Rad HE Ulog mora se kontrolisati da ne bi došlo do novog pomora ribe!

Objavljeno: 11. Aprila 2026.
jajce-online_Rad HE Ulog mora se kontrolisati da ne bi došlo do novog pomora ribe!jajce-online_Hotel PREMIUM

Tražimo da se rad Hidroelektrane Ulog na rijeci Neretvi redovno i rigoroznije kontroliše te da se poštuju uslovi rada propisani aktuelnom ekološkom dozvolom!

Ovo je poruka koju su danas na konferenciji za medije uputili Jelena Ivanić, ispred Centra za životnu sredinu, Ulrich Eichelman, direktor međunarodne organizacije Riverwatch i prof. dr Gabriel Singer, sa Univerziteta u Insbruku (Austrija), vodeći naučnik istraživanja na Neretvi.

Ekološka dozvola ističe

Konferencija je organizovana povodom obnove ekološke dozvole za rad HE Ulog, a koja ističe nakon pet godina. Upozoreno je da je HE Ulog po važećoj dozvoli protočna elektrana, ali, kako tvrde nezavisni naučnici – svi dokazi upućuju na to da radi po vršnom principu rada što je, navjerovatnije, uzrok velikog pomora ribe na Neretvi koji se desio 12. septembra prošle godine.

Uzrok pomora ribe?

Inspekcija je, nakon ovog događaja, izašla na teren, i tvrdili su da nije bilo odstupanja od ekološke dozvole, te da HE Ulog ne može da se dovede u vezu s pomorom ribe. S druge strane, naučnici iz Evrope i BiH, uputili su otvoreno pismo vlastima BiH u kojem su ukazali na više dokaza koji upućuju na to da je upravo rad HE Ulog izazvao pomor ribe.

Do danas niko nije odgovarao niti objasnio kako je došlo do ove katastrofe.

Jasan apel

Iz tog razloga, upućen je jasan apel nadležnima da vrše monitoring ovog postrojenja ažurnije, da se poštuje ekološka dozvola, da se uslovi za rad HE Ulog ne smiju mijenjati, već se moraju poštovati, da se sačuvaju posljednje divlje rijeke Evrope među kojima je Neretva pravi biser!

Konferencija za medije: Rijeka Neretva zaštita i prijetnje i uticaj HE Ulog

Podijeli članak:

Pročitajte još članaka

Poveznica kopirana