Iako je obilovala brojnim kulturnim dešavanjima, protekla godina bila je vrlo izazovna za kulturu i umjetnost u Bosni i Hercegovini. Institucije kulture od državnog značaja borile su se za opstanak, dok su brojne manifestacije i festivali opstajali zahvaljujući entuzijazmu. Ipak, bilo je i onih dešavanja koja su obilježila ne samo godinu, već i deceniju, a neka od njih desila su se pred kraj godine.
Već četiri decenije početak godine u kulturnom svijetu naše zemlje protiče u znaku festivala Sarajevska zima, koji je 40. godišnjicu festivala obilježio zajedno sa 40. godišnjicom nezaboravnih 14. Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu, pod sloganom Kulturna olimpijada 2024 “Kreativno, Alternativno, Fantastično”.
A sa dolaskom proljeća u bogatom programu Mostarskog proljeća 2024. – 26. Dani Matice hrvatske, mogli su uživati ljubitelji najrazličitijih formi umjetnosti. Manifestacija koja već skoro tri decenije u Mostar donosi radost umjetničkih nadahnuća, u početku je obećavala više nego što danas jeste, jer društvena zajednica nije znala prepoznati to postignuće.
Pročitajte još
BiH ponovo je bila u epicentru svjetske umjetničke scene, na 60. Venecijanskom bijenalu. Izložba “Mjera mora” autora Stjepana Skoke te kustosa izložbe Marina Ivanovića, projekat je koji je našu zemlju predstavljao na najvećoj i najstarijoj umjetničkoj izložbi, a posjetilo ga je čak 112.004 posjetitelja.
Bosanskohercegovačka kinematografija je u 2024. godini u svojevrsnoj krizi i zastoju, zbog više problema, a domaći filmovi se sve manje snimaju. Jedan od primarnih ciljeva Sarajevo Film Festivala od kako postoji je omogućiti publici ono što je trenutno najbolje iz svijeta kinematografije, filmovima koji su obilježili godinu u BiH i regiji, ali i širom Evrope. Sa jako puno dobrih susreta sa gostima, predavanja, razgovora o filmu, te sa pravom festivalskom atmosferom u gradu, Sarajevo film festival obilježio je 30. godišnjicu postojanja.
A ono najbolje, ne samo iz regiona, već iz cijelog svijeta, kada je riječ o teatarskoj produkciji, svake godine publici priušti Internacionalni teatarski festival Mess. Festival je u 64. izdanju održan pod motom „Nezaustavljivi život“ u atmosferi velike solidarnosti i empatije kako za građane i građanke BiH pogođene poplavama tako i za genocid u Palestini i nepravde u cijelom svijetu.
Tuzla je postala središte romana na cijelom Zapadnom Balkanu gdje se već dvadeset i tri godine dodjeljuje najznačajnija književna i jedina regionalna nagrada “Meša Selimović” koja je 2024. dodijeljena hrvatskom književniku i jezikoslovcu Kristianu Novaku za roman “Slučaj vlastite pogibelji”.
Tokom cijele godine uposlenici Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH na protestima su se borili za opstanak, te su više puta zatvarali vrata za javnost. Tek krajem godine, visoki predstavnik Kristijan Šmit nametnuo je naredbu kojom je omogućio funkcionisanje ove institucije. I Mostarski teatar mladih, nakon više od 5 decenija postojanja, suočava se sa opstankom. Jedina je to institucija kulture u Hercegovačko-neretvanskom kantonu koja se samostalno finansira.
Kraj godine obilježila je jedinstvena izložba skulptura “Figure u pokretu” slavnog francuskog impresioniste Edgara Dega otvorena u Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske, u Banjaluci, a povodom 190 godina od rođenja ovog velikog umjetnika. Mnogi ocjenjuju da je ova izložba kulturni događaj decenije u Banjaluci, jer je izložen cjelukupni vajarski opus jednog od najznačajnijih francuskih likovnih umjetnika. Izložba će biti otvorena sve do kraja januara 2025. godine.