Regionalni skup za odbranu Majevice održan u Bijeljini: “Ovo područje nije na prodaju”

Podijeli članak:

jajce-online_Regionalni skup za odbranu Majevice održan u Bijeljini: “Ovo područje nije na prodaju”

U Bijeljini je danas, 6. aprila 2025. godine, na Trgu kralja Petra Prvog Karađorđevića održan regionalni javni skup za odbranu Majevice, na kojem su građani, ekološki aktivisti i lokalne zajednice izrazili oštro protivljenje otvaranju rudnika litijuma i drugih kritičnih mineralnih sirovina u ovom regionu.

Na skupu, koji je okupio stanovnike Bijeljine, Lopara, Ugljevika, Brčko distrikta, Tuzle i drugih gradova, istaknuta je poruka da Majevica i Semberija nisu na prodaju, uz snažan apel za očuvanje prirode i zdravlja ljudi.

Transparenti s natpisima poput “Kad otruju ljude, vodu i vazduh, onda će nam džaba biti dolari koje obećavaju”, “Nećete kopati” i “Dobili ste po tamburi na Ceru 1914, dobićete ponovo” jasno su odražavali stav okupljenih. Jedan od duhovitih transparenata glasi: “Imovinom Vučića, Šešelja, Dačića i Vidoja pokrivamo troškove Rio Tinta”, čime su građani iskazali i nezadovoljstvo prema političkim elitama.

Snežana Jagodić-Vujić, predstavnica Ekološkog udruženja “Eko Put” Bijeljina, obratila se prisutnima naglašavajući da je dosadašnji trud aktivista bio ogroman, ali da donosioci odluka i dalje ignorišu njihov glas. “Ovdje su ljudi iz svih krajeva – Bijeljine, Lopara, Ugljevika, Tuzle, Brčkog. Naša borba je zajednička”, poručila je ona.

Iz “Eko Puta” ranije su istakli da se otvaranju rudnika protive ne samo građani i ekološke organizacije, već i opštinska uprava Lopara te susjedne zajednice, jer je projekat nespojiv s ekološkim i ekonomskim interesima regije.

Dr Ljubinko Petković iz udruženja “Čuvari Majevice” pozvao je na jedinstvo, ističući da borba nije politička, već egzistencijalna.

“Voda i vazduh ne znaju za religiju i naciju, znaju samo za ljude. Ova zemlja me othranila, a lažu nas kad kažu da je litijum novo zlato”, rekao je Petković. Sličnu poruku uputio je i Dragan Ostić iz Centra za životnu sredinu Banjaluka, koji je ukazao na štetnost rudnika litijuma: “Koriste se kiseline, stvaraju otpadne vode, a zagađenje je neizbježno.”

Dragan Miholjčić iz neformalne grupe “Reci NE rudniku litijuma u Loparama” kritikovao je vlast, rekavši da “obećavaju bolji život, a žele da nam uzmu šume i njive”.

“Ovo nije pustinja, ovo je zemlja na najboljoj poziciji, Božiji blagoslov”, dodao je. Zoran Poljašević je, pak, upozorio da su građani žrtve krupnog kapitala i korporacija koje “sele iz Afrike k nama”, dok su momci iz “Karton revolucije” obećali da će “krampama i motikama” braniti Majevicu i Semberiju.

Skupu su se video-porukama obratili srpski istoričar Nemanja Dević i Ognjen Janković iz Beogradskog sindikata, dok je glumac Aleksandar Stojković Piksi, poznat po ulozi Čede u seriji “Dobro jutro, komšija”, lično prisustvovao.

“Ovo nije politički skup, ovo je pitanje opstanka. Ne vjerujem političarima, zato govorim ono što mislim bez straha”, rekao je Stojković.

Skupu su prisustvovali načelnici Lopara Rado Savić i Bijeljine Ljubiša Petrović, koji su poručili da bi rudnik litijuma na Majevici ugrozio sav živi svijet u regiji.

Okupljeni su jednoglasno poručili: “Nećemo odustati od borbe za Majevicu, Semberiju i Posavinu. Nećete kopati!” Skup je završen uz snažnu podršku prisutnih, koji su obećali nastavak otpora protiv rudnika litijuma.

Ključni razlozi za protivljenje:

– Blizina naseljenim mjestima: Potencijalna lokacija rudnika nalazi se u neposrednoj blizini naseljenog mjesta Lopare, u kojem živi približno 3.000 stanovnika.

– Ekološki rizici: Područjem istraživanja protiču rijeke Gnjica i Janja, koje pripadaju slivovima rijeka Save i Drine. Svako potencijalno zagađenje ovih vodotokova izazvano rudarskim aktivnostima predstavljalo bi ozbiljnu i nesagledivu prijetnju za prirodu, životnu sredinu i zdravlje stanovništva i biodiverziteta nizvodno,

  • Opasni procesi ekstrakcije; Tehnologija neophodna za vađenje litijuma, naročito korišćenje sumporne kiseline, nosi ozbiljne rizike po javno zdravlje, prirodu i životnu sredinu.
  • Neslaganje sa pravcima razvoja lokalne zajednice; Opština Lopare je strateški orijentisana na razvoj turizma i poljoprivrede, a postojeći projekti u ovim sektorima. nespojivi su sa otvaranjem rudnika litijuma.
  • Bez presedana u Evropi; Važno je naglasiti da u Evropi trenutno ne postoji nijedan aktivan rudnik litijuma i koji se gradi blizu naseljenog mjesta.

– Javni skup koji smo održali 12. marta 2025. godine u Loparama pokazao nam je da je otpor lokalnog stanovništva prema ovom projektu odlučan i nepokolebljiv. Ovim putem naglašavamo da će građani, lokalne vlasti i ekološke organizacije istrajati u borbi protiv realizacije ovog projekta, koji bi imao katastrofalne posljedice po našu zajednicu i region. Dođite i podržite našu borbu da planina Majevica postane park prirode, a ne rudnik litijuma – poručuju organizatori.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Da je kriza i šansa najbolje zna izvršni direktor Ryanaira Michael O’Leary koji je...

Prije nekoliko dana počela je izgradnja prvog prodajnog objekta globalne kompanije “Lidl” u Bihaću.

Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO) lani je isplatio manje inostranih penzija nego godinu...

Iako je još 2023. godine na zajedničkoj sjednici Vlade Hrvatske i Savjeta ministara BiH...

Prema posljednjim podacima Agencije za statistiku BiH, broj nezaposlenih se za godinu dana smanjio...

Dobre vijesti za navijače reprezentacije Bosne i Hercegovine – Vitaly Janelt (26), veznjak Brentforda...