Radnici u Bosni i Hercegovini i dalje čekaju dostojanstven život od svoga rada

Podijeli članak:

jajce-online_Radnici u Bosni i Hercegovini i dalje čekaju dostojanstven život od svoga rada

Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine, povodom obilježavanja 7. oktobra – Svjetskog dana dostojanstvenog rada, podsjetio je da su radnici i radnice temelj svakog društva i ekonomije, ali da se u Bosni i Hercegovini njihov rad i dalje nedovoljno cijeni i ne vrednuje na način koji im omogućava dostojanstven život.

Iz SSSBiH ističu da, dok troškovi života svakodnevno rastu a cijene osnovnih životnih namirnica, stanovanja i energenata dosežu rekordne nivoe, plate ostaju preniske i nedovoljno prate inflaciju.

Dodaju da ogroman broj zaposlenih u našoj zemlji, posebno u privatnom sektoru, radi za minimalne ili ispodprosječne plate, što ne omogućava pokrivanje ni osnovne potrošačke korpe, a kamoli život dostojan čovjeka.

Iz Sindikata su ponovo naglasili da svaki radnik ima pravo da od svog rada živi dostojanstveno, da obezbijedi sebi i svojoj porodici osnovne životne potrebe, da ima sigurno radno mjesto, poštovano radno vrijeme, zaštitu na radu i socijalnu sigurnost. To su principi koje promoviše i Međunarodna organizacija rada (ILO) kroz koncept dostojanstvenog rada za sve.

Savez samostalnih sindikata BiH pozvao je ostala dva socijalna partnera da hitno preduzmu konkretne mjere za povećanje plata u svim sektorima, usklađivanje minimalne plate s troškovima života, jačanje sistema kolektivnog pregovaranja i
osiguravanje poštovanja radničkih i sindikalnih prava na svakom radnom mjestu.

– Dostojanstven rad nije privilegija, već pravo svakog radnika. Bez pošteno plaćenog rada nema ni pravednog društva ni stvarnog ekonomskog napretka. Zato ovaj dan koristimo da još jednom poručimo: Vrijeme je da se rad u Bosni i Hercegovini napokon cijeni! Vrijeme je za dostojanstven rad i dostojanstven život od poštenog rada – saopćeno je iz SSSBiH.

 

 

federalna.ba/Fena

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Hladan vazduh, vjetar i suvo grijanje u zatvorenim prostorima nemilosrdno isušuju kosu, čineći je...

Elenor i Lajl Gitens iz Majamija nedavno su stekli titulu para sa najdužim bračnim...

Ispunjavanje putovanja novim i jedinstvenim iskustvima koja imaju suštinu i značenje stvara dublja sjećanja...

Denis i Arnela Kustrić jednom su već izgradil svoj život u Luisvilu. Sada nisu...

Redakciji Nezavisnih novina obratilo se više zabrinutih građana iz jednog naselja u Laktašima, koji...

Prelazak granice EU-a zbog uvođenja EES-a posljednjih je dana u BiH jedna od najaktualnijih tema....