Rudnik mrkog uglja Kamengrad nastavlja da bude ekološka i socijalna prijetnja za stanovnike Sanskog Mosta, upozorava Centar za životnu sredinu. Decenijama unazad, rudnik izaziva ozbiljne posljedice po životnu sredinu i životni standard mještana Fajtovaca, Naprelja, Gorica i Skucanog Vakufa. Tone jalovine završavaju u rijekama, zamućujući rijeku Blihu, dok eksplozije razaraju tlo, uzrokuju klizišta i uništavaju obradivu zemlju. Prašina i buka prodiru u domove, putevi pucaju, a poljoprivrednici ostaju bez osnovnih uslova za rad.
Kroz kampanju „Stop prljavoj energiji – budućnost je obnovljiva“ i inicijativu „NE termoelektrani Kamengrad“, Centar za životnu sredinu pruža podršku lokalnom stanovništvu u borbi protiv štetnih posljedica rudarenja. Organizovane su javne rasprave, prikupljeni potpisi i podneseni zahtjevi za inspekcije zbog nezakonitog rada rudnika, uključujući višemjesečne periode bez važeće vodne dozvole. Međutim, institucije često ostaju nijeme na ove probleme.
Današnja vijest o hapšenjima u Sanskom Mostu i Prijedoru zbog korupcije baca novo svjetlo na nezakonite aktivnosti povezane s rudnikom. Ilegalni transport uglja, koji je godinama bio javna tajna, očigledno je bio omogućen mrežom korupcije unutar lokalnih struktura zaduženih za nadzor. „Ovo otkriva koliko su duboko ukorijenjeni problemi koji omogućavaju rad rudnika mimo propisa, na štetu građana i prirode“, navode iz Centra za životnu sredinu.
Centar za životnu sredinu poziva na hitnu akciju i promjenu kursa:
Pročitajte još
„Budućnost Krajine ne smije se graditi na uglju, uništenim njivama i zagađenim rijekama, već na zdravoj zemlji i čistoj vodi. Sanski Most i okolna sela imaju potencijal da postanu simbol održivog razvoja, gdje mladi ostaju i grade bolju budućnost.
(Jajce Online)