Razlozi zašto će novi način ulaska u EU olakšati, a ne otežati putovanja

Podijeli članak:

jajce-online_Razlozi zašto će novi način ulaska u EU olakšati, a ne otežati putovanja

Iako je u bh. javnosti novi sistem ulaska u zemlje Šengena, koji treba da počne s postepenom primjenom od oktobra ove godine, uglavnom dočekan negativno i sa skepsom, postoji više argumenata koji bi mogli ići u prilog tvrdnjama da će on zapravo olakšati, a ne otežati putovanja u EU.

Prvo, radi podsjećanja o čemu se radi, EU je nakon migrantske krize 2015, koja je uzburkala duhove, ojačala ekstremnu desnicu i dovela do rasta populizma, odlučila da se na sistemski način pozabavi sigurnosti granica EU, ali i generalno borbom protiv međunarodnog kriminala. Brojne mjere su tokom proteklih godina predstavljene, od jačanja Frontexa, odnosno evropske granične službe, jačanja bezbjednosti na aerodromima, jačanja saradnje s policijskim agencijama i graničnim službama zemalja koje graniče s EU, pa do uspostavljanja patroliranja na zelenoj granici, potpisivanja sporazuma saradnje sa zemljama iz kojih migranti najčešće dolaze i finansiranja humanitarne pomoći i izbjegličkih kampova u inostranstvu.

Mjera o kojoj danas govorimo je kontrola ulaska i izlaska na spoljnim granicama EU i zemalja Šengena koje nisu članice. Ta mjera se, u suštini, može podijeliti na dva osnovna segmenta. Prvi se odnosi na EES, odnosno Sistem ulaska i izlaska, koji podrazumijeva uspostavljanje baza podataka i uzimanje biometrijskih podataka putnika koji ulaze na prostor Šengena. On počinje s primjenom u oktobru ove godine, ako ne dođe do novih neplaniranih odgađanja, i prva faza primjene hoće dovesti do usporavanja prelaska granice jer će putnici na graničnim prelazima morati davati svoje biometrijske podatke, poput fotografije lica i otiska prstiju. Međutim, kada se taj postupak završi, prelazak granice će biti brži i jednostavniji jer će granični službenici zemalja EU odmah moći utvrditi ne samo identitet osobe koja prelazi granicu, nego i brzo obaviti bezbjednosnu procjenu. On će čak omogućiti i prelazak granice bez carinskih službenika putem automatizovanih kućica u kojima će putnici sami provući svoj pasoš kroz skener, dati otiske prstiju i napraviti fotografiju. Ovaj način graničnih kontrola postoji već danas u EU, posebno na aerodromima i većim graničnim prelazima, ali on nije dostupan za naše građane jer ćemo tek nakon uvođenja EES-a biti dio baza podataka.

Drugi dio sistema je ETIAS, odnosno Evropski informatički putnički sistem za autorizaciju, i o njemu, vjerovatno, postoji najviše nedoumica i nerazumijevanja u javnosti. On bi trebalo da počne s primjenom sljedeće godine, a podrazumijeva onlajn prijavu prije ulaska u EU putem interneta, i ne predstavlja vizu, kako smatra dio naše javnosti, već sigurnosnu mjeru kako bi se pojačala bezbjednost unutar EU i spriječile zloupotrebe od strane trgovaca ljudima i drugih kriminalaca.

Ono što je manje-više poznato je da će ova onlajn potvrda koštati sedam evra, a važiće tri godine ili do isteka važenja pasoša, ali je manje poznato da građani BiH čak i nakon otpočinjanja rada ETIAS-a neće biti vraćani s granica ako nisu ispunili obrazac. Naime, predviđeno je da prvih šest mjeseci granični službenici samo obavještavaju putnike da je ETIAS počeo s radom, a narednih šest mjeseci će bez ETIAS-a moći ući samo oni građani koji u prethodnih šest mjeseci nisu putovali u EU, odnosno nisu primili obavještenje na graničnom prelazu. Tek nakon pune godine, sistem počinje s punom primjenom, i ETIAS će važiti za sve.

U Agenciji za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH, koja izdaje važeća dokumenta građanima, smatraju da građani BiH neće imati problema u korištenju ovih sistema.

“Bh. građani moći će koristiti ove nove tehnologije pod uslovom da posjeduju putne isprave najnovije generacije koje imaju punu biometriju. S obzirom na to da su ovi obrasci dostupni onlajn, IDDEEA BiH predviđa porast potražnje za kvalifikovanim elektronskim potpisima, koje je građanima BiH stavila na raspolaganje u julu 2024. godine. Ove nove mjere imaju za cilj da kriminalcima ili teroristima otežaju ulazak u EU s lažnim pasošima, ističu oni.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Tužna srca javljamo da nas je napustila Vesna Ljubez. Našoj sugrađanki neka je vječni...

Tužna srca javljamo da nas je napustila Arijana Začiragić Ljuca. Našoj Arijani neka je...

Bosna i Hercegovina, zemlja s bogatom tradicijom ručne izrade, zanata i običaja, danas se...

Iako ponekad možda ne izgleda tako, među nama još uvijek ima veoma dobrih i...

Kazne za kršenje Pravilnika o zabrani pušenja u Federaciji Bosne i Hercegovine počet će...

U Tomislavgradu je održan radni sastanak predstavnika češke ekološke organizacije ARNIKA iz Praga, Aarhus...