Naime, rok koji je tužitelj ponudio Vijeću ministara BiH ističe za 10 dana – 17. juna.U pregovorima s Vijećem ministara BiH tužitelj je 17. marta dogovorio da se naredna tri mjeseca ne obračunavaju dnevne kamate od 9.000 eura (oko 18.000 KM) na dug prema slovenačkoj firmi Viaduct koji iznosi 110 miliona KM ukoliko na vrijeme izvršimo isplatu.
Prema navedenoj ponudi tužitelja, potraživanje na dan 17. jun je jednako potraživanju na dan 1. mart i isti iznosi 56 miliona eura ili 110 miliona KM.
Ipak, u slučaju daljnjeg nepostupanja prema arbitražnoj odluci, potraživanje će biti uvećano za oko million eura (dva miliona KM) za prethodna tri mjeseca. Ukupan dug prema slovenačkoj firmi Viaduct će dostići novčani iznos od oko 57 miliona eura ili 113 miliona KM uz nastavak obračuna dosuđene kamate.
Pročitajte još
Trenutni iznos kamate obračunate na dnevnom nivou iznosi 9.650 eura ili gotovo 18.873 KM.
Ukoliko se dug prema Viaductu ne izmiri u navedenom roku, država će svaki dan odgađanja koštati 18.873 KM
Bosna i Hercegovina još uvijek nije donijela konačno rješenje za plaćanje duga slovenačkoj firmi Viaduct.
Prvobitno je Vijeće ministara BiH predložilo da se dug entiteta Republika Srpska isplati iz budžeta Bosne i Hercegovine, međutim premijer Federacije BiH Nermin Nikšić i ministar finansija Toni Kraljević iskoristili su pravo veta na vanrednoj sjednici Fiskalnog vijeća BiH održanoj u aprilu.
“Ne damo novac Federacije BiH da se pokrivaju dugovi entiteta koji otvoreno ruši državu. Vijeće ministara se očigledno zaigralo, ali tu direktivu mogu slobodno okačiti mačku o rep”, poručio je tada Nikšić.
Kasnije je Vijeće ministara BiH usvojilo plan ministra finansija Srđana Amidžića da od Centralne banke BiH uzme 200 miliona KM kako bi isplatili dug “Viaductu”, međutim, iz te institucije su poručili da neće dati svoj novac na raspolaganje.
Podsjećamo, Vlada Republike Srpske je 2007. godine raskinula koncesiju sa HES Vrbas zbog čega je, odlukom suda, potrebno slovenačkoj firmi Viaduct platiti više od 110 miliona KM odštete.
U početku je taj iznos bio oko 30 miliona KM, ali zbog izbjegavanja plaćanja, kamate su rasle pa je ta cifra dosegla 110 miliona KM u ovoj godini.
Zbog duga RS-a prema slovenačkoj firmi Viaduct u probleme je upala i BHANSA kojoj je nedavno Ministarstvo finansija i trezora BiH uplatilo prvu tranšu novca u iznosu od devet miliona i 200 hiljada KM za mart, april i maj ove godine.
(Klix)