Stadion “Mračaj” početkom ove godine postao je scena emotivnog oproštaja trenera golmana Roberta Mešića od svojih mladih igrača. Međutim, umjesto večeri ispunjene zahvalnošću prema treneru s dugogodišnjom karijerom, događaj je završio kontroverzama koje su uzdrmale lokalnu sportsku zajednicu.
Mešić, trener s 27 godina iskustva, tri UEFA diplome i bogatom karijerom koja uključuje vođenje elitnih juniorskih klubova te seniorskih ekipa u nižim rangovima takmičenja, javno je izrazio razočaranje zbog nedostatka podrške uprave kluba. Glavnog krivca pronašao je u predsjedniku kluba, Edhemu Ekmeščiću, kojeg optužuje za samovolju i zanemarivanje ključnih aspekata razvoja kluba. Prema njegovim tvrdnjama, Ekmeščić nije pokazao interes za daljnju suradnju, što je kulminiralo blokiranjem Mešićevih objava na službenim platformama kluba.
Roditelji mladih igrača nedavno su se oglasili pismom podrške, ističući da su njihova djeca u tri mjeseca s Mešićem naučila više nego u nekoliko godina provedenih u klubu. U pismu su upitali trenera o mogućnosti njegovog povratka te spomenuli planove o pokretanju nogometne akademije u Jajcu, što bi moglo predstavljati novo poglavlje za mlade talente.
– Mi smo roditelji grupe dječaka i mladića koji treniraju u NK Jajce. Na inicijativu jednog od nas, odlučili smo Vam se obratiti. Možete li nam reći zašto ste prestali s radom u NK Jajce? Naši momci su nam rekli da ste bili omiljeni kao pedagog, trener i čovjek, te da su od Vas naučili više u tri mjeseca nego u nekoliko godina u klubu. Ne bismo željeli ulaziti u osobne razloge ili eventualne nove poslovne prilike, ali bismo Vas željeli pitati postoji li mogućnost da na proljeće nastavite raditi s našim momcima? Konkretno, spominju se planovi o pokretanju Nogometne akademije u Jajcu, što su nam također prenijeli naši momci. Zahvaljujemo Vam unaprijed na odgovoru i nadamo se Vašem povratku, pišu roditelji igrača NK “Jajce”.
Pročitajte još
Trener Mešić otvoreno je optužio upravu kluba za neodgovorno rukovanje financijama i zanemarivanje napretka djece. Naglasio je kako se u klubu radilo bez jasnih planova, dok su se trenerima dugovale plaće koje su, prema njegovim riječima, nestajale u nepoznatom smjeru.
– Hvala im na pismu i riječima podrške. Vjerojatno nisu pročitali objavu na stranici Jajce Online iz aprila ove godine, gdje je sve detaljno objašnjeno. Naime, stavio sam se na raspolaganje klubu u veljači, kako je bilo dogovoreno. Međutim, gospodinu E.E. više nisam bio zanimljiv jer sam postavio pitanje koje mu se očito nije svidjelo. U roku od pet minuta, bio sam blokiran na službenoj stranici NK Jajce, kazao je Robert Mešić.
Prema njegovim riječima, klub je postao instrument za ostvarivanje ličnih interesa pojedinca, a dobrobit djece i razvoj mladih igrača stavljeni su u drugi plan.
– Kao i sve dosad, od gašenja NK Metalleghea, ovaj “individualac” vodi NK Jajce isključivo radi vlastite koristi i dobiti. Sve odluke donosi samostalno i isključivo u svoju korist. Vaša djeca su, nažalost, bila zanimljiva samo kao broj – odnosno koliko članarina se moglo prikupiti u novcu. To nije bio mali iznos za dvije godine. Nikada niko od vas nije postavio pitanje prema kojem planu se radi, napreduju li djeca, jesu li zadovoljna, da li su nešto predložila ili željela promijeniti. Nažalost, ni to nije bilo dovoljno. Štampale su se članske karte koje su se prodavale bez imena, broja ili bilo kakve evidencije. Novac od tih karata nestajao je bez traga, a trenerima se govorilo: “Izbijte pare iz onoga što vam dugujem.”Prave plaće? Samo neko zna gdje su završile. To su razlozi zašto me više nema na nogometnom stadionu s vašom djecom, ali ne i u njihovim životima, poručio je Mešić, koji se nada da će nova Uprava kluba i ulazak jajačkih privrednika poput Dubravka Kolovrata promijeniti trenutno stanje u ovom klubu.
This slideshow requires JavaScript.
Mešić dodaje kako, iako nije više na nogometnom stadionu, redovito sreće bivše polaznike i s njima razgovara, te se nada da će pronaći rješenje za njihove probleme u budućnosti.
– Srećem ih svakodnevno, razgovaramo, i nadam se da ćemo na proljeće pronaći rješenje za ovaj problem. Ovakvi “sportski” radnici zaista nisu potrebni jajačkom sportu. Možda ih zato ni druge općine ne žele, barem sudeći prema riječima visoko pozicioniranih ljudi iz Nogometnog saveza SBK, naveo je nogometni trener Robert Mešić.
Šutnja kluba
Naši prethodni pokušaji da dobijemo izjavu od Uprave NK Jajce nisu urodili plodom, što je dodatno podiglo nivo nezadovoljstva i sumnji u sportskoj zajednici. Ova situacija postavlja ozbiljna pitanja o transparentnosti i odgovornosti u vođenju sportskih organizacija, posebno kada je riječ o mladim sportašima i njihovim perspektivama.
U narednim danima, naš portal će ponovo kontaktirati Upravu kluba kako bi pružili priliku i za drugo mišljenje u ovoj priči.
Budućnost nogometa
Iako je Mešićev odlazak izazvao nezadovoljstvo i brojne kontroverze, roditelji i mladi igrači nadaju se novom početku kroz planove o pokretanju nogometne akademije.
Hoće li ova inicijativa zaživjeti i može li postati alternativa trenutnom stanju u NK “Jajce”, ostaje za vidjeti!
Jedno je sigurno – ljubav prema nogometu u Jajcu i dalje živi, a roditelji i mladi talenti traže pravedniji i transparentniji pristup sportu.
(Jajce Online/Foto: NK Jajce&privatna arhiva)