Informacija o izbacivanju privatnih trenera djece sa teškoćama u razvoju, kao i zabrani rada na Olimpijskom bazenu u Sarajevu, odjeknula je u javnosti.
Informacija o izbacivanju privatnih trenera djece sa teškoćama u razvoju, kao i zabrani rada na Olimpijskom bazenu u Sarajevu, a potom i interveniranju policije, odjeknula je u javnosti. Roditelji su ogorčeni jer su, kako kažu, ugrožena prava djece. Uprava bazena demantira navode o zabrani treniranja i rada, pozivajući se na zakonske i sigurnosne propise. Reagirao je i UNICEF.
Edita Gojak majka je devetogodišnjeg dječaka sa autizmom, koji već godinu dana ima individualne treninge na Olimpijskom bazenu u Sarajevu. Sve je počelo 9. aprila.
“Do sada nam niko nije skretao pažnju, nikakvih problema nismo imali. Tu noć odjednom se pojavila takva scena da su odlučili da odstrane trenera koji je tu sa mojim djetetom dok je u vodi. Na naš poziv, direktor nas je primio sinoć, sjeli smo u njihovu salu, bilo je tu dosta roditelja sa djecom. Mi smo pokušali obaviti razgovor i dogovoriti se, ono što smo zaključili je da on nama ne nudi konkretno rješenje”, kaže Edita Gojak.
Pročitajte još
Udruženi u neformalnu grupu, roditelji su uputili apel Gradskom vijeću Grada Sarajeva, Komisiji za zaštitu ljudskih prava Gradskog vijeća, UNICEF-u i Nadzornom odboru Olimpijskog bazena.
“Predali Nadzornom odboru JP bazen Otoka prijavu i zahtjev za razrješenje Upravnog odbora, kao i pokretanje interne istrage i ispitivanje okolnosti koje su se desile i svih učesnika, uposlenika bazena koji su učestvovali u implementaciji takve odluke”, navodi Semir Selimović, jedan od roditelja.
Iz Uprave Olimpijskog bazena podsjećaju na kućni red koji ima bazen, pa u skladu s tim na pravila i odluke. Dodaju i da je bazen od svog otvorenja dobio 15 hiljada za aktivnosti djece sa teškoćama u razvoju na bazenu.
“Mi smo iskoristili ta sredstva i rekli iz njih ćemo dozvoliti djeci sa poteškoćama i njihovoj djeci da koriste. Olimpijski bazen nije donio nikakvu odluku, jedina odluka koja postoji je odluka iz 2023. godine. Ovdje uopšte nisu u fokusu djeca sa poteškoćama, nego su ovdje nezakonito i nelegalno korištenje resursa Olimpijskog bazena. Fizička lica se reklamiraju na društvenim mrežama i nude da rade poslove edukacije, učenja plivanja ili pomoći i djeci sa poteškoćama što nije, to su fizička lica, to je naša registracija, oni uzimaju na neki način naš hljeb, oni nisu kvalificirani, nisu registrirani, oni rade nezakonito”, tvrdi Avdija Hasanović, direktor JP Olimpijski bazen Otoka.
Razgovarali smo i sa trenerom Editinog sina, koji kaže da svoj posao obavlja kao pravno i fizičko lice. U trenutnom slučaju djeluje kao fizičko lice, a treninzi se obavljaju u rekreativnom dijelu bazena. Kako tvrdi, bazen je omogućio djeci sa poteškoćama da dolaze besplatno, ali nije obezbijedio obuku djece.