Projektom do ravnopravnosti: Smanjenje diskriminacije žena na radnim mjestima

Podijeli članak:

prefix_Projektom do ravnopravnosti: Smanjenje diskriminacije žena na radnim mjestima

Kantonalna privredna komora Tuzlanskog kantona, uz pomoć Fondacije Infohouse, udruženja „Bolja budućnost“ i „Lara“ te tuzlanske Solane i Lukavac cementa, potpisala je sporazum o saradnji kroz inicijativu „Unaprjeđenje rodne ravnopravnosti i poštivanje ljudskih prava na radu“ koji finansira Evropska unija u BiH. Radi se o projektu koji treba smanjiti diskriminaciju žena na radnom mjestu, a koja je itekako prisutna u BiH.

Prema podacima od prošle godine, u BiH je zaposleno oko 40 % žena, uglavnom u obrazovanju, zdravstvu i socijalnoj zaštiti. Ankete pokazuju da su žene manje plaćene od muškaraca, a često i diskriminisane.

Indira Bajramović, Udruženje žena Romkinja “Bolja budućnost” Tuzla:

“Jako mali broj Romkinja je zaposlen i one su uglavnom čistačice. Da se doživljava neki vid diskriminacije, da. Uglavnom su to otvoreni vidovi dirkiminacije i vrijeđanje na nekoj nacionalnoj  osnovi”.

Projekat se već radi u osam većih firmi u BiH, a više od 50 odsto zaposlenih je izjavilo da je doživjelo neki vid diskriminacije.

Zafir Šišić, Fondacija INFOHOUSE Sarajevo:

“Da li je to verbalna ili neverbalna. Uglavnom je bio mobign na radnom mjestu, a imamo i 20 % seksulanog uznemiravanja na radnom mjestu tako da kroz ovaj projekat zaista želimo pomoći riješiti ovaj problem”.

Sada će se i u dvije firme u TK raditi istraživanja jer mnogi usposlenici nisu upoznati sa aktima o radu, a nekima nisu ni dostupni, te sa rukovodstvom firmi, analizirati, promijeniti ili dopuniti pravilnik o radu.

Erna Mehmedović, Lukavac cement, Lukavac:

“Mi imamo zaposlene 32 žene. To je 15, 6 procenata. Nismo imali do sada niakkvih prijava po pitanju uznemiravanja žena. Mogu dodati još samo da smo mi jedina kompanija na zapadnom Balkanu koja je cetrificirana za ISO 3700/301-2021koji smo prije dvije godine implementirali sistem prijava nepravilnosti”.

Meliha Rizvić, Solana, Tuzla:

“Mi imamo 25 odsto žena od ukupnog broja zaposlenih. Od toga 40 odsto je na rukovodećim pozicijima. Nemamo nikakvih prijava ni žalbi, ni usmeno ni preko naših internih kolegija, nadamo se da će tako i ostati”.

Hoće li tako biti i nakon istraživanja u ovim firmama, pokazat će ankete koje će se raditi. Za projekat su zainteresovane i druge članice komore kako bi se zaštitila ljudska prava na radnom mjestu.

Dino Kalesić, Kantonalna privredna komora TK:

“Prvenstveno se misli i na spriječavanje seksualnog zlostavljanja žena na radnom mjestu. Sve nemile sitaucije i dešavanja psoljednjih par godina nam daju za pravo da kažemo da smo ušli u jedan dobar projekat”.

A na to sve, BiH forsira i EU koja je u izvještaju za 2023. godinu naglasila da Zakon o zabrani diskriminacije iz 2009. godine, još uvijek nije usklađen sa evropskim zakonodavstvom niti se primjenjuje efikasno. Slučajevi diskrminacije se ne prijavljuju, a sudska praksa neujednačeno primjenjuje dokazivanje, odugovlači postupke i ne izvršava odluke.

Podijeli članak:

Drugi su čitali

Pročitajte još članaka

Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine danas održava sjednicu, a u pauzi...

Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine (SSSBiH) saopćio je da “naša ekonomija ne može...

Serija spornih zakona koje posljednjih sedmica donose vlasti Republike Srpske aktuelizirana je najavom formiranja...

Kalendarski proljeće nastupa 20. marta u 09.01 sati i traje do 21. juna do...

Maskirani napadač pucao je jutros u Zagrebu na na Roberta Palića, preduzetnika i višestrukog...

“Da mogu, sutra bih ga odjavio”, razočarano kaže Muamer Čaušević iz sela Voljice kod Gornjeg Vakufa...